Roadtrip

Irsko: Neuvěřitelně zelená země, kterou si zamilujete na první pohled

Jedním z nejvíce fotografovaných míst v Irsku jsou útesy Moher / Shutterstock
Cestování po Irsku je skutečným zážitkem. Tahle země, která hýří desítkami odstínů zelené, se svými dechberoucími útesy, chytlavou hudbou a bohatou historií je na dovolenou, nebo poznávací zájezd jako stvořená. Poznávat Irsko není jednoduché, protože seznam míst, která byste měli navštívit je nekonečně dlouhý. Irská města, jako je Dublin, Cork a další, nabízejí spoustu příležitostí, jak poznat historii, kulturu i dnešní život, ale to nejlepší, co můžete udělat, je vyrazit na irský venkov.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

17. dubna 2019   |   14:50

Irský venkov, to jsou nekonečné, zelené kopce, tajuplné hrady, zříceniny a kláštery, přírodní unikáty i romantické hospůdky, v kterých jakoby se zastavil čas. Už brzy zjara zde panuje díky Golfskému proudu příjemné počasí a pokud plánujete poznat tenhle nádherný kus Země, není lepší volby, než vyrazit právě teď. Nabízíme vám pár tipů na místa, jejichž návštěvu byste při cestování po Irsku rozhodně neměli vynechat.

Severní výspa Giant's Causeway

Tenhle přírodní úkaz, jehož název zní v překladu Obří hráz, se nachází na nejsevernějším pobřeží Irska a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Více než 40 000 šestihranných čedičových sloupů, svědků dávné sopečné erupce, ční z pobřeží a tvoří skutečně úchvatnou podívanou.

Kouzelná podívaná na čedičové varhany

Podle pověsti je zde vystavěl obr Fionn mac Cumhaill a měl se zde utkat se skotským obrem Benandonnerem. Kamenné sloupy zasahují hluboko do moře a v roce 1588 zde ztroskotala španělská flotila. Pokud máte rádi dobrou irskou whiskey, doporučuji vám navštívit blízkou nejstarší palírnu tohoto moku, světoznámého pod názvem Bushmills.

Mussenden Temple

Chrám Mussenden je zvláštní kruhová budova na útesech poblíž Castlerocku, v hrabství Londonderry, na severozápadním pobřeží Severního Irska. Stojí na vrcholku 40 metrů vysokého útesu. Původně byla budova postavena jako biskupská knihovna a to v roce 1785 a vzorem byl chrámu Vesta v římském Forum Romanum. Chrám tvořil součást panství Fridricha Augusta Herveyho, biskupa Derryho a hraběte z Bristolu. V současné době je součástí majetku National Trust Mussenden Temple. Z chrámu je nádherný výhled na okolí.

Newgrange, starobylá hrobka

Poslední výtzkumy říkají, že tato obří stavba vznikla až 3200 let před naším letopočtem a je tedy starší než egyptské pyramidy. Tato neolitická památka má v průměru 85 metrů a na výšku 13,5 metru. Vchod vede do komory s třemi výklenky a je v ose s vycházejícím sluncem o zimním slunovratu. Stavba je obklopena 97 velkými kameny zvanými kerbstones, z nichž některé jsou zdobeny megalitickými rytinami. Odhaduje se, že na stavbě se podílelo na 300 lidí a vznikala asi 20 let. Hrobka byla kdysi považována za domov Oenghuse, boha lásky v irské mytologii. Do hrobky se vchází přes návštěvnické centrum.

Národní park Burren

Tenhle nádherný kus krajiny byste při návštěvě Irska rozhodně neměli vynechat. V tomto krasovém území, nacházejícím se v severozápadním hrabství Clare, najdete starobylé kamenné stavby, jeskyně a kouzelnou vápencovou krajinu. Nejnavštěvovanější je dva miliony let starý jeskynní systém Ailwee, portál Poulnabrone Dolmen, starobylá kamenná hrobka datovaná mezi lety 2000 a 2500 př. n. l., hrad Leamaneh s obytnou věží z 15. století a opevněným domem ze 17. století a kamenná pevnost Caherconnell, téměř dokonale zachovalá stavba z let 400 až 1200 n. l.

Klášter Glendalough

Nachází se asi hodinu cesty na jih od Dublinu. V Glendalough, neboli Údolí dvou jezer, se nachází zřícenina jedné z kdysi nejvýznamějších klášterních osad v Irsku. Klášter založil před svou smrtí v roce 61 poustevník jménem Kevin. Osada vzkvétala po dalších 600 let. Návštěvníci si dnes mohou prohlédnout kamenné stavby, kostely, katedrálu, kulatou věž a hřbitov.

Moherské útesy

Jedním z nejvíce fotografovaných míst v Irsku, jsou útesy Moher stoupající více než 200 metrů nad mořskou hladinou a táhnoucí se téměř 8 kilometrů. Divoké útesy jsou domovem několika druhů mořských ptáků. Návštěvníci mohou vylézt po schodech vedoucích do věže O'Brien's, odkud se nabízí panoramatický výhled. Za jasného dne můžete dokonce zahlédnout ostrovy Aran.

Ring of Kerry

Středověké zříceniny, písečné pláže, jezera, hory, svěží lesy a rozeklané pobřeží, to vše najdete v Ring of Kerry. Tvoří část poloostrova Iveragh poloostrova v hrabství Kerry v jihozápadním Irsku a výchozím bodem k jejich návštěvě je město Killarney. Celý okruh se dá snadno absolvovat během jediného dne. Stojí zato navštívit i blízké ostrovy Valencia a Gaeltacht okolí Portmage.

Aranské ostrovy

Nachází se v Galwayském zálivu, na západním pobřeží Irska. Na těchto třech ostrovech se nejlépe zachovaly staré irské tradice, včetně zdejší galštiny, kterou stále můžete mezi místními obyvateli slyšet. Největší ze tří ostrovů, Inis Mor, je nejznámější a Inis Meain, neboli střední ostrov, je nejméně navštěvovaný a nejvíce si uchoval své irské kulturní tradice.

Aranské ostrovy si dosud uchovaly své irské tradice

Za jasného dne nabízí Inis Oirr neboli východní ostrov jedinečný výhled na Moherské útesy. Ostrovy jsou známé pro své památky, včetně pravěkého hradiště Dun Aonghasa Fort, světového dědictví UNESCO, nacházejícího se na ostrově Inis Mor.

Skellig Michael

Jen něco přes kilometr od pobřeží Portmagee se vypínají přímo z mořské hladiny do výšky 200 metrů ostré útesy ostrova Skellig Michael, rovněž zapsaného na Seznamu světového dědictví UNESCO Na ostrově se nacházejí zachovalé klášterní stavby ze 6. století. Návštěvníci se mohou vydat po stopách mnichů, kteří kdysi obývali tento ostrov, a vyšplhat po 670 schodech vedoucích k nyní opuštěným chatrčím ve tvaru úlu. Ostrov je vyhledávaným hnízdištěm mnoha druhů mořských ptáků.

Opatství Kylemore

Původně to byl hrad postavený v roce 1867 v nádherné lesnaté krajině na břehu jezera. Opatstvím se Kylemore stalo v roce 1920 a je nejstarším z irských benediktinských opatství. Jeptišky zde otevřely mezinárodní internátní dívčí školu a dnes také vítají návštěvníky, kteří si přišli prohlédnout historický areál, obnovené komnaty i areál kláštera. Unikátní jsou i zdejší viktoriánské zděné zahrady a gotický kostel. Zdejší dívčí škola má ukončit svoji činnost v příštím roce a opatství už bude jen turistickou atrakcí, jednou z nejfotografovanějších v Irsku.

Jak se tam dostanete

Samozřejmě, že Irsko toho nabízí daleko více a je jen na vás, co si vyberete z naší nabídky, nebo si připravíte vlastní itinerář. V Irsku jsou tři mezinárodní letiště, Dublin, Cork a Shannon a v Severním Irsku Belfast. Přímé spojení máme s Dublinem, ale s přestupem můžete letět i na další letiště. Ceny letenek začínají na nějakých 2000 korunách, ale například v loňském roce se objevily akční letenky od Rynairu za pouhých 770 korun. Po Irsku můžete cestovat vlaky, kterými se však nedostanete k většině popsaných turistických zajímavostí. Tam vás dopraví spíše místní autobusy nebo si můžete půjčit auto.

Další zajímavé články
Reklama