Roadtrip

Co všechno jste nevěděli a měli byste vědět o Středomoří

Středomoří je neuvěřitelně rozmanité a plné krásných míst / Pixabay
Středomoří je kolébkou civilizace. Po dlouhá tisíciletí bylo centrem civilizovaného světa a důležitým kulturním i obchodním uzlem. Omývá břehy tří kontinentů a jedenadvaceti států Evropy, Afriky i Asie. Pojďme si přiblížit evropskou část.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

27. dubna 2020   |   11:49

Název Středomoří má základ v latinském slově mediterraneus, což znamená „vnitrozemí“ nebo „ve středu země“. Počátky osídlení sahají do časů Mezopotámie a starého Egypta, do doby 4000 let př. n. l. Středomoří se stalo tepnou, kterou proudil obchod, ale i kulturní výměna všech tehdejších civilizací.

Odkazy dávných civilizací

Řekové a Féničané, starobylá Persie nebo majestátní Římská říše. Konflikty s Kartágem, rozmach prvního muslimského chalífátu. Pokus Evropy o dobytí svaté země v podobě křížových výprav, které umetly cestu renesanci. To vše bylo možné jen díky Středozemnímu moři. Významný vliv Středomoří rozmělnil až věk zaoceánských plaveb a objevování nových obchodních tras. Z unikátní krásy, kterou po sobě tato bohatá historie zanechala, se však můžeme těšit dodnes.

Středozemní moře je domovem nádherných zvířat

Pořád je co objevovat

Středozemní moře je se svou rozlohou 2 690 000 kilometrů čtverečních třetím největším na světě a můžeme v něm najít více než 3000 ostrovů. Největším z nich je Sicílie, charakteristická sladkou vůní pomerančových hájů a stále činným vulkánem Etna. Nejhlubším bodem je prohlubeň Calypso v Iónském moři s hloubkou 5267 metrů.

Středomoří sousedí jen s jedním oceánem. Pouhých 14 kilometrů široká Gibraltarská úžina jej na západě spojuje s Atlantikem. Na jihovýchodě jej pak s Rudým mořem spojuje těměř 200 kilometrů dlouhý Suezský průplav, který byl budován 10 let a otevřen v listopadu roku 1869.

Myšlenka to ovšem zdaleka nebyla nová. Předchůdce Suezského průplavu vznikl již ve 13. století př. n. l., když Egypťané propojili Rudé moře a deltu řeky Nil. Nebylo to však úplně šťastné řešení, a to zejména kvůli sedimentům, kterým je každoročně Nil zanášen. Předchůdce dnešního průplavu tedy časem, pravděpodobně v 8. století př. n. l., zanikl.

Izolovanost Středomoří od ostatních vodních ploch způsobuje jen minimální rozdíl přílivu a odlivu. To z něj činí ideální lokalitu pro výletní a poznávací plavby. Moře je charakteristické svou temně modrou barvou. V létě má příjemnou teplotu 20–28 stupňů a v jeho jižních částech se můžeme koupat i v podzimních měsících.

Ve Středomoří to žije

Středomořská flóra a fauna je zajímavým mixem druhů. Moře obydlují rozmanité ryby, parmy, mečouni, tuňáci, ale i exotičtější druhy jako žraloci kladivouni nebo ryby z řádu letounovitých. Ty ve velké rychlosti vyskakují nad hladinu a dokážou plachtit vzduchem až několik stovek metrů. Kromě letounů můžete během plavby zahlédnout i delfíny, kteří rádi skáčou z vody a někdy doprovázejí proplouvající lodě.

Středozemní moře je domovem nádherných zvířat. A také několika skutečně podivuhodných. Zvláštní druh medúzy, měchýřovku portugalskou, drží těsně pod hladinou pestrobarevný měchýřek, naplněný vzduchem. Její chapadla dosahují délky až 30 metrů a schovávají se mezi nimi drobné rybky, kterým slouží jako ochrana. Jedním z nejvzácnějších místních druhů je pak tuleň středomořský. Tato extrémně plachá zvířata se často schovávají před nežádoucí pozorností v jeskyních na pobřeží.

Suchozemská fauna je díky stálému podnebí napříč regiony podobná. Výjimkou jsou plazi, jejichž druhové bohatství je soustředěno zejména na východě. Plazům se nejvíce daří v Libanonu, Izraeli a Palestině. Stejné podnebí ale neznamená, že by chyběla rozmanitost. Milovníci přírody si ve Středomoří prostě přijdou na své.

Nejzdravější kuchyně

Základem typické evropské středomořské kuchyně je zelenina, ryby a mořské plody. Druhou typickou složkou je samozřejmě olivový olej. Španělsko, Itálie a Řecko tvoří trojici největších producentů olivového oleje na světě. Olivový olej je zdravější než běžné rostlinné oleje a místní obyvatelé tvrdí, že při pravidelné a hojné konzumaci přináší dlouhověkost. A něco na tom možná bude. Některé olivovníky v Řecku jsou více než 1000 let staré a stále plodí.

Úžasná místa

Vedle přírodních a kulinářských zážitků je Středomoří plné úžasných míst. Benátky, město postavené na vodě, jehož architektura dodnes nedává zapomenout na um a důmyslnost jedné z kolébek renesance. Istanbul a jeho dlouhá historie, sahající až do dob Římské říše. Pozůstatky minojské kultury na Krétě v podobě paláce v Knóssu, kde vznikly legendy o Minotaurovi. Sicílie, starobylý ostrov, který v různých dobách ovládali Řekové, Římané, Muslimové a Normané. Vatikán, střed křesťanského světa. Kromě slavných destinací je zde ovšem i mnoho těch méně známých. I ty ovšem návštěvníka potěší svou krásou a jen dokonale podtrhují unikátní charakter celého regionu.

Další zajímavé články
Reklama