Roadtrip

Chcete zažít něco neobvyklého? Na švýcarských kolejích si můžete dopřát nezapomenutelnou jízdu

Na švýcarské koleje vyjíždí Glacier Express pro náročné / Shutterstock
Švýcarský Glacier Express není jen jedním z nejluxusnějších vlaků v Evropě, ale nesjpíše i tím nejpomalejším expresem na světě. Především jde ale o zážitkovou, panoramatickou jízdu, jakou jinde nenajdete. Během své osmihodinové jízdy z Zermattu do Sv. Mořice přejede 291 mostů a projede 91 tunely. Od března 2019 si budou moci nároční cestující vychutnat zážitky z jízdy mezi alpskými vrcholy z nových panoramatických vozů třídy Excelence Class.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

28. září 2018   |   11:41

Cesta Glacier Expressu vede panenskou horskou krajinou, hlubokými soutěskami, vysokohorskými průsmyky, kolem řady mondénních alpských středisek. Cestující si cestou mohou vychutnat speciality švýcarské kuchyně přímo na svých sedadlech. Panoramatické vozy nabízejí neopakovatelnou vyhlídku na alpskou přírodu jak v letním, tak v zimním období.

Zbrusu nová, luxusní třída

Ve vozech Glacier expressu jsou zařazeny vozy 1. a 2. třídy a na cestující čeká i novinka. Letos slaví Glacier Express už 88 let od své první jízdy a švýcarské dráhy oznámily, že chystají na novou sezónu zbrusu nové, panoramatické vozy třídy Excelence Class. Ty nabídnou cestujícím nejen lepší vyhlídku na ubíhající krajinu, ale i služby na té nejvyšší úrovni. 300 kilometrů dlouhou cestu z Zermattu do Sv. Mořice si budou moci vychutnat se vším luxusem.

Služby jako v nejluxusnějším hotelu

V moderně designovaných vozech jsou sedačky umístěny na každé straně pouze v jedné řadě, takže všichni cestující sedí u okna. Každý cestující je uveden na své místo, kde jej čeká nápoj na uvítanou, tablet, nabízející po celou cestu zábavu i zajímavé informace a osobní servis stewarda.

Průběh cesty vidíte na osobním tabletu

V ceně jízdenky už je zahrnuto občerstvení po celou cestu, výborné obědové menu, včetně vína a dalších nápojů. Ve vozech najdou cestující i bar s vinotékou, naplněnou těmi nejlepšími druhy vín a dalšími alkoholickými nápoji. Každý si přijde na své.

Nejlepší je na cestu jaro

Pokud máte hlouběji do kapsy, můžete si stejnou trasu vychutnat z běžných vlaků, ale pamatujte na to, že budete muset několikrát přestupovat a přijdete o panoramatické pohledy na Alpské vrcholky i údolí. Glacier Expres je totiž jediným přímým vlakem mezi oběma koncovými stanicemi.

Můžete se svézt jen kousek

Pokud si budete plánovat cestu Glacier Expressem, doporučujeme vám jarní období, kdy si nejlépe vychutnáte kontrast zasněžených alpských vrcholků se šťavnatou zelení horských údolí.

Zkuste se svézt aspoň kousek

Glacier Express je v provozu denně až do 14. října 2018 a pak znovu od 9. prosince 2018. Chcete-li si vychutnat celou cestu, nastoupíte v jedné z koncových stanic, buď v Zermattu, přímo pod vrcholkem známého Matterhornu, nebo opačným směrem ve Sv. Mořici.

Máte ale i možnost absolvovat jen určitý úsek trasy expresu, který má na cestě 11 zastávek. Výhodné je například nastoupit na expres v Churu, kam se dostanete z Lucernu běžnými vlaky. Svezete se Glacier Expressem 6 stanic a vystoupíte v Brigu. Odtud se běžným vlakem vrátíte zpět do Lucernu.

Luxus něco stojí

Z Zermattu vyjíždí Glacier Express v 8:52 a do cílové stanice ve Sv. Mořici dorazí v 16:40. Jízdenka na celou trasu ve 2 třídě včetně oběda vás bude stát 185 CHF, tedy 4172 korun. V nové třídě Excelence Class už se pořádně prohnete, protože zaplatíte včetně celodenního stravování a všech služeb 420 CHF, tedy v přepočtu 9472 korun.

Další zajímavé články
Reklama