autor Miroslav Pospíšil
27. února 2019 | 13:29
Permoníkova cyklotrasa má dohromady zhruba 150 kilometrů, vede většinou po nenáročném terénu v nadmořské výšce mezi 220 a 350 metry. Vzhledem k tomu, že cyklistická stezka není vyměřena od jednoho místa k druhému, ale doslova protkává celou ostravskou část dnešního Moravskoslezského kraje, je nejlepším řešením zvolit si pokaždé jen určitý úsek.
Ostravskem křížem krážem
Kdo chce projet úplně celou cyklotrasu, může si ji rozdělit až na pět dní. Jednotlivé části lze rozdělit zhruba následovně: Ostrava – Karviná Doly, Karviná – Lázně Darkov, Stonava – Havířov Životice, Havířov – Ostrava Hrabová, Ostrava Hrabůvka – Klimkovice. Všechny části jsou velmi dobře a přehledně značeny. O vznik Permoníkovy cyklotrasy se zasloužil turistický Mikroregion Ostravsko – Karvinsko.
Zavítat můžete i do Polska
Jako cyklisté projedete jak průmyslem poznamenanými oblastmi, tak oblastmi přírodně krajinářských pozoruhodností. Část cesty vede také příhraniční oblastí Polska, kde jsou jasně patrné společné tradiční znaky česko – polského pohraničí jako je typický dialekt, životní styl nebo gastronomie. Ze zeměpisných územních celků se projíždí Oderskou bránou u Klimkovic, Ostravskou pánví u Rychvaldu a Těšínskou pahorkatinou u Žermanic. Dotknete se Chráněné krajinné oblasti Poodří, řeky Odry a na severu můžete využít některý z přechodů na průjezd k polským sousedům.
Od přírody po techniku
Zajímavostí je na trasách opravdu celá řada. Stačí si jen vybrat, navíc jsou tak různorodého charakteru, že snad si na své přijdou všichni vyznavači cykloturistiky. Jen namátkou si některé lokality připomeňme. Přírodní památka Meandry řeky Lučiny jistě nadchne každého, kdo má rád přírodu. Žermanický lom je zase znám jako naleziště světového geologického unikátu, a to těšinity.
Z technických památek tu máme vyhlídkovou věž Nové radnice v Ostravě, Hornické muzeum Pod Landekem v Petřkovicích (vstupné 150 Kč dospělí, 90 Kč děti, 350 Kč rodinné) nebo Technické muzeum Petřvald (vstupné 40 Kč dospělí, 20 Kč děti, 80 Kč rodinné).
Nechybí ani historie a koupání
Kdo se zajímá o historii, může navštívit empírový zámek v Karviné Fryštátu. K regeneraci fyzických a psychických sil slouží lázně v Klimkovicích či Darkově. Ke správnému dovolenkovému nebo víkendovému výletu nesmí chybět koupání. Svlažit zpocené tělo je velkým balzámem na únavu a tzv. dobití baterek. Od toho tady máte například koupaliště v Ostravě Porubě, kde najdete i tobogán, minigolf či tenisový kurt.
Vodní hrátky na přehradách
Pravé vodní hrátky však čekají u vodní nádrže Žermanická přehrada a vodní nádrže Těrlická přehrada. Jsou to dva skutečné rekreační ráje. Koupání, vodní sporty, ubytování, dobré jídlo a pití, vše cyklisté najdou prakticky na jednom místě. Skoro je až hřích jen kolem projet a ani na chvíli se nezastavit. Těrlická přehrada je na řece Stonávce, běžně tu jezdí jachtaři a uvidíte i rybáře. Žermanickou přehradu pak najdeme na řece Lučině. Upravené pláže, dětská a sportovní hřiště společně s půjčovnou lodí mají co do sebe.
Sportovních možností je hodně
Když pominete některé turisticky vděčné rarity jako například šikmý kostel svatého Petra z Alkantary v Karviné Dolech (pokles půdy o 36 metrů, sklon kostela 6,8 stupně), je doslova celá Permoníkova cyklotrasa protkána příležitostmi sportovního charakteru. Jezdectví, tenis, bowling, squash, plavání, rybaření, volejbal. Připočítat zcela jistě můžete i šanci vodáckého charakteru na řece Odře, ale to už byste patrně museli zdejší pobyt naplánovat na více dní.
Ostravsko a Karvinsko je tak hustě protkaná civilizační oblast, že na nějaký ten hotel, penzion, kemp či restauraci narazíte snad na každém rohu. V této chvíli už nejspíše nezbývá než si popřát mnoho štěstí na cestě a při vhodné příležitosti šlápnout do pedálů svých kol. Permoníci nad každým cyklistou jistě budou držet ochrannou ruku. Tak už to totiž v tomhle kraji bývá.