Pobyt

Tip na termální lázně, ve kterých se budete cítit jako v sedmém nebi

V lázních rychle najdete ztracenou energii / Depositphotos
Potřebujete se před zimou dostat do formy? Zkuste vyhlášené maďarské lázně. Termální a léčivé vody jsou totiž nefalšovaným bohatstvím Maďarska. Už i krátký pobyt v termálních lázních dokáže posílit tělo, zklidnit mysl a rychle vrátit ztracenou energii.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

28. srpna 2020   |   09:54

Který národ ve starověku si nedokázal představit svůj každodenní život bez lázní? Byli to Římané. Ti Římané, kteří si na území dnešního Maďarska založili provincii Pannoniu a centrem této říše se stalo město Aquincum, tedy část dnešní Budapešti. Maďaři tak zdědili po Římanech tradici lázeňství. Představíme vám pět nejznámějších lázní, které dokonale naplňují představu o „sedmém nebi“.

Mosonmagyárovár 

Asi 30 kilometrů jižně od Bratislavy leží město Mosonmagyárovár, které je známé svými termálními lázněmi. Zdejší termální voda patří mezi 5 nejúčinnějších v Evropě. Řadí se mezi jodové minerální vody, které obsahují velké množství rozpuštěných solí. Díky obsahu kyseliny křemičité a fluoridů je vhodná zejména k inhalaci. Doporučuje se k rehabilitaci po chronické bronchitidě a při onemocnění nosních dutin.

Nechte se hýčkat v termálních lázních. Vaše tělo si to určitě zaslouží

Voda má blahodárné účinky také na pohybové ústrojí, pomáhá na svalová a kloubní onemocnění a je vhodná při rehabilitaci poúrazových stavů. Je vhodná taktéž k prevenci zubního kazu. V areálu naleznete celkem 4 bazény s různě teplou vodou. Nejteplejší venkovní bazén má okolo 38 ºC. K příjemné relaxaci vám poslouží také procedury, které lázně nabízí. Vyzkoušet můžete například bahenní zábal či různé druhy masáže. 

Györ

Zhruba 60 kilometrů na jih od Bratislavy se nachází půvabné historické městečko Györ. Lázně byly otevřeny pro návštěvníky v roce 2003. Termální voda tady vyvěrá z hloubky okolo 2000 metrů a je bohatá hlavně na jodid. Pobyt v termálních lázních se doporučuje při potížích s klouby a svaly, při gynekologických potížích a při nemocech zažívacího ústrojí. Lázně se skládají ze zážitkových koupališť a z termálních bazénů. Pokud se vám zamlouvá saunový svět, můžete vybírat z finských a parních saun. Pokud máte rádi relaxaci, tmu a klid můžete vyzkoušet také jeskyni, ve které se nachází nejteplejší voda, která dosahuje 39 ºC. 

Pobyt si můžete zpříjemnit poznáváním města. Po Budapešti se Györ řadí na druhé místo mezi historicky významnými městy Maďarska. Získal evropskou cenu za ochranu historických budov s ohledem na velmi zdařilou rekonstrukci barokního městského centra. Návštěvníka zaujmou kostely, paláce, muzea, úzké uličky i domy s typickými rohovými balkony. Mezi nejznámější památky patří Biskupský palác s věží, Karmelitánský kostel a kostel sv. Ignáce.

Várkertfürdő Pápa

Půvabné barokní městečko Pápa se nachází přibližně 50 km jižně od Győru. Zdejší termální voda byla objevena roku 1962. Plovárna, která je v provozu od roku 1981, byla v posledních letech zcela zrekonstruována. V roce 2003 byly dostavěny zážitkové bazény a lázně s moderními wellness a fitness službami. Nabízí 5 termálních bazénů venkovních, 2 termální bazény kryté, 2 plavecké bazény kryté, 2 dětské bazény, 2 tobogány. Proto tyto lázně ocení hlavně plavci, a to díky velkému plaveckému bazénu se studenější vodou. Termální voda oproti jiným lázním je čirá a bez zápachu. Doporučuje se hlavně při potížích s pohybovým aparátem a po úrazech.

Széchényi

Lázně v srdci Maďarska, v hlavním městě Budapešť, jsou jedny z největších v Evropě. Historie lázní se začala psát v roce 1913, kdy byl vybudován první komplex dle návrhu Győzőa Cziglera. Pramen, který zásobuje lázně, byl ale objeven už dříve, a to roku 1876. Vodu bohatou na síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý přivádí z hloubky 1256 m a její teplota dosahuje 76 °C. Lázně byly několikrát rozšířeny, naposledy v 60. letech minulého století, kdy se rozrostly o termální část, kde je mimo jiné fyzioterapeutické oddělení. Koupání v kulisách novogotického areálu má své kouzlo. Když k tomu ještě přidáte bublinkové lavice, chrliče vody, divokou řeku nebo odpočinkovou zónu pro milovníky šachu, je zážitek dokonalý. 

Bükfürdó

Lázně leží necelých 400 kilometrů od Prahy v blízkosti rakouských hranic a jsou druhými největšími lázněmi v Maďarsku. Slouží pro každou generaci k dokonalému odpočinku. Na 13 hektarech se nacházející lázně tvoří lázeňský komplex s 27 bazény. Kryté lázně a koupaliště s léčivou, termální a pitnou vodou disponují vodní plochou o rozloze 5 tisíc čtverečných metrů a po celý rok očekávají návštěvníky na léčení a regeneraci.

Další zajímavé články
Reklama