Pobyt

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a přírodních krás

Za nejkrásnější pláž na ostrově je považována pláž Mirissa / Depositphotos
Srí Lanka, kterou ti dříve narození znají též jako Cejlon, se stala hlavně synonymem pro kvalitní černý čaj. Zároveň je však zemí, která dokáže nabídnout bohaté a starobylé kultury, v džungli ztracené chrámy, přetrvávajícího koloniálního ducha i ráj tropického ostrova.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

11. října 2020   |   18:48

Výhodou Srí Lanky je, že zde můžete za málo peněz poznat skutečně mnoho. Zažít velké dobrodružství a poznávat krásy srílanské divočiny. A věřte, že to stojí opravdu za to.

Dobrodružství ve vlaku

Kdo se neprojel vlakem mezi čajovými plantážemi alespoň z Elly do Kandy, jakoby nebyl na Srí Lance. Výhledy, které se nabízí za okny vlaku, patří mezi ikonické záběry z tohoto ostrova.

Srí Lanka je země nádherných přírodních scenérií a laskavých lidí

Projeďte si vlakem nejkrásnější úsek železnice na ostrově, z Haputale do horské vesničky Ella. Koleje se vinou kopcovitými čajovými plantážemi s vodopády, mostky a terasovými poli. Z vesničky si můžete také udělat procházku na vyhlídku nazývanou Malý Adams Peak. Odtud je krásný výhled na soutěsku Ella a na vodopád Rawana Ella na pozadí zdánlivě nekonečných čajových plantáží.

Cejlonský čaj je nejlepší na světě

S pěstováním čaje na ostrově začal Brit James Taylor v roce 1867 poté, co zkázonosná nákaza zcela zničila rozsáhlá pole kávovníku a dnes je čaj ze Srí Lanky vyhlášený svou kvalitou po celém světě. Po celé Srí Lance je množství čajových plantáží, které můžete navštívit, zkusit si na chvíli život sběrače čajových lístků, okusit několik druhů čaje a pak si jej zakoupit v místním obchodě. Neodvézt si ze Srí Lanky alespoň jedno balení čaje jako suvenýr by byl opravdu hřích.

Nejkrásnější město ostrova

Město Kandy je po hlavním městě Colombo druhé největší a rozhodně nejkrásnější. Leží na řece Mahaveli Ganze ve středu ostrova a je zároveň i hlavní kulturní město Srí Lanky. Nejvýznamnější památkou je chrám Dalada Maligawa, chrám Buddhova zubu, který ukrývá nejcennější relikvii celého ostrova, Buddhův zub.

V těsné blízkosti chrámu se nachází Audienční hala z roku 1784, kde byla podepsána kapitulační smlouva, která ukončila 2500 let vlády sinhálských králů. Vedle chrámu se nachází také Národní muzeum, kde můžete spatřit ukázky původního života místních obyvatel před příchodem Evropanů na ostrov. V srdci města bylo vybudováno umělé jezero na jejímž okraji se nacházejí buddhistické kláštery a školy Malwatte a Asgiriya, které patří k nejvýznamnějším na Srí Lance.

Buddha, kam se podíváš

Během cesty po Srí Lance potkáte stovky Buddhů. Od těch malinkatých v v kapličkách u cesty a ve vesničkách, až po několikametrové kolosy, které jsou vidět na kilometry daleko. Buddhovy sochy v nejrůznějších pozicích shlížejí na návštěvníky všech klášterů a svatyň, nikde však nezažijete tak mystickou atmosféru jako v jeskyních u chrámu Dambulla. Přibližně osmdesáti rozlehlými síněmi provrtaný pískovcový masív uprostřed ostrova ukrývá 153 soch Buddhy. Největší z nich měří 15 metrů. A když své zraky stočíte na stěny a stropy, napočítáte 1500 vyobrazení Buddhy. Jeskyně jsou zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO.

Největší sloní sirotčinec

Sloni jsou na Srí Lance téměř všude. Určitě navštivte Pinnawalle, městečko známé svým sirotčincem pro slony, kde můžete sledovat krmení mláďat mlékem z velkých dvoulitrových lahví a počkáte-li si na koupání slonů v nedaleké řece, zjistíte, že sloni zde prostě patří k domácím miláčkům. Sloni ovšem požívají i velké vážnosti a při oslavách v Kandy je Buddhův zub převážen právě na sloním hřbetě. Ostatně sloní hlavou se pyšní i hinduistický bůh Ganéša.

Nejkrásnější pláž

Za nejkrásnější pláž na ostrově je považována pláž Mirissa. Ideální místo na načerpání energie, po náročném prozkoumávání vnitrozemí. Milovníky zvířat nadchnou místní želvy i skvělé podmínky pro pozorování velryb. A najdete zde i stánky, restaurace a bufety, kde se za pár rupií můžete občerstvit.

Další zajímavé články
Reklama