Pobyt

Prožijte nezapomenutelný víkend ve městě, které vás uchvátí. Využijte nyní nízkých cen letenek

V noci ožívá celý Temple Bar nejen díky žíznivým Irům, ale i díky tisícům turistů / Shutterstock
Podzim nabízí spoustu příležitostí vyrazit někam na víkend a pokud se budete rozhodovat kam, zkuste využít našeho tipu a navštivte irský Dublin. Tak jako do řady jiných evropských destinací, jsou v této době ceny letenek na minimu i do Dublinu. Půlmilionové hlavní město Irska si během prodlouženého víkendu dostatečně užijete a určitě stihnete vypít i nějakou tu pintu výborného Guinessu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

16. října 2018   |   13:50

Dublin má příjemné, přímořské podnebí a v říjnu i listopadu se stále pohybují průměrné denní teploty nad 10°C, takže chladného počasí se nemusíte bát. Po příjezdu do každého většího města se můžete cítit tak trochu ztraceni a lámete si hlavu, co dřív. Začít památkami, nebo relaxací v pravé irské hospůdce? Náš stručný průvodce vám poradí, jak si užít Dublin naplno během pouhých tří dnů.

Jak se tam dostat

Do Dublinu se nejsnáze dostanete s nízkonákladovou společností Rynair, které v těchto dnech nabízela jednosměrné letenky do Dublinu za 9,99 eur, tedy oba lety byste pořídili za nějakých 520 korun. Po příletu stačí před letištěm nasednout na autobus č 16, který vás doveze přímo do centra města.

Pamatujte na to, že městská doprava je v Dublinu dost drahá, a tak vás jen tohle svezení autobusem přijde na našich téměř 90 korun. Naštěstí město není až tak moc rozlehlé a pokud budete bydlet v centru, všechny zajímavosti obejdete jednoduše pěšky. Jestliže nejste moc na chození, opatřete si hned na letišti za 19,50 eur třídenní turistickou kartu Leap Card na městskou dopravu, která vám ušetří dost peněz.

Temple Bar nevynechá nikdo

První kroky každého návštěvníka Dublinu zamíří neomylně do Temple Baru. Tahle čtvrť se svým neodolatelným koloritem, je ten pravý Dublin. Než se do její rekonstrukce pustili místní umělci a nadšenci, nebylo příliš radno se ve zpustlých uličkách pohybovat. Dnes je to místo plné života, kde na každém kroku narazíte na nějaký ten irský pub, galerii či butik.

V pravém irském pubu se nevyhnete zpěvu

Domy září všemi barvami a zdejší atmosféra připomene renovované části pražských Holešovic, nebo ostravskou Stodolní ulici. Určitě neodoláte a zabrousíte do některé z hospůdek, kam vás naláká živá hudba a zpěv. Než se nadějete, sedíte u stolu s ostatními, zpíváte a pohupujete se v rytmu hudby. Některé irské puby zavírají už o půlnoci, jiné jsou otevřeny do tří ráno a noční bary leckdy končí až v pět.

Vzhůru za památkami

Druhý den ráno si dejte pořádnou irskou snídani, obnášející klobásu, slaninu a vejce, případně oblíbenou pochoutku místních, slaninu se zelím a vyražte za památkami. Nebojte se, příliš vás to neunaví, protože jsou téměř všechny soustředěny v centru. Začít můžete návštěvou Dublinského hradu, který je poněkud zastrčený mezi okolními budovami.

Můžete si prohlédnout obnovené interiéry, salony a prostory využívané pro vládní účely buď sami, nebo s průvodcem. Za vstupné zaplatíte 10 eur. Odtud se můžete vydat ke katedrále sv. Patrika, jedné z nejpůsobivějších staveb v Dublinu. Pochází z roku 1220. Vstupné je 6,50 eur. Pokud vás katedrály baví, máte možnost navštívit i Christ Church katedrálu. Na rozdíl od většiny evropských měst má Dublin katedrály hned dvě. Vstupné je stejné, 6,50 eur.

Zkuste i návštěvu knihovny

Dublinská Trinity College Library je proslulá po celém světě a určitě jí při návštěvě Dublinu nevynechejte. Po vstupu do rozlehlého hlavního sálu knihovny, v kterém se nachází na 200 000 vzácných knih, se vám možná zatají dech. Dlouhá dvorana, pokrytá od podlahy ke stropu policemi s knihami, busty slavných lidí kolem a úžasné točité schodiště spojující její patra, to všechno vám nejspíš připomene interiéry Bradavic z filmů o Harry Potterovi.

Knihovna jako vystřižená z filmů o Harry Potterovi

Pokud chcete knihovnu navštívit, nezbude vám nic jiného, než si koupit vstupenku za 13 eur na právě probíhající výstavu. Návštěvu knihovny můžete zakončit v blízké kavárničce u šálku pravé irské kávy s nezbytnou whiskey a krémovou smetanou.

Dvě svatyně irských nápojů

I když třeba nepatříte mezi milovníky piva Guiness a irské whiskey, neměli byste vynechat návštěvu dvou svatyň těchto ryze irských nápojů. První z nich je Guiness Storehouse, domov slavného irského černého zlata. Dozvíte se všechno o jeho 250 let staré historii, uvidíte proces jeho výroby, naučíte se natočit na jeden zátah plnou sklenici a vychutnáte si pintu toho pravého v panoramatickém baru.

Je to sice tak trochu past na turisty, čemuž odpovídá i poměrně drahé vstupné 18,50 eur, ale litovat nebudete. Tim druhým alkoholickým zastavením je Jameson Distillery, kde se vyrábí proslavená irská whiskey. Za 18 eur si užijete hodinovou prohlídku palírny, včetně ochutnávky oblíbeného nápoje.

Jeleni uprostřed města?

Pokud vám z víkendového pobytu zbylo ještě něco času, podívejte se do Irského národního muzea, kde se dozvíte nejvíce o historii této země a jejích obyvatel, projděte se dublinským Phoenix parkem, jedním z největších evropských parků. Zblízka zde můžete pozorovat i stáda jelenů, kteří zde žijí už od roku 1660.

Procházku můžete zakončit na pověstném Ha'penny Bridge, který nese svůj název od částky, kterou musel v minulosti zaplatit každý za překročení mostu. Z řeky Liffey se vám naskytne krásný pohled na město na obou březích. Turisté mají zvyk zde nechávat na zábradlí zámky, které jim mají zajistit návrat do Dublinu.

Další zajímavé články
Reklama