Roadtrip

Víte, kolik zaplatíte v roce 2019 za dálniční známky, mýtné nebo tunel v Evropě? A kde neplatíte vůbec?

Někde v Evropě jsou zpoplatněné jen úseky, někde už potřebujete dálniční známku / Shutterstock
Auto je oblíbený dopravní prostředek pro Čechy, kteří chtějí vyrazit na dovolenou po vlastní ose. Před cestou je ale dobré zjistit, kde všude vlastně za průjezd po dálnici zaplatíte a kolik.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

25. července 2019   |   08:49

Někde v Evropě jsou zpoplatněné jen úseky, někde potřebujete dálniční známku, někde platíte mýtné podle ujeté vzdálenosti, leckde se platí speciální poplatky za průjezd tunelem nebo přes most, někde neplatíte vůbec.

Kde za dálnici neplatíte?

V Evropě je pouze několik zemí, ve kterých řidiči osobních aut nemusí platit za použití dálnic. Bez poplatkuza dálnice jsou tyto státy: Albánie, Belgie, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Litva, Lucembursko, Německo (od října 2020 bude mít placené dálnice), Nizozemsko, Švédsko a Ukrajina. Je možné, že se v těchto zemích setkáte se zpoplatněním určitých úseků. Jde například opřejezd tunelů či mostů.
 
Německo má doposud bezplatnou dálniční sítí. Od října 2020 ale vznikne povinnost platitza použití dálnic poplatek, jehož výše se bude odvíjet od objemu motoru a množství vylučovaných emisí. Cena za použití německé dálnice se bude pohybovat od 4 € za desetidenní poplatek do 130 € za celoroční známku. Dálniční známka bude elektronická.

Kde musíte zaplatit za dálniční známku?

V ČR stojí desetidenní dálniční známka stojí 310 korun, měsíční 440 korun a roční 1500 korun.
 
Za použití dálnice se v Evropě platí. V některých zemích se platí mýto, jinde potřebuje řidič dálniční známku. Za dálniční známku zaplatíte v Bulharsku, Lotyšsku, Maďarsku, Rakousku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Švýcarsku.
 
V některých zemích je možné zaplatit dálniční poplatky předem online. Jedná se o dálniční známku: Lotyšska, Maďarska, Rakouska, Rumunskaa Slovenska. Vystačíte si poté s vytisknutým potvrzením.
 
Nejlevněji lze pořídit roční dálniční známku pořídit do Rumunska za 720 Kč a nejdráž vyjde roční maďarská známka, která je za 3 448 Kč. Velmi vysoká je cena dálniční známkyv přepočtu na kilometr ve Slovinsku. (přepočet byl proveden s aktuálním kurzem 25,73 Kč za 1 euro).
 
Projetím dálnice bez platné dálniční známky riskujete vysokou pokuta, v Rakousku minimálně 120 eur (zhruba 3 000 Kč), ve Švýcarsku pak 190 eur (cca 4 800 Kč). Ve Slovinsku vám hrozí postih až 20 000 Kč.

Bulharsko

V Bulharsku budete dálniční známku potřebovat, zpoplatněno je velké množství úseků. V Bulharsku jsou používány klasické nalepovací známky. Týdenní známka pro zahraniční osobní vozidla stojí 8 eur, měsíční 15 eur a roční 50 eur. Více informací na stránkách api.bg.

Lotyšsko

V Lotyšsku si můžete zaplatit známku buď na den za 6 eur, na týden za 14 eur, na měsíc za 28 eur nebo na rok za 300 eur.

Maďarsko

V Maďarsku se používá elektronická dálniční známka, která musí být zakoupena do 60 minut od prvního využití zpoplatněné silniční sítě. Elektronickou známku lze zakoupit předem na ematrica.nemzetiutdij.hunebo pomocí mobilní aplikace. Existují varianty na 10 dní za 11 eur, měsíční za 15 eur a roční za 134 eur. Ceny elektronických známek, typy vozidel a platnost lze najít i v česky psaném dokumentu na stránkách toll-charge.hu.

Rakousko

Na výběr je dálniční známka desetidenní za 9,20 eur, dvouměsíční za 26,80 eur nebo roční za 89,20 eur. V Rakousku můžete mít stále klasickou dálniční známku na okno, ale nově i elektronickou známku. Je možnost dopředu zaplatit i speciální mýtné, které se platí v Rakousku za některé tunely.

Rumunsko

V Rumunsku se platí nejen za dálnice, ale i za některé silnice. Pro jistotu bude lepší si elektronickou známku při průjezdu Rumunskem zakoupit, a to buď na stránkách e-rovinieta.ro, nebo přes mobilní aplikaci. Pro osobní auto stojí sedmidenní 3 eura, třicetidenní 7 eur. V nabídce je také známka devadesátidenní (13 eur) a roční (28 eur). Více informací na oficiálních stránkách cnadnr.ro.

Slovensko

Klasické papírové známky na Slovensku zrušili, nyní se dá jen objednat elektronická známka. Vybrat si můžete 10denní za 10 eur, měsíční za 14 eur nebo roční dálniční známku za 50 eur.

Slovinsko

Ve Slovinsku potřebujete klasickou nalepovací známku. Týdenní známka je za 7,5 eura pro motocykly a 15 eur pro auta a karavany. 30 eur stojí měsíční známka pro osobní auta, motorky mohou mít za 30 eur půlroční známku. Roční dálniční známka stojí 110 eur. Více informací najdete na oficiálních stránkách dars.si.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku je nutné zakoupit celoroční dálniční známku, která stojí 40 franků, tedy zhruba 900 Kč (36 eur). Známku musí mít také motocykly a přívěsy. Kromě toho se ve Švýcarsku platí ještě za některé tunely. Více na oficiálních stránkách.

Ve kterých zemích se platí za průjezd dálnice mýtné?

Mýtné bránypro vybírání poplatků za použití dálnic jsou v těchto zemích: Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Norsko, Polsko, Portugalsko, Řecko, Severní Makedonie, Srbsko, Španělsko, Turecko a Velká Británie.
 
Při průjezdu placeného úseku se vyzvedává v mýtné bráně kartička s označením místa, kde do něj vjíždíte, a při opuštění tohoto úseku za něj zaplatíte. Cena se vypočítává podle ujeté vzdálenosti i podle lokality. Většinou se dá platit kartou, nebo si vystačíte s eury.

Francie

Ceník mýtného pro jednotlivé úseky najdete na oficiálních stránkách. Jeden kilometr na francouzských dálnicích vychází v přepočtu na zhruba 2 Kč. Mýtné ve Francii patří k těm nejdražším, jeho výše se pohybuje zhruba od 200 Kč do 400 Kč na 100 km.

Chorvatsko

Například při cestě z Prahy do Splitu budete potřebovat českou, rakouskou a slovinskou dálniční známku a v Chorvatsku budete podle vzdálenosti platit mýtné. Cena za 1 km je zhruba 1,40 Kč. V nejnavštěvovanější zemi českých turistů, v Chorvatsku, vychází cena zhruba na 150 Kč za 100 km. Více informací o mýtném a případném elektronickém výběru najdete na oficiálních stránkách hac.hr. Při častějších cestách do Chorvatska je možná vhodnější pořídit zařízení pro elektronický mýtný systém ETC. S tímto zařízením máte slevu na mýtné ve výši 21,74 %. Na webu je kompletní ceníkza průjezd jednotlivých částí chorvatských dálnic.

Itálie

V Itálii se platí mýtné v hotovosti (nebo platební kartou) v mýtných branách, případně lze mít předplacenou kartu za 25, 50 nebo 75 eur či používat elektronický systém Telepass. V Itálii stojí jeden kilometr dálnice v přepočtu okolo 2,30 Kč. Cena na 100 km se tedy pohybuje okolo 200 Kč. Více informací najdete na oficiálních stránkách.

Makedonie

Za dálnici se hotovostní mýto platí i v Makedonii. Ceníknajdete na oficiálních stránkách, stejně tak mapu mýtných bran.

Polsko

V Polsku se platí na dálnicích klasické hotovostní mýtné, ale lze mít i „krabičku“ pro výběr elektronického mýtného. V Polsku je možné platit v domácí měně, v eurech nebo v dolarech. V Polsku se cena pohybuje od 100 Kč do 200 Kč za 100 km.
Více informací najdete na oficiálních stránkách viatoll.pl.

Portugalsko

V Portugalsku se platí pomocí předplacených karet na mýtných branách, případně lze použít platební karty vybraných partnerů či automatický elektronický systém výběru mýtného. Hotovost se nevybírá a turisté mohou využít předplacenou kartu na 5, 10, 20 nebo 40 eur či na některých úsecích kupón za 20 eur s neomezenou třídenní platností. Více informací najdete na oficiálních stránkách portugaltolls.com.

Řecko

V Řecku provozuje dálnice několik soukromých společností a ty se starají i o výběr mýtného. Vedle elektronického mýta, které pro zahraniční turisty asi smysl nemá, se platí na mýtných branách v hotovosti nebo kartou. Informace o jednotlivých systémech mýtného v Řecku a ceníky najdete na stránkách společností NeaOdos, Olympia Odos, Aegean Motorway, Attiki Odos, Egnatia Odosa Moreas.

Srbsko

Ačkoli je možné někde platit eurem, není to zcela komfortní. Jistější je používat místní měnu. Cena za 1 km vychází v přepočtu na asi 0,70 až 1,40 Kč podle úseku. Více informací na oficiálních stránkách putevi-srbije.rs.

Španělsko

Vedle hotovostního mýtného, které se platí v mýtných branách, lze ve Španělsku využít i elektronický systém, jenž při častějších průjezdech poskytuje slevu. V průměru vychází kilometr na asi dvě koruny. Více informací a ceníky s mapounajdete na oficiálních stránkách autopistas.com.

Speciální poplatky

V Dánsku se například jezdí po dálnicích zdarma, ale jsou hrazené přejezdy dvou mostů.
 
Kromě dálničních známek si musíte na některých trasách připlatiti za přejezdy přes mosty, za přívozy, nebo za horské tunely. Ceny se pohybují od několika euro za přejezd Dunaje, nebo za trajekt na chorvatské ostrovy, průměrně zaplatíte kolem 12 €. Alpské tunely jsou většinou dražší.
 
V Rakousku, Slovinsku a ve Švýcarsku zaplatíte za průjezdy především za tunely.
V Rakousku je zpoplatněna mnoho tunelů. Zatunel Bosruck (A 9 Pyhrnská dálnice) zaplatíte 5,50 eur, za tunel Gleinalm (A 9 Pyhrnská dálnice) 9 eur. Za tunely Tauern a Katschberg (A 10 Taurenská dálnice) zaplatíte 11,50 eur. Tunel Karawanken (A 11) je za 7,20 eur, Brennerský průsmyk (A 13 Brennerská dálnice) stojí 9,50 eur a tunel Arlberg (S 16) je za 10 eur. Zadarmo (v ceně rakouské dálniční známky) máte tunel Pfänder.
 
Ve Švýcarsku musíte platit za průjezdy tunelu Great Saint Bernard (18,30 CHF/410 Kč za motorku a 31,20 CHF/700 Kč za auto), tunelu Munt La Schera((13,00 CHF/290 Kč za motorku a 50,00 CHF/1115 Kč za auto).) a také za tunel Lötschbergs autovlakem (za 27-29,50 eur). Tunely Gotthard a St. Bernandino jsou zahrnuty v ceně švýcarské dálniční známky.
 
Ve Slovinsku je zpoplatněný průjezd tunelem Karavankespojující Slovinsko a Rakousko, za který zaplatíte 7,20 eur.
Některé úseky v Bulharsku se platí zvlášť, jde o mosty a trajekty.
 
Tunelem mezi Francií a Velkou Británií se přepravují auta i samotní cestující. Během léta počítejte s průměrnou cenou kolem 100 liber za jednu cestu (při platbě předem může být cena i 30 liber, ale musíte splnit určitá kritéria). Určitě se vyplatí rezervovat si místo dopředu, abyste zbytečně nečekali.
 
Ve Francii se platí za průjezd tunelem Mont Blanc, který spojuje Chamonix na francouzské straně a italské údolí d'Aosta. Jednosměrný poplatek za průjezd vychází na 46 eur.
 
Poplatku se nevyhnete ani v Chorvatsku při cestě na ostrov Krk. Vjezd přes most je zpoplatněn částkou 35 kun (121 Kč). Částka se platí jen při vjezdu, nikoliv při návratu z ostrova. V Chorvatsku se platí za trajekty a některé mosty.
 
V Řecku se platí za most Charilaos Trikoupis (1,90 eur za motocykl a 13,30 eur za auto) a podmořský tunel Aktio – Preveza (0,7 eur za motocykl a 3 eura za auto).
 
V Itálii se také platí za některé alpské tunely, v nichž se ceny liší nejen podle typu vozidla, ale i času a data průjezdu. Za tunely a mosty se dále platí i ve Španělsku a Velké Británii.

Další zajímavé články
Reklama