Roadtrip

Poznejte podivuhodné stavby, nad kterými se tají dech

Budhistický komplex byl poprvé vyfocen v roce 1873 / Pixabay
Asie je kontinent úžasně pestrý na památky. Během věků se zde vystřídala celá řada obrovských říší, kultur a náboženství. Pojďte se podívat na méně známé stavby největšího kontinentu.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. března 2020   |   15:08

Většinu staveb na Dálném východě spojuje jedna věc. Jsou monumentální, tajemné, architektonicky zručné a krásné. Vybrali jsme pro vás pět méně známých.

Buddhistický chrám Wat Rong Khu

Říká se mu Bílý chrám a jeho stavba započala v devadesátých letech minulého století. Celý je postaven z hladkého a krémově bílého betonu a někdy proto bývá nazýván White Temple. Dovnitř se jde přes most, který střeží 16 děsivých démonů. Střechu zdobí symboly čtyř elementů – slon jako země, mytický ještěr jako vody, lví hříva jako oheň a labutí křídla jako vzduch. 

Některé stavby jsou monumentální, tajemné a krásné

Wat Rong Khun by dnes možná v Chiang Rai na samém severu Thajska nestál, kdyby nebylo umělce Chalermachaie Kositpipata „thajského Gaudího“, který z vlastních zdrojů financoval rekonstrukci starého chrámu. Interiér zkrášlují jeho nekonvenčně pojaté malby a zrcadlové sklo, což znázorňuje Buddhovu čistotu a moudrost. Neméně zajímavé jsou pak veřejné záchody ve vedlejší budově, které zřejmě patří mezi nejluxusnější veřejné záchodky na světě a pro svou zlatou výzdobu se těší velkému zájmu návštěvníků.

Letní palác

Tento letní palácový komplex z 18. století se naleznete na předměstí čínského Pekingu. K jeho součástem patří např. císařská Zahrada průzračných vln, Palác radosti a dlouhého života, věž Buddhistické vůně a velké jezero Kchun-Ming. Oba konce jezera propojuje Mramorový most sedmnácti oblouků. A budete-li cestou přes něj počítat lví hlavy, pak dojdete k číslu 544.

Palác Potála 

Na Červené hoře, v samotném srdci tibetské Lhasy se jako mohutný strážce vypíná k nebesům palác, kterému se přezdívalo „Perla střechy světa“. Potála se skládá ze tří částí. Bílý palác, který obývá dalajláma, leží na východní straně. Červený palác naleznete uprostřed. Na západě se nacházejí bíle natřené příbytky mnichů. Celý komplex čítá neuvěřitelných 1000 místností, má 13 pater a majestátně se tyčí do výšky 3700 metrů nad mořem.

Slovo Potála se překládá jako Příbytek Bohyně milosrdenství. Komplex je úžasným dokladem tibetského stavitelského umění. Základy paláce pocházejí ze 7. století, kdy měl jen devět poschodí. Do současných třinácti dorostl postupně během druhé poloviny 16. století.

Tehdy palác rozšířil třináctý dalajlama Thubtän Gjamccho. Jeho mumifikované tělo najdete v Červeném, bohatě vyzdobeném, paláci. Bohatě je myšleno doslova, protože na výzdobu padlo 3724 kg zlata a 15 tisíc vzácných kamenů. Celá Potála je fascinující ukázkou buddhistické architektury a její návštěva rozhodně stojí za to.

Hrad Himedži

Nedaleko japonského města Kjóto stojí nádherný sněhobílý hrad Himedži, který je znám jako Pevnost bílé volavky. Celý komplex tvoří 83 budov a za jeho dominantu lze označit 46 metrů vysokou hlavní věž pocházející z roku 1601. Hrad je známý labyrintem chodeb a cest, který měl chránit především cestu k hlavní věži. A zřejmě fungoval výborně, protože hrad nebyl nikdy dobyt. Dnes v hradu občas zabloudí návštěvníci, kteří se důsledně nedrží ukazatelů. Kdo se ale drží průvodce, toho čeká unikátní zážitek.

Buddhistický komplex

Poprvé byl vyfocen v roce 1873 a na jeho terasách rostly vysoké stromy. Po jejich odstranění archeologové a vědci propukli v údiv a nadšení. Kamenná mystická stavba se jim zjevila v plné síle. Dnes navíc víme, že při pohledu z vesmíru indonéský Borobudur vypadá jako dokonalá trojrozměrná mandala, což mu ještě přidává na tajemnosti. Je také velmi zajímavé, že Borobudur je postaven tak, aby jeho návštěvník mohl symbolicky procházet třemi úrovněmi světa. Na jeho cestě ho poté doprovází přesně 1460 nádherně detailních reliéfů. V okolí komplexu se ještě nacházejí posvátné chrámy Pawon a Mendut. Komplex by měl navštívit každý milovník mystiky a tajemna.

Další zajímavé články
Reklama