autor Jitka Jarošová
07. května 2021 | 10:35
Čína je plná kouzelných míst, která čekají na to, až je objevíte. Podívejte se s námi na místa, díky nimž bude vaše dovolená ještě krásnější.
Fascinující Peking
Peking je nejen hlavním městem Číny, ale i fascinujícím koktejlem dávné císařské tradice, komunistického režimu a moderního západního způsobu života.
Zakázané město
V nitru metropole najdete Zakázané město, sídlo 24 čínských císařů. Jedná se o unikátní komplex palácových budov, který byl vystaven na počátku 15. století. Původně bylo město postaveno ze dřeva a prý jste tu mohli najít 9999 místností. Bohužel bylo několikrát vypáleno a přestavováno, takže jeho dnešní podoba je spíše už jen náznakem toho, jak neuvěřitelné muselo být Zakázané město za života císařů.
Náměstí Nebeského klidu
Se svými 44 hektary, 880 metry na délku a 500 metry na šířku je náměstí Nebeského klidu největším náměstím na naší planetě. Jeho rozloha je přibližně stejně velká jako je rozloha Vatikánu.
Najdete ho jen několik kroků od Zakázaného města a je považováno nejen za centrum Pekingu, ale zároveň i za středobod celé Číny. Své jméno získalo podle brány Nebeského klidu, která ho odděluje právě od Zakázaného města.
Rozhodně to ale není jediná brána, kterou na něm můžete spatřit. Na druhém konci se tyčí brána Správného světla. Uprostřed dříve stávala ještě Velká brána, ale tu nechal v padesátých letech zbourat „velký vůdce“ Mao Ce-tung. Ten i dnes shlíží na dění na náměstí ze své podobizny na bráně Nebeského klidu. Právě z té v roce 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Celé náměstí je jen ohromnou nezastavěnou plochou. Jediné, co se na tomto ohromném prostoru tyčí, je 38 metrů vysoký Památník lidových hrdinů a Mauzoleum Mao Ce-tunga.
Nekonečná Velká čínská zeď
Nic nepatří k Číně tolik jako tahle impozantní stavba. Nejen její délka (nejstřízlivější odhady dnes mluví o 8860 kilometrech), ale hlavně krajina, kterou se zeď proplétá, patří bezpochyby k divům světa.
Pro obyvatele Číny se především jedná o hlavní znak síly a jednoty, což dokazují nejen fragmenty ve zdi samotné, ale také chrámy v okolí. S časem stavbu docenily i ostatní země, proto od roku 1987 patří mezi světové památky UNESCO a 7. července 2007 byla dokonce zařazena mezi sedm divů světa s titulem nejdelší stavba.
Jednou z nejoblíbenějších pasáží je bezpochyby úsek Mutianyu o délce 20 kilometrů. Tato část zdi leží 90 kilometrů od Pekingu a patří mezi klidnější místo s menším počtem turistů. Dále je možné navštívit i o něco rušnější úseky, jako je Simatai nebo Badaling. Nebojte se ale zeď prozkoumat i na jiných místech, tam, kam jezdí autobusů méně, nebo tam dokonce nejezdí žádné. Objevte původní, neopravované kusy zdi, díky kterým si možná lépe uvědomíte její tisíciletou historii.
Dlouhá léta se tradovalo, že zeď je jediná stavba na planetě viditelná z vesmíru pouhým okem. Bohužel se jedná o mýtus. Satelity dokazují, že stavbu lze vidět z nízké oběžné dráhy, ale tak velká, aby ji bylo možno vidět i z vesmíru přece jenom není.
Klášter Hengšan
Necelých 65 km jihovýchodně od východočínského města Ta-tchung najdeme zázrak starověkého stavitelství – klášter Hengšan. Jeho stáří se odhaduje na 1500 let a dnes už nikdo přesně neví, jak a proč vznikl. Dávní stavbaři využili okolní skály tak, že klášter velice dobře chrání nejen před deštěm, ale i před silným větrem.
Klášter je unikátní nejen v tom, jak drží stovky let na skále, ale i náboženským zaměřením. Slouží totiž jako svatostánek buddhistům, taoistům i konfuciánům. Ale že by tu duchovní vykonávali množství obřadů, to se tvrdit nedá. Z místa se totiž stala především turistická atrakce, kterou denně projdou davy návštěvníků. Obdivují 40 místností, které Hengšan ukrývá. Je otázkou, jak dlouho tak velký nápor vydrží. Odolný je dost, vždyť za více než 15 století existence prodělal klášter jen jednu výraznou přestavbu, a tak si jej můžeme prohlédnout prakticky v nezměněné podobě.
Čína je obrovská země plná předlouhé historie, úžasné přírody a velkých kontrastů. A na chvíle, které v této krásné zemi strávíte, jen tak nezapomenete.