Roadtrip

Stále je co objevovat. Neznámé přírodní parky Evropy, ve kterých se zastavil čas

Nedotčená příroda. To je národní park Oulanka ve Finsku / Depositphotos
Máte pocit, že Evropu už máte projetou křížem krážem? Hledáte tipy na neobjevené přírodní šperky starého kontinentu? Nechte se inspirovat našimi tipy. I když si myslíte, že evropský kontinent dobře znáte, budete překvapeni, že je stále co objevovat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

22. října 2020   |   13:01

Přiblížíme vám méně známí evropské parky, ve kterých objevíte skutečné přírodní klenoty. Vydejte se s námi do španělského národního parku Aigüestortes, finské Oulanky či portugalského skvostu Peneda-Gerés.

Španělsko, Aigüestortes

Národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici leží na severu Španělska v samém srdci Pyrenejí poblíž hranic s Francií a je jediným národním parkem v Katalánsku. Park dostal své jméno podle množství zurčících potoků a bystřin, propojujících stovky ledovcových jezer, která se lesknou ve svazích až třítisícových hor. Místní scenerie tak spojuje romantické kvetoucí horské louky, pasoucí se stáda krav, skalnaté štíty i sytě modrá jezera, kam jen oko dohlédne.

I když si myslíte, že evropský kontinent dobře znáte, nemusí to být pravda

V údolích čekají na objevení malé horské vesničky s typickými kamennými domy, kostelíky a klenutými mosty, kde jako by se zastavil čas. Obdivovat krásy Aigüestortes můžete během jednodenních výprav i během delšího treku. Vstupními branami do parku je na východě městečko Espot a na západě vesnička Boí, případně Taüll. Kratší okruh se dá podniknout v okolí jezera Colomèrs, na jehož březích stojí stejnojmenná horská chata. 

Románské perly 

Vyrazte na západní okraj parku do horského údolí Vall de Boí. To se zapsalo do seznamu světového dědictví UNESCO díky devíti zachovalým románským kostelíkům z 11. – 12. století. Jejich kamenné zvoničky se tyčí nad střechami domů na pozadí majestátních hor. Uvnitř čekají fresky, dřevěné oltáře a nepopsatelná atmosféra. 

Finsko, Oulanka

Národní park Oulanka se nachází v severní části Finska při hranicích s Ruskem, zhruba na úrovni nejsevernějšího cípu Botnického zálivu. Park byl založen r. 1956, v letech 1982 a 1989 byl rozšířen na současnou rozlohu 270 km2.  Od 30. let 20. jsou v parku udržovány dřevěné sruby dávných obyvatel.

Uprostřed parku je kemp a po cestě celá řada srubů na nádherných místech u zátok řeky, nouze o místa pro přespání tedy rozhodně nehrozí. Je tady mnoho zajímavých míst a cesty jsou z větší části dobře schůdné. Oblíbená mezi turisty je trasa Karhunkierros i s naučnými stezkami. Jediný rušivý element jsou komáři, ale ti nám zážitek s krásné přírody rozhodně zkazit nemohou. Postačí nezapomenout přibalit vhodné repelenty. 

Portugalsko, Peneda-Gerés

Portugalsko není typickou destinací, kam byste se vydali za horami. Pokud ale chystáte cestu do Porta, rozhodně si nenechte ujít poměrně neznámý národní park Peneda-Gerés. Dostupnost parku je z Porta přívětivá, ale spíše autem, díky němuž stihnete za poměrně krátký čas navštívit hned několik zajímavých lokalit. Hory v Peneda-Gerés nepřipomínají zrovna horské velikány, ale vše tu působí poměrně divoce. 

Krásné vyhlídky a vodopády

Vynechat byste neměli hned několik ikonických míst. Asi tři čtvrtě hodinovou pohodovou procházkou od hráze přehrady Albufeira de Vilarinho das Furnas dojdete ke zbytkům zaplaveného starého římského města Vilarinho das Furnas, které ve vás zanechá doslova surrealistické pocity. Působivé výhledy a dobře značené turistické trasy najdete v okolí vodopádu Arado, kam se dostanete po pár minutách jízdy autem z vyhlášené vyhlídky Miradouro da Pedra Bela.

Další zajímavé články
Reklama