Pobyt

Poznejte nejkrásnější město Francie

Provence si zamilujete na první pohled / Depositphotos
Máte rádi Provence? Pak by vaší pozornosti nemělo uniknout městečko Aix-en-Provence. Podle mnohých nejkrásnější město ve Francii. Na vaše smysly zaútočí nezaměnitelná atmosféra zdejších trhů s ovocem, zeleninou a květinami, šumění vody ve fontánách, vůně výborné místní kuchyně, a to všechno pod laskavým provensálským sluncem.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

17. března 2020   |   15:35

Jihofrancouzskému městu Aix-en-Provence Francouzi neřeknou jinak než Aix. Široké bulváry lemované rozkvetlými platany a duby jsou lemovány malými kavárničkami, kde většinu času posedávají Francouzi anebo místní studenti. Ve městě je i mnoho stánků a malých trhů s převážně lokálními výrobky. Najdete tady vše od čerstvých ryb, sezónního ovoce a zeleniny, květin či oblečení.

Centrum Aix-en-Provence

Široká ulice Cours Mirabeau s platanovým stromořadím dělí město v podstatě na dvě části. Jih a západ jsou relativně nové, na severu pak najdete starou část s křivolakými uličkami a až 500 let starými domy. Právě zde si můžete prohlédnout i většinu oblíbených památek. Jižně od bulváru Cours Mirabeau pak najdeme čtvrť Quartier Mazarin, která je plná historických domů a malebných zákoutí, za zmínku stojí zejména náměstíčko s názvem Place des Quatre-Dauphins s úžasnou fontánou.

Vaše smysly budou uchváceny chutěmi trhů, ovoce, zeleniny plné slunce, vůněmi provensálské kuchyně

Asi nejznámější zdejší stavbou je katedrála svatého Salvátora, zvaná také jednoduše katedrála v Aix. Jejím základem je římská bazilika z pátého století, která byla až do 17. století postupně rozšiřována. Díky tomu se v ní mísí prvky románské, gotické, renesanční i barokní architektury. Známý je například bohatě zdobený gotický vstupní portál s vyřezávanými dveřmi z ořechového dřeva. S katedrálou těsně sousedí i románský klášter a arcibiskupský palác. 

Centru starého města pak dominují čtyři impozantní stavby – kostel Madeleine, bývalá budova obilní burzy na place Richelme, budova radnice a katedrála St-Sauveur. 

Fontána, kam se podíváš

Celé centrum starého města je už dnes pěší zónou, na každých pár metrech najdete fontánu. Na západní straně bulváru stojí Fontaine de la Rotonde se třemi sochami představujícími Spravedlnost, Umění a Architekturu, na východní straně najdete sochu krále Reného, který objímá hrozny muškátového vína, to je Fontaine du Roi René. A uprostřed se ukrývá poklad, mechový pahorek, ze kterého teče teplá voda – to je fontána Fontaine d`Eau Chaude. 

Rodiště otce moderního umění

Celé Aix je protkáno uměním a na každém rohu narazíte na nějakou připomínku toho, že zde žil jeden z nejslavnějších francouzských impresionistů a otec moderního umění, Paul Cézanne. Cézanne se zde narodil, skoro celý život zde tvořil a v Aix také zemřel, jako většina umělců té doby nepochopený. Dnes je však Aix na svého rodáka velmi hrdé, za zmínku proto stojí velmi zajímavý okruh Circuit de Cézanne, díky kterému se můžete vydat po umělcových stopách. Nevynecháte ani jeho ateliér Atelier Cézanne a terasovitou zahradu Terrain des Peintres, kde Cézanne i další umělci malovali horu Montagne Sainte-Victoire.

Ateliér

Můžete zde obdivovat Cézannova plátna a právě zde je místo, kde pocítíte umělcovu přítomnost nejsilněji. Je zde vystaveno mnoho předmětů , které umělec při své práci používal i část jeho tvorby. 

Usedlost Jas de Bouffan

Usedlost zdědil otec Paula Cézanna v roce 1859. Od roku 1866 do roku 1895 zde měl Cézanne svůj malířský stojan a namaloval tu 36 olejů a 17 akvarelů, na nichž je zobrazen dům a farma, pahorky, alej kaštanovníků i fontány. Usedlostí vás provede a na zajímavosti upozorní místní průvodce. 

Ateliér Lomy v Bibémus

V tomto povrchovém lomu, plném opuštěných kamenů, namaloval Cézanne v letech 1895 a 1904 celkem 11 olejů a 16 akvarelů. Maloval zde zejména „skály“ s geometrickými formami a z nich vytvořil díla, která se stala světově proslulá a oznamovala příchod kubismu.

Granetovo muzeum

Pokud jste milovníci umění, nezapomeňte navštívit Granetovo muzeum. Je zde umístěna výjimečná sbírka „od Cézanna k Giacomettimu“. Průřez uměním 20. století s 19 díly od Giacomettiho, Légera, Mondriana, Kleea, de Staël, Picassa a pochopitelně i Cézanna.

Další zajímavé články
Reklama