Pobyt

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem tajit dech

Dech beroucí krása levandulových polí / Deposiphotos
Provence je jedním z turisticky nejatraktivnějších francouzských regionů, který se návštěvníkům vryje do paměti tak, že se do něj budou chtít neustále vracet. Malebné vesničky, levandulová pole, vynikající víno, úchvatné pláže, historie a umění na každém kroku. Provence vás pohladí po duši.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

19. září 2020   |   16:18

V Provence se příroda vyřádila v tom nejlepším slova smyslu. Objevujte tento region a poznávejte místa, kde se vám úžasem zatají dech.

Les Calanques

Provensálské pobřeží není nijak rozlehlé, nicméně tento kousek se dá považovat za jednu z nejkrásnějších částí francouzského pobřeží. Les calanques jsou hluboká údolí s příkrými stěnami, nejčastěji tvořená vápencem. Jsou částečně zatopená vodou a připomínají tedy středomořskou obdobu fjordu. Nejlepší calanques se nachází v Masiff de Calanques, který se rozkládá mezi Marseille a La Ciotat v délce 20 km a šířce asi 4 km. Geologicky jde o zbytky starých ústí řek, které byly později prohloubeny ledovcem a po skončení poslední doby ledové zatopeny mořem.

Jeskyně

V celé Francii se nachází nespočet jeskyní a jeskynních systémů, které přitahují turisty, speleology i biology. Pouze jedna z nich se však pyšní oceněním Un Grand Site de France, které je udělováno oblíbeným turistickým místům, která však důsledně zachovávají přírodní a kulturní dědictví.

Provence prostě stojí za alespoň jednu návštěvu v životě

Tou jeskyní je Aven d´Orgnac. Doporučujeme její návštěvu, neboť se jedná o jednu z nejvíc fascinujících přírodních krás regionu. V jeskyni, která je místy až 120 metrů pod zemí, je neuvěřitelné množství stalaktitů, stalagmitů a stalagnátů a je zde stabilně 11 stupňů. Vzhledem ke křehkosti celého komplexu je zakázáno se čehokoliv dotýkat, ale za návštěvu to rozhodně stojí.

Valensole

Ideálním obdobím na poznávání této vnitrozemské části regionu je měsíc červenec. Právě tehdy kvete slunečnice a především levandule, a právě v tomto údolí je největší koncentrace levandulových polí vůbec. Kromě ikonického kláštera Sénanque je plošina Valensole nejfotografovanější částí Provence. Mezi políčky najdete i nádherné převorství Mane ze 13. století, úžasné bylinné zahrady Prieuré de Salagon nebo Muzeum levandule. I když se vám bude zdát většina fotek kýčovitá, jsou zcela reálné a oblast tak skutečně vypadá.

Kaňon Verdon

Chráněný přírodní park Parc Naturel Régional du Verdon se může pochlubit jedním z nejkrásnějších kaňonů nejen v celé Francii. Ačkoliv je kaňon relativně úzký, je největší v Evropě a dosahuje hloubky až sedmi set metrů. Začíná soutokem řek Verdon a Jabron. Řeka Verdon protíná kaňon po celé délce, asi 25 kilometrů, a na jeho konci se vlévá do blankytně modrého jezera Lac du Sainte-Croix. Nejkrásnější pohled na kaňon je při cestě autem klikatými cestičkami, které vedou po celé jeho délce.

Camargue

Oblast Camargue je ideálním únikem z reality. Tento divoký region je chráněnou oblastí především díky své charakteristické fauně a floře. Rozlehlé mokřady střídají rýžová pole, solné pánve a pastviny. To jsou také hlavní artefakty regionu – sůl, rýže, bílí koně, černí býci a růžoví plameňáci. Oblast můžete projet jednak autem, nebo si můžete půjčit kánoi a prozkoumávat region po vodě. Region Camargue je však především rájem pro ornitology a věčné romantiky.

Okrová stezka (Sentier des ochres)

Okrová cesta nabízí kouzelnou procházku mezi kaštanovníky a borovicemi, kterou doplňují jedinečné okrové útvary, hrající všemi barvami. Místní říkají, že tady najdete všechny barvy zapadajícího slunce. Vyskytuje se zde okr ve více než pětadvaceti odstínech. Od té nejjemnější žluté až po ohnivě rudou.

Mont Ventoux

Hora se tyčí do výšky 1912 metrů nad mořem a je jednou z hlavních hvězd závodu Tour de France. Pokud se zde nejede oficiální závod, je kopec poset amatérskými i profesionálními cyklisty, kteří zde měří své síly. Hora je už více než 25 let pod ochranou UNESCO, neboť na jejím vrcholu žije množství jedinečných druhů živočichů. Teplota na vrcholku kopce bývá až o dvacet stupňů nižší než na pláních pod ním, sněhová pokrývka je tady běžná od prosince do dubna.

Ostrov Port-Cros

Jedná se o nejmenší národní park ve Francii, který má rozlohu 20 km čtverečních. Na ostrově se nesmíte pohybovat mimo vyznačené trasy, platí zde přísný zákaz rybaření a táboření, kouření je povoleno pouze ve vesnici a na ostrov mají zákaz motorová vozidla i psi. 

Provence prostě stojí za alespoň jednu návštěvu v životě.

Další zajímavé články
Reklama