Roadtrip

Tip na dovolenou: Poznejte krásný pestrobarevný region Cinque Terre na italské Riviéře

Pohádkové městečko Manarola / Shutterstock
Tahle skalnatá oblast s pěti městečky Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore byla osídlena už v 11. století. Až do 19. století, kdy zde byla vybudována pobřežní železnice, byla izolována od zbytku Itálie. Městečka se však v důsledku spojení s okolním světem začala intenzívně vylidňovat a mladí odcházeli za prací jinam. Až v sedmdesátých letech minulého století objevili krásu zdejšího pobřeží turisté a Cinque Terre se stává jedním z nejnavštěvovanějších regionů Itálie.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

27. ledna 2019   |   10:08

Návštěvníci jsou okouzleni zejména pastelovými barvami zdejších domů, které se prý tradují prakticky od počátků zdejší výstavby. Místní rybáři údajně malovali své domy pestře proto, aby je snadno poznali z moře. Ve skutečnosti se však pastelové barvy objevily až v 70. letech, kdy začali městečka navštěvovat turisté.

Ačkoli pravda není tak romantická jako legenda, sídla jsou nepochybně půvabná, a dnes jsou městečka zařazena mezi památky UNESCO. Na zdejším pobřeží můžete strávit celou dovolenou, nebo si sem udělat jen výlet z blízké Riviéry a Ligurijského pobřeží. Městečka jsou propojena vlakem a přesun mezi nimi trvá vždy jen pár minut. Jen to nejlepší způsob, jak jejich krásu poznat. Mezi městečky projíždí vlak mnoha tunely.

Potřebujete trochu fyzičky

Celé pobřeží je převážně skalnaté a domy stoupají podél strmých uliček zdánlivě až do oblak. Připravte se na velké výškové rozdíly a spousty schodů, takže ten, kdo má trochu potíže s pohybem nejspíš zůstane v okolí nádraží nebo na pobřeží. Podél pobřeží nečekejte žádné nekonečné pláže jako v jiných přímořských destinacích Itálie, ale najdete zde kouzelné menší plážičky, skryté mnohdy mezi útesy. Výchozím bodem vaší cesty po Cinque Terre, bude nejspíše Riomaggiore, první městečko od většího města La Spezia a dostanete se do něj nejlépe vlakem.

Cesta lásky Cinque Terre

Do sousedního městečka Manaroly je to asi kilometr a můžete se tam svézt vláčkem, nebo se vydat po svých. Nejkrásnější cesta, zvaná Cesta lásky, vede podél, pobřeží, ale v současnosti je její velká část až do roku 2021 uzavřena, takže se musíte vydat trochu delší cestou, zvanou Bekkara, která trvá asi hodinku. Manarola patří mezi nejmenší sídla a nejkrásnější panorama městečka si užijete přímo z nábřeží, odkud vidíte jeho barevné, stoupající terasy. Azurová stezka pak pokračuje dále do vesnice Corniglia, ale i tato část je zatím uzavřena a měla by se otevřít s příchodem letošní turistické sezóny. Využijte tedy zase vlak, jím pojedete pouhé dvě minuty.

Velké schody do nebe

Corniglia je nejmenším z městeček Cinque Terre a také nejvýše položeným, 100 metrů nad hladinou moře. Pokud se chcete dostat z nádraží, ležícího na pobřeží do centra, čeká na vás 382 schodů strmého stoupání, zvaných Lardarina, nebo se můžete vydat serpentinami po místní silnici delší cestou, případně se svézt do skalního městečka autobusem. Odtud se vám nabídne nádherná vyhlídka na panorama celého pobřeží.

Do skalního městečka vede 382 schodů

Pak můžete pokračovat pěšky tři kilometry po Azurové stezce do dalšího městečka, jímž je Vernazza, nebo zase absolvovat tříminutovou jízdu vlakem. Všichni, kdo Vernazzu navštívili tvrdí, že je to nejkrásnější místo na celém pobřeží Cinque Terre. Náměstíčko se nachází přímo u moře a k procházce vybízí i dlouhé molo, lemované restauracemi a penziony.

Nádherné Monterosso

Posledním úsekem cestování po Cinque Terre je cesta z Vernazzy do Monterosso. Pěší část Azurové stezky zde prochází vysoko nad hladinou po skalách, je dlouhá 3 kilometry a nabízí vám mnoho panoramatických pohledů na přístav a městečko Monterosso. Samozřejmě i sem můžete pokračovat pár minut vlakem. Monterosso je největším městečkem Cinque Terre s velkou pobřežní promenádou a písečnými plážemi.

Nezapomeňte ochutnat zdejší vína

Mnozí turisté, přijíždějící za krásami Cinque Terre stihnou všech pět městeček navštívit během jednoho dne, ale je to škoda, protože nádherná krajina, barevné stavby a úžasné výhledy si zaslouží delší pobyt. Navíc jde o proslulou vinařskou oblast, v které se nachází spousta malých vinařství, kde můžete ochutnávat zdejší vynikající vína a místní gastronomické speciality. Pokud budete využívat vláčku, spojujícího všechna městečka, stáhněte si do mobilu jízdní řád a pokud se vydáte na pěší túru, máte k dispozici doplňkovou aplikaci ke Google Earth ve 3D, která vás celou trasou provede.

 
Vstoupit do diskuze  (1)
Další zajímavé články
Reklama