Pobyt

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Klášter San Mimiliano na opuštěném ostrově Montecristo / Depositphotos
Kus divoké přírody, který ročně navštíví pouhá hrstka lidí. Italský ostrov Montecristo obývají jen jeho stráže a život bez turistů ostrovu očividně svědčí. Přesto, že se na ostrov ročně dostane zhruba jen tisícovka turistů, jde o místo, které zná patrně každý.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

28. října 2020   |   15:47

Toskánsko není jenom zvlněná romantická krajina, ale samozřejmě i nádherné Středozemní moře, ve kterém se hned nedaleko pobřeží nachází několik menších ostrovů a ostrůvků.

Kvůli obavám o citlivý ekosystém ale na pláže nesmí nikdo vstoupit

Toskánské ostrovy jsou součástí národního parku Parco Nazionale Arcipelago Toscano. Jedná se o souostroví v Tyrhénském a Ligurském moři a nachází se mezi Korsikou a Apeninským poloostrovem. Některé ostrovy ale určitě znáte a možná o tom ani nevíte. Jedná se o ostrovy Elba a Montecristo.

Isola di Montecristo

Ostrov je známý především z románu Alexandra Dumase staršího Hrabě Monte Christo. Dumasův popis krajiny ostrova však neodpovídá skutečnosti. Místní pláže jsou totiž tak nádherné, že by se okamžitě staly turistickým hitem.

Kvůli obavám o citlivý ekosystém ale na pláže nesmí nikdo vstoupit. A to ani jediní čtyři stálí obyvatelé ostrova, kterými jsou zdejší strážci parku. Pokud se na ostrov chcete podívat, musíte si opatřit speciální povolení. Na ostrov se pak musíte dopravit soukromou lodí, protože pravidelné lodní spojení neexistuje.

Ostrov leží přibližně uprostřed mezi Korsikou a italskou pevninou, jižně od Elby a západně od ostrova Giglio. Je součástí Toskánských ostrovů a na délku měří asi 4 km. K hlavním stopám bývalého osídlení patří ruiny kláštera z 13. století zničeného piráty roku 1553. Z nařízení italské vlády je ostrov přísně uzavřenou přírodní rezervací. Traduje se, že je na ostrově zakopaný poklad. Ale ten opravdový poklad tvoří přírodní bohatství ostrova. 

Na skok na Elbu 

Ostrov Elba je dalším ostrovem, který proslavila známá osobnost. Napoleon Bonaparte tu po vynucené abdikaci a podepsání Smlouvy z Fontainebleau stávil téměř rok života. A nebýt okolností, asi by si zdejší pobyt nemohl vynachválit. 

Elbu charakterizuje členité pobřeží a množství jak dlouhých, tak i miniaturních pláží, umístěných v malebných zátokách. Díky příznivému mírnému klimatu se tu lze koupat přibližně od dubna až do listopadu v křišťálově čisté vodě. Říká se, že kolem Elby se nacházejí jedny z nejhezčích potápěčských oblastí v celém Středomoří. Potápěči si tu oblíbili nejenom členité pobřeží a průzračnou vodu, ale i pestrý svět mořských živočichů. Třeba potkat ve zdejších vodách delfína není nic až tak neobvyklého.

Nejslavnější obyvatel

Nejvyhlášenějším obyvatelem ostrova byl bezpochyby Napoleon Bonaparte. Ačkoliv tu nakonec pobyl jen krátce, pozitivně se podepsal na rozvoji ostrova. Byl iniciátorem mnoha veřejných prací, výstavby nových budov, rozvoje dolů a žulových lomů, nechal stavět nové cesty a uskutečnil řadu ekonomických a sociálních reforem, které zlepšily životní podmínky místních obyvatel.

Na Elbě ve městě Portoferraio je možné navštívit jednu z jeho rezidencí - Palazzina dei Mulini, kde je v současné době muzeum. Toto reprezentativní Napoleonovo sídlo sloužilo zejména potřebám veřejného života. Soukromý život císaře se odehrával především v jeho letní rezidenci, známé jako Villa di San Martino či Villa Napoleone. Ta se nachází na svahu zalesněného kopce Monte San Martino a prý ji nechal postavit, aby dal svým věznitelům najevo, že se z vyhnanství nechystá uprchnout.

V každém případě je však Elba krásný a zajímavý ostrov, jehož návštěvou rozhodně nebudete zklamáni. 

Další zajímavé články
Reklama