Roadtrip

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských vrchů

Polička se dá bez uzardění nazvat pomyslným rájem turistů a rybářů / Shutterstock
Někdejší královské věnné město Poličku najdeme na Českomoravském pomezí. Městu se zhruba 8800 obyvateli se také říká východní vstupní brána Žďárských vrchů. Jak si zanedlouho povíme, jde bez nadsázky o opravdový ráj turistů a rybářů. Tyto dvě zájmové skupiny zde mají skutečně ideální podmínky, což takhle pohromadě a na malém prostoru bývá málokde.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

14. prosince 2018   |   11:11

Jakmile poprvé přijedete do Poličky, na první pohled vás jistě zaujmou poměrně zachovalé středověké hradby. Městské opevnění má dodnes 19 bašt a jeho délka dosahuje 1220 metrů. Díky tom s jedná o nejzachovalejší historickou památku svého druhu ve střední Evropě.

Polička má zajímavou historii

Polička je známá také tím, že se tady narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů. Jeho životní osudy připomíná Památník Bohuslava Martinů (80 Kč dospělí, 40 Kč děti, studenti a důchodci, 160 Kč rodinné vstupné). Z ostatních památkových a kulturních objektů se můžeme zmínit o kostelu svatého Michala, novogotickém kostelu svatého Jakuba (jedna z dominant města), morovém sloupu a barokní radnici. Vašemu bystrému pohledu jistě neujdou vyřezávaná klasicistní vrata na mnoha historicky ceněných domech v centru Poličky. Něco takového se hned tak jinde nevidí.

Sportovní aktivity mají zelenou

Městské dovolenkové aktivity se dají rozložit do několika příležitostí. Nechybí zde tenisové kurty, bowling, fitcentra. Je možné využít sauny a masáží, zaplavat si můžete zajít na městské koupaliště nebo do krytého bazénu. Šance je v jezdeckém klubu a pro náročnější i v aeroklubu. Cykloturisté pochopitelně nepřijdou zkrátka.

Hrad Svojanov se znovu otevře už 28. února 2019

Nedaleko Poličky stojí gotický hrad Svojanov (120 Kč dospělí, 80 Kč děti, studenti, důchodci, 340 Kč rodinné vstupné). Město má dostatek možností pro ubytování. Příjemné prostředí hospůdek je korunováno faktem, že ve městě působí Měšťanský pivovar a jeho zlatavý mok nikde nemůže chybět.

Obujte toulavé boty a vyrazte do přírody

A proč se dá Polička bez uzardění nazvat oním pomyslným rájem turistů a rybářů? Posuďte sami. Sousední Žďárské vrchy poskytují dostatek vhodných cílů pro pěší turistiku a i když se samozřejmě dají projet i na kole, je vhodnější si raději obout pevné trekingové boty a vyrazit po svých. Když vystoupáte na zalesněný rulový vršek Buchtův kopec, můžete při dobrém počasí vidět až do Jeseníků, cvičné horolezecké skály najdete u skupiny skal zvaných Čtyři palice. Jde o jednu z dominant Žďárských vrchů. Nejvyšším vrcholem těchto hor s pásmem vrcholových skal je útvar nesoucí jméno Devět skal (836 m n. m.).

Něco pro horolezce

V sousedství u Milovského rybníka je možnost omezené horolezecké činnosti. Z vrcholku Devíti skal se naskýtá krásný výhled do údolí řeky Svratky. Za povšimnutí stojí chráněný přírodní výtvor, skála s jeskyněmi zvaná Drátečniky. Divoké lesní údolí Kaviny najdeme v přírodní rezervaci u Svojanova. Patrně nejkrásnější jsou ovšem Toulovcovy maštale, pískovcové skalní útvary ležící mezi Budislaví, Jarošovem, Vranicemi a Prosečí. Žďárské vrchy se zkrátka dají procházet křížem krážem a stále je co objevovat. Kdo rád fotografuje přírodu, tak si opravdu přijde na své.

Vyznavači Petrova zdaru si užijí

Rybáři, vyznavači Petrova zdaru, se do Poličky a blízkého okolí sjíždějí snad z celé republiky. Příležitostí je spousta. Stačí si jen vybrat a pak už záleží na štěstí a šikovnosti každého jednotlivce, jak se mu povede. U obce Stašov je Stašovský rybník, u Pomezí zase Pomezský rybník. Velkým a vyhlášeným střediskem rekreace, tedy nejen rybářské, je Milovský rybník u vesničky Milovy. Dá se tu koupat, je to východisko na okolní skalní útvary. Jeden a půl kilometru od Poličky pak leží bez přehánění největší rybářská bašta, a to přehrada Pod Kopcem.

V sezóně se na březích této vodní nádrže nacházejí nahozené pruty jen pár metrů od sebe, tak je tu narváno. Odtud snad ještě nikdo, kdo tu přijel aspoň na víkend neodešel s prázdnou. Jediná chyba spočívá v tom, že místní voda se pro koupání moc nehodí. Takový fakt však rybářům obvykle vůbec nevadí, nikdo jim tak neplaší ryby. Postavit stan či zaparkovat svůj karavan lze hned u břehu, takže návštěvníci se mohou věnovat své zálibě opravdu od rána do večera.

I děti si přijdou na své

Polička je sice malé město, ale s velkými turistickými a rekreačními možnostmi. Stojí za to sem přijet a přesvědčit se na vlastní oči. Možná se sem později zase rádi vrátíte. A navíc, jak je z výše uvedeného jasné, najdete v Poličce a okolí ideální podmínky na aktivity s dětmi. Tak už víte, kam pojedete příště?                                       

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama