autor Jitka Jarošová
11. července 2019 | 09:12
Zemím kde se nacházejí navíc přinášejí nemalé zisky v podobě příjmů z turismu. Vybrat z nich ty nejzajímavější je věcí vkusu a názoru každého z nás. My jsme zvolili následujících osm monumentů.
Egyptské pyramidy
Poslední dodnes zachovaný starověký div světa. Jsou prostě monumentální v tom pravém slova smyslu. Prastaré a majestátní se tyčí v poušti v Gíze již celá tisíciletí. Jedná se o nejznámější památku nejen v celém Egyptě, ale také o jednu z nejslavnějších na světě. Kdo je jednou viděl už nikdy nezapomene.
Tádž Mahal
Tento monument byl postaven z čisté lásky. Dal ho vystavět indický panovník dynastie Mogulů Šáhdžahán jako mauzoleum na památku své milované zesnulé manželky. Jedná se o unikátní stavbu, dojemný pomník velké lásky mezi mužem a ženou, s dokonalými proporcemi a skvělým řemeslným ztvárněním. Byl označen za “ vizi, sen, báseň a div“ nebo za předobraz islámské rajské zahrady. Tádž Mahal je jedním z nejznámějších symbolů Indie stejně jako třeba řeka Ganga. V roce 2007 byl zařazen mezi nových sedm divů světa.
Machu Picchu
Jsou to sice jen ruiny starodávného města bájných Inků, ale jsou prostě nezapomenutelné. Město se nachází na strmém horském sedle asi 400 metrů na řekou Urubamba v nadmořské výšce více než 2400 metrů. Proč Inkové výstavné město vybudované někdy po roce 1430 později opustili není dodnes zcela uspokojivě vysvětleno. Dlouho leželo ztracené v džungli v peruánských Andách, dokud ho v roce 1911 neobjevil slavný americký archeolog a dobrodruh Hiram Bingham. Rovněž patří mezi nových sedm divů světa.
Velká čínská zeď
Dlouhá léta se o ní tradovalo, že se jedná o jedinou stavbu na světě, kterou je vidět z vesmíru pouhým okem. Pravda to sice není, ale stavba je to opravdu monumentální. Zeď (či přesněji soustava mnoha zdí, pevností a různých opevnění) v dnešní podobě byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století. Se všemi odbočkami a nově objevenými částmi měří neuvěřitelných téměř devět tisíc kilometrů (8851). Velká čínská zeď jako jeden z nových divů světa je vskutku úžasné dílo lidkých rukou. Kdo by tuto majestátní stavbu nechtěl alespoň jednou v životě vidět?
Petra
Ztracené jordánské město má stále svá neodhalená tajemství. Je známé také pod názvem Rose City díky růžově zbarvenému kameni, z něhož je vytesáno. Prehistorické město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. století př.n.l. a 1. století n.l. a bylo hlavním městem Nabatského království. Po ničivém zemětřesení v 6. století n. l. upadalo postupně v zapomnění a místní beduíni ho dlouhá desetiletí skrývali před světem, až je v roce 1812 objevil švýcarský cestovatel Burckhardt. Když toto místo navštívíte, budete mít skutečně pocit, že jste vstoupili do dávné historie. Město Petra je nejen součástí UNESCO, ale v roce 2007 bylo prohlášeno i za jeden ze sedmi divů světa.
Angkor Wat
Největší chrámový komplex na světě vznikl ve 12. století jako chrámové město. Když komplex objevili první Evropané šokovala je monumentálnost a rozloha celého komplexu. Toto politické, společenské a duchovní centrum Khmérské říše, které se rozkládá na ploše asi 3000 km2, bylo v době svého vrcholu jedním z nejrozsáhlejších měst na celé planetě a žilo zde kolem jednoho milionu obyvatel. Je snadné se zde procházet dlouhé hodiny a s údivem pozorovat úžasnou a složitou architekturu i starobylé zříceniny.
Rudé náměstí
Nádherné Rudé náměstí se nachází v samém srdci města Moskvy již od 13. století. Na rozlehlé ploše najdete opravdu okouzlující stavby. Patří mezi první místa, které chce vidět každý turista při návštěvě Moskvy. Snad každá budova je legendou. Za zmínku stojí pochopitelně Leninovo mauzoleum, kde leží nabalzamované tělo Vladimíra Iljiče, chrám Vasila Blaženého a také slavný obchodní dům GUM s desítkami obchodů. V ruském názvu náměstí, Krasnaja Ploščaď, se skrývá dvojí význam – slovo „krasnaja“ se dnes překládá jako „rudá“, nicméně ve staroruštině znamená také „krásná“. A jen málokdo, kdo na Rudé náměstí zavítá, nabyde dojmu, že by si toto centrum ruské historie svůj atribut „krásný“ nezasloužilo.
Koloseum
Kdo byl v Římě a neviděl Koloseum, tak jako kdyby tam ani nebyl. Jedná se o nejznámější dodnes zachovanou památku slavné a mocné Římské říše. Postaveno bylo v prvním století před naším letopočtem. Staletí bylo svědkem krvavých gladiátorských zápasů. V době největší slávy se do jeho útrob vešlo více než 50 000 diváků. Dnes je jednou z nejkrásnějších památek Říma.