Roadtrip

Při návštěvě Andalusie byste rozhodně neměli vynechat dechberoující skalní město Ronda

Most Puento Nuevo je asi nejvýraznější dominantou Rondy / Pixabay
Ronda je jedním z nejkrásnějších a také nejnavštěvovanějších měst v Andalusii. Nachází se v srdci Serrania de Ronda, asi 100 km od Malagy a má přibližně 35 000 obyvatel. Město je obklopeno hlubokými říčními údolími a vybudováno nad hlubokou roklí. Panorama Rondy je pro každého návštěvníka doslova dechberoucí, zejména z pohledu na kamenný most Puente Nuevo, spojující obě strany 100 metrů hlubokého kaňonu El Tajo.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

06. února 2020   |   13:19

Město je každoročně cílem tisíců návštěvníků, zejména turistů, kteří tráví svoji dovolenou na španělském pobřeží Costa del Sol. I když se může pochlubit řadou atrakcí, na jeho prohlídku vám stačí jediný den. Ronda byla jedním z obranných bodů římské říše už za Julia Caesara v prvním století našeho letopočtu a z té doby pochází i řada místních památek. Skalní město v novodobé historii proslavila videohra Gran Turismo 6, jejíž virtuální závodní dráhu autoři umístili právě sem. Ve městě se na každém kroku prolíná jeho římská a arabská minulost s vinařskými tradicemi a kulturním i přírodním dědictvím.

Most Puento Nuevo

Tahle nejvýraznější stavba Rondy, budovaná celých 42 let a dokončená v roce 1793, je určitě nejvíce navštěvovaným a fotografovaným místem. Poprvé jej uvidíte, přijdete-li na náměstí Plaza España, které je výchozím bodem k mostu. Vydejte se přes něj a zastavte se na vyhlídce Aldehuela. Nejhezčí pohledy na most, vypínající se na téměř stometrových pilířích je však ze dna hlubokého kaňonu. Chcete-li mít nejkrásnější výhled na most a vyfotografovat si jej, vydejte se po Calle Tenorio, dokud se nedostanete na náměstí Plaza de Maria Auxiliadora. Odtud vás cesta zavede dolů k první vyhlídce. O kousek níže je další vyhlídkový bod, z kterého uvidíte jak most, tak řeku a vodopád pod ním.

Od arény ke královskému paláci

Málokterý návštěvník Rondy vynechá zdejší býčí arénu, ve španělštině, Plaza de Toros de Ronda, jednu z nejstarších Španělsku. Ronda je mimochodem známá také svým chovem býků. Aréna byla postavena v roce 1785 stejným architektem, který vystavěl Puente Nuevo, a pojme až 5 000 diváků. Býčí zápasy zde připomíná velká bronzová socha býka. Z náměstí Plaza de Toros se vydejte po Paseo Blas Infante až na okraj útesu, odkud můžete obdivovat výhled na celé údolí.

Nedaleko odtud se nachází Mondragonský palác, v kterém se mísí maurská architektura s renesanční. Palác byl postaven v roce 1314 a využívali jej královna Isabella a král Ferdinand jako hlavní sídlo při návštěvě Rondy. Dnes zde sídlí Městské muzeum, které představuje stálou sbírku o historii města a archeologické nálezy z římských a arabských hrobek. Můžete také navštívit zámecké zahrady, ze kterých je krásný výhled na staré město.

Kostel sv. Marie a Muzeum banditů

Odtud můžete pokračovat na náměstí vévodkyně z Parcentu (Plaza Duquesa de Parcent), které je považováno za jedno z nejkrásnějších náměstí ve městě. Je obklopeno několika památkami včetně radnice, ale nejvýznamnější je bezpochyby zdejší kostel sv. Marie. Stavba tohoto kostela trvala téměř 200 let a představuje směs renesančního a gotického stylu. Neváhejte jít dovnitř a obdivovat gotický styl chrámové lodi a její sloupoví. Vydejte se dále na náměstí Plaza Duquesa, v jehož sousedství se nachází Calle Arminan s Muzeem banditů.

Místní psance uctívali obyvatelé Rondy a okolí jako lidové hrdiny

Ano, čtete správně, místní zločinci zde mají své muzeum, které připomíná historii nejslavnějších psanců regionu prostřednictvím nejrůznějších předmětů, zbraní, fotografií a dokumentů o jejich životě. Dozvíte se, že mezi nimi byli i zápasníci s býky, zpěváci flamenca a samozřejmě pašeráci. Pro místní to byli lidoví hrdinové, kteří okrádali bohaté a spravedlivě pak rozdávali svůj lup chudým. Přes všechno svoji dobročinnost však byli i nemilosrdní zabijáci.

Památky na arabskou historii

Pokračujte ulicí Calle Arminan k Puerta de Almocabar, což je bývalá městská brána. Ronda byla díky své geografické poloze a vysokým hradbám a branám vybudovaným během islámského období jedním z nedobytných měst Andalusie. Brána Puerta de Almocabar byla hlavním vstupem do města a největší bránou. Obklopují ji dvě půlkruhové věže, vybudované pro obranné účely. Ve městě můžete vidět i další brány jako pozůstatky bývalého arabského opevnění.

Zajímavou památkou jsou i arabské lázně v Rondě, které se nacházejí v okrese San Miguel. Jsou to nejzachovalejší lázně ve Španělsku, vznikly na konci 13. století a jsou uspořádány jako římské lázně se studenou, teplou a horkou zónou. Je zajímavé, že celý vodní systém lázní se zachoval dodnes téměř neporušený. Stále zde můžete vidět kotel používaný k ohřevu vody. Podívejte se na strop a uvidíte průduchy ve tvaru hvězdy inspirované Alhambrou v Granadě.

Palác La Casa del Rey Moro

Tak zvaný Dům maurského krále, se nachází se v Calle Cuesta de Santo Domingo a byl postaven ve 14. století. Zajímavý je především důmyslným systémem čerpání vody, vybudovaným ve skále, který se táhne až do rokle k řece Guadalevin. Pokud jste trochu sportovněji založení, můžete se podél vodní trasy vydat po skalním schodišti s 236 schody o 60 metrů níže, kde se vám otevře působivá vyhlídka. Za návštěvu stojí i nádherné terasovité zahrady tohoto paláce s vodními kanály a fontánami, které jsou vybudovány podle francouzského vzoru. Prohlídku města můžete zakončit na Plaza del Socorro, malém náměstí obklopeném bary a terasami restaurací. Je to ideální místo pro osvěžení po putování za místními památkami. Vychutnejte si zde šálek kávy nebo sklenku dobrého vína a můžete se přitom kochat výhledem na kostel Nuestra Senora del Socorro.

Co navštívit v okolí

Pokud vám zbude čas, nebo se rozhodnete v Rondě přenocovat, vydejte se i do okolí města. Tato oblast je proslulá vynikajícími andaluskými víny a Ronda je součástí andaluské vinné stezky. Je na ní na dvacet vinařství, která nabízejí jak prohlídky svých sklepů, tak ochutnávky svých vín. Asi nejznámější a nejnavštěvovanější je vinařství Descalzos Viejos Bodegas, nacházející se v klášteře. Asi 20 km od Rondy je Acinipo, římské archeologické naleziště. Kdysi to bylo hlavní město regionu, než bylo opuštěno a hlavním městem se stala Ronda. Nejzachovalejší stavbou je římské divadlo, vybudované přímo ve skále s využitím přirozeného svahu. V lokalitě se nacházejí i pozůstatky římských staveb a zbytky termálních lázní.

Jak se tam dostat

Návštěva Rondy nechybí snad ani v jediné nabídce cestovních kanceláří v Andalusii a na pobřeží Costa del Sol. Zájezdy tam nabízejí prakticky všechny hotely a přímořská letoviska. Cesta do Rondy z pobřeží trvá něco přes hodinku autobusem. Vydat se tam můžete i autem, ale v průvodcích najdete mnohá varování před úzkými a mnohdy nebezpečnými silnicemi v oblasti, takže je prý lepší se spolehnout na zkušené řidiče zájezdových autobusů. Pokud byste se rozhodli v Rondě přenocovat, vězte, že ubytování je zde poměrně drahé, ale najdou se tu i levnější hostely za rozumné peníze. Mnozí návštěvníci využívají k přenocování i nabídku okolních venkovských usedlostí a penzionů, v kterých jsou ceny přijatelnější.

Další zajímavé články
Reklama