Styl & Kultura

Nejistá lyžařská sezóna. Kam bez obav vyrazit na lyže a kde si letos určitě nazalyžujete

Lyžování v době covidové není jednoduché / Depositphotos
Češi mohou o nadcházející hlavní sezóně a zimních svátcích kvůli koronavirové pandemii prakticky zapomenout na lyžování v alpských zemích. Lyžařská sezóna začne například v Itálii a Bavorsku nejdříve v lednu, v oblíbeném Rakousku na Štědrý den.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. prosince 2020   |   11:22

Situaci lyžařům navíc komplikují přísné podmínky cestování či zavřené hotely. České ministerstvo zahraničních věcí přineslo přehled pravidel a omezení, které jednotlivé lyžařské destinace na příští týdny nyní chystají.

Francie

Vzhledem k tomu, že aktuální vlna epidemie probíhá v  alpských regionech, zprovoznění lyžařských areálů se předpokládá až během měsíce ledna 2021.  Detailní rozhodnutí francouzské vlády by mělo být známo v nadcházejícím týdnu. 

Aktuální podmínky vstupu do země

PCR test je cestujícím z  EU je silně doporučován, povinné je vyplnění speciální atestace.

Itálie

Lyžařská sezóna v Itálii bude zahájena nejdříve 7. ledna 2021. Lyžařská střediska na severu Itálie jsou uzavřena bez ohledu na rozdělení jednotlivých italských regionů do barevných zón dle epidemiologické situace.

Lyžování v době covidové není jednoduché

Výjimku z tohoto opatření mají registrovaní závodní lyžaři a mezinárodní lyžařské soutěže. Většina středisek s výjimkou autonomní provincie  Trento se nachází v tzv. červené zóně.

Aktuální podmínky vstupu do země

S platností od  10. prosince bude možné ze zemí Schengenu, tedy včetně ČR, cestovat do Itálie pouze s negativním testem na COVID-19 ne starším 48 hod., který je nutné předložit místní hygienické stanici ASL, bez testu je nutná karanténa. V rozmezí od 21. prosince 2020 do 6. ledna 2021 platí pro všechny návštěvníky Itálie povinná 14-denní karanténa bez ohledu na výsledek testu resp. tento není vyžadován. 

Německo

Lyžařská střediska v německých Alpách nesmí až do 10. ledna otevřít.  Upravované jsou běžecké trati, které k dispozici budou. Kromě skialpinismu tak bude možné si zajít na běžky. Na běžky bude možné jít samostatně, ve dvou či se členy jedné domácnosti jen ve volné přírodě, ne v areálu sportovních zařízení.   

Aktuální podmínky vstupu do země

Pouze s negativním testem na COVID-19. Výjimka příjezdu bez testu se vztahuje pouze na mimořádné a neodkladné záležitosti.

Polsko

Lyžařská sezóna byla zahájena 5.12., sjezdovky jsou otevřené. Do  27.12. však  zůstanou zavřená veškerá ubytovací zařízení. 

Podmínky vstupu do země nejsou v tuto chvíli omezeny.

Rakousko

V Rakousku budou zprovozněny sjezdovky, včetně lanovek a vleků, až od 24.12.2020. Samozřejmostí je dodržení  hygienicko -epidemiologických opatření. Možnost ubytování v hotelech a penzionech je zatím plánováná až od 7. 1. 2021.   

Aktuální podmínky vstupu do země

Do Rakouska můžete pouze s  negativním testem.  Cestující z České republiky budou muset jít na 10 dní do karantény, a to i tehdy, když budou mít negativní test na covid-19. Po pěti dnech mohou absolvovat PCR test, v případě negativního výsledku bude karanténa ukončena.  

Švýcarsko

Lyžařská střediska sezónu již zahájila, zůstávají v provozu, nicméně zavádí se zpřísněná opatření. Uzavřené kabinky lanovek smí přepravovat pouze 2/3 lidí. Všude i na otevřených vlecích a lanovkách platí povinnost roušek, ta platí i při čekání ve frontách, kde musí být zaručeny dostatečné rozestupy a musí zde být i dostatek dezinfekčních prostředků.  Restaurace na sjezdovkách mohou prozatím zůstat otevřené.

Aktuální podmínky vstupu do země

Od 14.12.2020 nebude ČR figurovat na švýcarském seznamu rizikových zemí. Tzn. že všechny osoby cestující z ČR již nebudou muset po vstupu na švýcarské území nastoupit 10denní karanténu a nebudou se na ně vztahovat ani žádné jiné podmínky vstupu či omezení. MZV ČR nicméně upozorňuje, že nelze vyloučit, že ČR může být s  okamžitou platností opětovně zařazena na seznam rizikových zemí v důsledku zhoršení epidemiologické situace v ČR. 

Další zajímavé články
Reklama