Roadtrip

Tip na zajímavou formu cestování: Zkuste a budete nadšeni

Zkuste letos dovolenou trochu jinak / Shutterstock
Únik od všedních starostí a dny plné dobrodružství, vzrušení a romantiky. Přesně to slibuje dovolená na lodní palubě. Rekreační jachting už dávno není výsadou jen těch nejbohatších. Nezkusíte vyměnit zemi za volné moře?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

25. července 2019   |   18:07

Aktivní dovolená na palubě vlastnoručně řízené lodě je jedinečný a opravdu zábavný způsob trávení volného času. V rámci své dovolené můžete podnikat objevné plavby třeba po evropských průplavech, řekách či mořích.  

Dovolená na jachtě nemusí být jen pro ostřílené „mořské vlky“. Pokud vás láká cestování a plavba na mořích, můžete i vy zažít ten neopakovatelný pocit naprosté svobody, který vám může dát jenom loď. Stane se pro vás po dobu vaší dovolené dopravním prostředkem, obytným zázemím a především prostředkem k jedinečným zážitkům. Dovolená na jachtě tvoří pomyslný vrchol dobrodružství dnešní doby. Pokud nemáte dostatek zkušeností, není nic jednoduššího než pomoc zkušeného kapitána.

Rekreační jachting už dávno není výsadou jen těch nejbohatších

Romantické toulky ospalým venkovem, poznávací plavby za jedinečnými historickými památkami, kouzlo pozapomenutých průplavů či puls moderních dopravních tepen. Technické dědictví předků v podobě průplavních tunelů, mohutných akvaduktů překonávajících údolí, lodních zdvihadel či plavebních komor. Celý svět se otevírá před přídí vaší lodě a věřte, že pohled z paluby je opravdu jedinečný.

Jaké výhody má takové cestování?

Romantika

Večer strávíte v rybářském městečku, druhý den ráno pozorujete východ slunce nad zátokou a odpoledne zažijete šnorchlování s delfíny. Bezpochyby největší výhodou jachtingu je svoboda pohybu. Ta vám zaručí, že i po několika dnech vaše dovolená neupadne do stereotypní šedi.

Sportovní aktivity

Šnorchlování, potápění, jízda na kajaku nebo takzvaný paddling čili pádlování vestoje. Na palubu si můžete vzít prakticky jakékoliv vybavení pro vodní aktivity. Záleží jenom na vaší fantazii, peněžence a samozřejmě na kapacitě lodi.

Soukromí 

Během cesty můžete navštívit řadu odlehlých míst, kam zástupy turistů zavítají jen zřídka. Ale už samotná jachta může být vaší privátní pláží, lehátkem nebo odrazovým můstkem skoků do vody.

Odstřihněte se od světa

Také máte někdy chuť vypnout mobilní telefon, počítač, televizi, zkrátka se odstřihnout? Nejste v tom sami. Poslední dobou totiž stoupá zájem o dovolené bez možnosti připojení k internetu a dalších technologických vymožeností. Jachting je jednou z takových variant.

Kam Češi vyráží nejraději?

Romantika k plachetnici zkrátka patří a krásná místa najdete všude na světě. Přes den se můžete koupat v opuštěných zátokách a ležet na bílých plážích, večer zkoumat starobylé přístavy a večeřet při svíčkách v útulných restauracích. Kam Češi vyráží nejraději?

Chorvatsko

Pokud jste v Chorvatsku na jachtě dosud nebyli, tak se máte na co těšit! Dlouhé chorvatské pobřeží je lemované stovkami ostrovů a opuštěných zátok a tak patří tato ostrovní říše k těm nejkrásnějším místům pro plavbu lodí v celé Evropě. Na chorvatském pobřeží a ostrovech se prolínají přírodní krásy s bohatou historií a vše dokresluje výborná jachtařská infrastruktura v podobě marin, městských přístavů a ostrovních restaurací. Vyberete si k lenošení půvabné oblázkové zátoky zalesněné borovicemi nebo divoké skalnaté a písečné pláže.

Liparské ostrovy, Itálie

Neméně oblíbenou destinací v Evropě jsou Liparské ostrovy. Kombinace činných vulkánů, horských túr, přírodních termálních koupelí, pohostinných a příjemných lidí dělá z Liparských ostrovů jedno z nejkrásnějších míst ve Středozemním moři. Nabízí ideální jachtařské počasí, svěží vítr a slunečno. Ne nadarmo se Liparským ostrovům také říká Eolské ostrovy, podle řeckého boha větrů Aiola. Ostrovy se nacházejí severně od Sicílie v Tyrhénském moři. Souostroví je tvořeno 7 ostrovy – Lipari, Stromboli, Panarea, Vulcano, Filicudi, Alicudi a Salina.

Ostrov Lefkada, Řecko

Krásný zelený ostrov Lefkada je plný lákadel. Těšte se na krásné sněhobílé pláže, které jsou v nádherném kontrastu s tyrkysovým mořem a sytě zelenou vegetací na skalách u pobřeží i na úchvatné západy slunce.

Baleárské ostrovy, Španělsko

Baleárské ostrovy vás nadchnou úchvatnými přírodními scenériemi, krásnými přístavy i opuštěnými plážemi. Naleznete zde také malé romantické zálivy obklopené ze všech stran skalami, s malými plážičkami, kam se dostanete nejlépe lodí a kde vás zaručeně nebude nikdo rušit.

Britské panenské ostrovy (BVI – British Virgin Islands)

Jachtařský ráj známý jako BVI ukrývá přes 50 ostrovů. Ty jsou často neobydlené se spoustou odlehlých zátok a stovkami bezpečných kotevních bójí. Největšími ostrovy jsou Tortola, Virgin Gorda, Anegada, a Jost Van Dyke. Pestré korálové útesy plné života, křišťálové moře s viditelností 30 metrů, bujná vegetace, jeskyně, útesy i liduprázdné pláže lemované palmami vytvoří ty pravé kulisy pro romantiku na lodi. A slunce tu svítí 365 dní v roce. 

Další zajímavé články
Reklama