autor Jitka Jarošová
27. února 2021 | 13:57
Moravskoslezský kraj je často uváděný jako typický příklad oblasti se znečištěným ovzduším. Neplatí to ale doslova. V kraji leží také regiony, kde je ovzduší výjimečně čisté. A právě takovým místem je Karlova Studánka.
Karlova Studánka se tak stala vyhledávanou turistickou lokalitou a místem, odkud se dají podnikat četné výlety do zajímavých míst Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Přímo z obce vede například naučná stezka kaňonem Bílé Opavy, po které je možné se dostat až na Praděd, nebo k chatě Barborka. Z lázní dojdete také na křižovatku horských tras směřujících na Hvězdu, případně do horského střediska Ovčárna. Okolí je rovněž protkáno hustou sítí cyklostezek. V zimě zde najdete četné lyžařské a běžecké tratě a většinou se můžete spolehnout na výborné sněhové podmínky.
Lázně jako z pohádky
Roubené budovy ovlivněné empírem stojí v Karlově Studánce dodnes. Řadu návštěvníků láká do Karlovy Studánky nejenom ojedinělé horské klima a malebné prostředí, připomínající skanzen, ale také bazén s teplou slanou vodou a bohatá nabídka rekreačních a relaxačních programů s různou délkou pobytu.
Je to jako by na každého návštěvníka dýchl duch času a uvedl ho do úplně jiného světa, než který zná z běžných měst a vesniček. Vše ještě podtrhuje jednotný grafický ozdobný styl nápisů na všech historických domech. První dojem pak dále umocňuje kaple svatého Huberta z roku 1758, venkovní geologická expozice kamenů a umělý vodopád.
Památková zóna je jedinečná
Historie lázní v Karlově Studánce se začala psát před více než 200 lety, přesně v roce 1785. Byly založeny v místě, kde dříve stávaly železářské osady jménem Hubertov. Z Hubertova se zde podařilo dochovat pouze lovecký zámeček, který spravovali tehdejší majitelé panství. Své jméno lázně získaly po arcivévodovi Karlu Ludvíku, který byl velmistrem řádu německých rytířů a v bitvě u Aspernu vedené mezi Francií a Rakouskem porazil Napoleona. Již v 19. století byla Karlova Studánka místem, kam se s oblibou sjížděli členové habsburské monarchie.
Zajímavá architektura
Jako první byly vystavěny lázeňské domy, které dostaly název Knížecí dům a Hostinský dům. Nejstarší stavbou je však kaple svatého Huberta, která byla postavena roku 1758, tedy dávno předtím, než byly lázně založeny.
Další stavby, které dnes tvoří jádro městské památkové zóny, vznikaly v letech 1803 až 1893. Šlo o dřevěné lázeňské domy v klasicistním a empírovém stylu, které dodávají Karlově Studánce originální vzhled. V letech 1909 – 1913 vznikla další dominanta Karlovy Studánky a to Lotrinský, dnes Slezský dům. Na konci 20. století prošly mnohé lázeňské budovy kompletní rekonstrukcí a tak se jejich krásou mohou kochat i dnešní pacienti či návštěvníci lázní. Věřící mají možnost v Karlově Studánce navštívit kostel Panny Marie Uzdravení Nemocných.
Léčivé prameny
V Karlově Studánce vyvěrá celkem osm léčivých pramenů, jako je Maxmiliánův (pojmenován po synovi Marie Terezie), Karlův, Norbertův, Vilémův, Trubačský či Antonínův pramen. Ve všech byl díky rašeliništím, jež zabraňují odvětrávání, naměřen vysoký podíl oxidu uhličitého. Léčivou vodu je možné ochutnat, nebo si načepovat do lahví v pavilonech či lázeňských domech. Minerální voda, která je k dispozici, se kromě pití a inhalace používá také k přípravě uhličitých koupelí či rašelinových zábalů.