Pobyt

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují skvělé lyžování až do pozdního jara

Je čas vytáhnout lyže a vyrazit / Pixabay Chica de Tulear
Zdá se vám letošní lyžařská sezóna mírně řečeno nepovedená? Možná svítá na lepší časy. Některá italská střediska oznámila, že zahajují sezónu. Je jen na vás, které si vyberete. Vybrané areály slibují, že užívat si lyžovačku zde bude možné až do pozdního jara.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

13. února 2021   |   15:04

Lyžování v zimní sezóně 2020/21 už nebude jako dřív. Pandemie Covid-19 tvrdě zasáhla všechna odvětví našich životů a bude mít silný vliv i na letošní lyžařskou sezónu. Ale ještě není vše úplně ztraceno.

Pokud se nic nezmění, od 17. 2. zahajuje lyžařskou sezónu Dolomiti Superski. V provozu budou lyžařská střediska Trentina (údolí Fassa, Fiemme, San Martino di Castrozza a Alpe Lusia), od 15. 2. budou pravděpodobně otevřena i střediska v Benátsku (Cortina, Arabba, Civetta). Až do konce února ovšem zůstanou uzavřena střediska v Jižním Tyrolsku.

Dolomity nabízí skvělé lyžařské podmínky

V podstatě jde o většinu známých skiareálů, s výjimkou těch v Jižním Tyrolsku. Jižní Tyrolsko je totiž dosud v oranžovém pásmu rizika. Podle informací italského serveru ANSA sice regionální guvernéři žádali vládu o výjimku pro lyžařská střediska v oranžovém pásmu, aby se vleky mohly spustit i tam, ale tento návrh bohužel neprošel.

Lyžovat se od 15. února tedy bude moci pouze v oblastech ve žluté zóně, vleky určitě zůstanou uzavřené v oranžové a červené zóně. Text Regionálního protokolu, schválený Italským vědecko-technickým výborem CTS, dosud nebyl zveřejněn, ale podle informací ANSA bude jistě obsahovat řadu nařízení a pravidel, která zaručí opětovné otevření a bezpečnost návštěvníků.

Kromě dnes již známých pravidel hygieny a povinnosti roušky nebo respirátoru FFP2 bude největší pozornost věnována tomu, aby se lidé neshromažďovali a udržovali odstupy. Bude proto omezen počet prodaných skipasů, doporučen online prodej skipasů a všude musí být zaručeny minimální rozestupy. Velmi pravděpodobně bude také omezen počet osob přepravovaný na lanovkách. Přesná pravidla a zásady budou platit i pro horské chaty a hotely.

Od 15. února se předběžně očekává také uvolnění pohybu mezi žlutými regiony. Konečné rozhodnutí a případné prodloužení zákazu pohybu mezi regiony je v rukou nové vlády. A právě pro tuto pochybnost o možnosti přesunu mezi regiony se i provozovatelé horských středisek obávají o úspěch lyžařské sezóny. Pokud by prozatím ke zrušení zákazu cestování mezi regiony nedošlo, znamenalo by to, že v otevřených italských skiareálech budou moci lyžovat pouze místní. 

Jak úřady, tak všechny složky cestovnho ruchu včetně lyžařských areálů a ubytovatelů vynakládají velké úsilí ke společné dohodě, aby letošní sezóna mohla být bezpečně zahájena. Díky skvělým sněhovým podmínkám by se mohlo v Itálii letos lyžovat opravdu do pozdní jara.

Kam také vyrazit za sněhem?

Lyžování ve Švédsku

Přestože pro české úřady je Švédsko zemí s vysokým rizikem výskytu COVID-19, Češi do Švédska mohou vstoupit bez omezení, bez nutnosti testu nebo karantény. Ani pohyb po Švédsku není nijak omezen. Doporučuje se jen zachovávat rozestupy 2 metry. Ve Švédsku je hned několik otevřených lyžařských středisek, kde se lyžuje.

Lyžování v Polsku

Od pátku 12.2. lyžovat může i v Polsku. Polská vláda povolila znovuotevření lyžařských středisek zatím na zkušební dobu dvou týdnů. Některé skiareály ale využily mezery v legislativě a lyžaři se tak proháněli po jejich sjezdovkách i během celonárodní karantény. 

Další zajímavé články
Reklama