Ven z města

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný, kamenný kruh v Drombegu?

Proslavená megalitická svatyně Stonehenge v Anglii / Shutterstock
V Irsku jej znají jako Drombeg Stone Circle a je v zemi asi stejně populární, jako proslavená megalitická svatyně Stonehenge v Anglii. Irové jsou pověstní tím, že každá větší skála na venkově má pro ně nějaký historický význam, nebo je archeologicky zajímavá. Nicméně kamenný kruh v Drombegu dokazuje, že i lidé z dob megalitického Irska dokázali budovat úžasné stavby, jejichž význam jsme dodnes nedokázali rozluštit.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

16. prosince 2018   |   07:09

Kamenný kruh v irském Corku, známý také jako Druidův oltář, kdysi tvořilo 17 kamenů, dnes je jich jen 13 a po těch čtyřech zbylých našli archeologové jen základy. Během staletí zmizely neznámo kam. Radiokarbonová analýza lidských pozůstatků, které byly nalezeny na místě během průzkumu v roce 1957, naznačuje, že domnělá svatyně byla postavena a aktivně využívána v letech 1100 - 800 př. n. l. a okolí bylo poměrně hustě osídleno.

Její vybudování je nejčastěji připisováno tajemným druidům, kteří zde prováděli své náboženské rituály. Nyní je toto místo na samotě, ukryté mezi zelenými loukami, dostupné jen po venkovských silnicích.

Místo tajemných rituálů

Příchod ke kamennému kruhu znamená procházku po štěrkové cestě mezi vysokými křovinami, které stavbu ukrývají. Ale pak se před vámi otevře travnatá plošina, z níž se jako podivné postavy vynořují kameny tvořící kruh. Návštěvníci, kteří očekávají Stonehenge, budou nejspíše zklamáni, protože drombegské megality jsou mnohem menší, dosahují sotva dvou metrů na výšku.

Kamenný kruh byl svědkem lidských obětí

Kamenný kruh je orientován podél jihozápadní osy, aby jej zalévalo Slunce o slunovratu. Je vidět, že před tisícovkami let se původní obyvatelé Irska vyznali v astronomii. Vědci nevylučují, že místo mohlo být i druidským obětištěm, na kterém se odehrávaly kruté a tajemné obřady lidských obětí. Uprostřed kruhu byla totiž nalezena hliněná nádoba se spálenými pozůstatky dítěte

Kameny si můžete osahat

Na nedaleké pláni je roztroušeno několik dalších památek včetně pozůstatků kruhových, kamenných obydlí a našly se i primitivní kuchyně. Nález svědčí o tom, že tyto kamenné domy byly obývány až do 5. století n. l. Na cestě ke kamennému kruhu byly také objeveny pozůstatky nejspíše posvátné studny.

Vzhledem k tomu, že jde o jednu z nejnavštěvovanějších lokalit svého druhu v Irsku, byly přístupové cesty a okolí kamenného kruhu pokryty štěrkem, aby se zachovalo podloží. Na rozdíl od Stonehenge, které je obehnáno plotem, se zde mohou návštěvníci procházet přímo mezi posvátnými kameny, uctívanými tisíce let, a dokonce se jich dotýkat.

Jak se tam dostanete

Nejjednodušší je zakoupit si letenku do nedalekého Corku. Lety od nás jsou poměrně drahé, ceny letenek přesahují 5000 korun. Pokud ale využijete blízkých letišť v zahraničí, tak například z Vídně seženete letenku už od 1000 korun. Drombeg Stone Circle je vzdálený něco přes hodinu jízdy autem od Corku. Bohužel, k této archeologické lokalitě nejezdí žádná veřejná doprava, a tak je nejlepší cestou půjčení auta. K lokalitě pojedete po silnici N71 a poté po navazující R597.

Na parkoviště vás navede výrazná značka. V Corku však můžete využít i nabídky celé řady místních turistických agentur, které pořádají denně k drombegskému kruhu zájezdy.

Další zajímavé články
Reklama