autor Jitka Jarošová
06. září 2019 | 08:19
Termín „Zlatý trojúhelník“ ve spojení s opiem a oblastí jihovýchodní Asie poprvé použil v roce 1971 náměstek ministra zahraničí USA Marshall Green. Od té doby tento název označuje odlehlou, ne zcela přesně vymezenou oblast o rozloze až několika set km², která zahrnuje území severního Thajska, středního a severního Laosu a severního a východního Myanmaru (Barmy), někdy sem bývají řazeny také části Vietnamu a jižní Číny. Území jednotlivých států rozděluje řeka Mekong.
Zlatý trojúhelník
Turistům se ještě v 90. letech mohlo o návštěvě této oblasti pouze zdát. Dnes už je Zlatý trojúhelník idylické místo k návštěvě. Velikou zásluhu na změně má zesnulý Thajský král Rama IX, který místní lidi naučil, že pěstovat i jiné plodiny než mák k výrobě opia se také vyplatí. Zasadil se rovněž o stavbu silnice do této oblasti, aby byla lépe přístupná i pro policejní složky potírající obchod s drogami. Cestovatelé tak mohou poděkovat thajské vládě, která obchod s drogami rázně potlačila a otevřela tak oblast turistům z celého světa.
Chiang Mai a Chiang Rai
Thajské město Chiang Mai je turisty s oblibou označováno jako brána do zlatého trojúhelníku. Naleznete zde nesčetné množství hotelů, kaváren, restaurací, ale i proslulých nočních trhů. Většina cestovatelů používá město jako základní výchozí bod. Pokud se chcete dostat ještě hlouběji do nitra Zlatého trojúhelníku, můžete se ubytovat v městě Chiang Rai, jež se nachází o 200 kilometrů severněji. Odtud už je to jen pár desítek minut cesty dopravním prostředkem k hranicím jednotlivých států. Skvělé ceny a vřelost zdejšího obyvatelstva jsou bezpochyby největším lákadlem pro turisty z celého světa.
Putování po zlatém trojúhelníku
Při putování po zlatém trojúhelníku se určitě vyplatí navštívit Mae Sai, nejsevernější město Thajska. Vystoupáním na Škorpioní horu získáte nádherný výhled do sousední Barmy. Přechodem po mostě přes řeku Nam Sai se navíc dostanete do barmského města Tachileik, aniž byste oficiálně překročili hranice Thajska. Cestování do Barmy jinak komplikuje vízová povinnost. Při jízdě po řece Mekong naopak můžete navštívit Laos, kde celníci tolerují návštěvu země za drobný poplatek.
Něco pro vyznavače pěší turistiky
Pokud toužíte po relaxaci v přírodě, zamiřte k vodopádu Khun Kon, nebo se vydejte na jednodenní výlet do pralesa. Zde načerpáte nové síly z exotické přírody plné příjemných barev a vůní. Můžete se pokochat místní krajinou při projížďce na hřbetu slona. V oblasti existuje několik specializovaných farem, které tento typ adrenalinového zážitku nabízí.
Vyznavače pěší turistiky potěší možnost putování po místních kopcích. Horské túry jsou však většinou několikadenní a rozhodně nejde o odpočinkovou záležitost. Nakonec se můžete nechat ohromit ženami z kmene Padaung, které jsou pro turisty opravdovou atrakcí. Jde o ženy s takzvanými „žirafími krky“, kterých ženy docílily pomocí postupného přidávání mosazných kruhů.
Bezpečnost především
Každý turista si v oblasti zlatého trojúhelníku přijde na své. Pohraniční oblast je v současnosti velmi bezpečnou a hojně navštěvovanou cestovatelskou destinací. Před jakoukoliv cestou je ale přece jenom dobré získat aktuální bezpečnostní informace. Jen tak z opatrnosti, které není v exotických destinacích nikdy dost.