autor Jitka Jarošová
22. července 2020 | 09:16
Největším lákadlem Švýcarska jsou Alpy, ale i zdejší města či alpské předhůří stojí za vidění. Co byste při návštěvě této krásné země neměli vynechat, jsou Rýnské vodopády.
Rýnský vodopád
Rheinfall je největším a nejmohutnějším vodopádem v Evropě. Dvacet pět metrů vysoký Rýnský vodopád uchvacuje především svou šířkou. Zabírá celých 150 metrů a při maximálním průtoku je to opravdu dech beroucí podívaná. Vodopád je skutečně impozantní, i když je pravda, že těžko uchvátí svoji výškou. Jeho šířka ale již určitý respekt budí. Nejmohutnější dojem dělá množství vody, které se tudy valí.
Rýn tu již není nějakým potůčkem, nýbrž velkou řekou, v jejímž korytě spěchá voda z ledovců na své daleké cestě do moře. Proto také během roku průtok přes vodopád značně kolísá a kulminuje pochopitelně v době největšího tání horských ledovců. V červenci tak přes Rýnský vodopád hučí i více než 1.000.000 litrů vody za sekundu. A to byste měli vidět na vlastní oči, protože to žádná fotografie nevypoví.
Na dosah vodopádu
Rýnský vodopád najdete u města Schaffhausen, které by se v porovnání s ostatními švýcarskými městy dalo na mapě snadno přehlédnout. To by byla však veliká chyba. Je jen málo šancí vidět hru světla, vody a přírody, v podání evropského veletoku. Díky velmi dobrému značení ho nemůžete minout. Od Schaffhausenu snadno vydáte na cestu dolů k vodopádu. Přes několik kaskádových teras se k němu dostanete až téměř na dosah. Do míst, kde vás uchvátí neskutečný hluk a valící se masa vody. Nejlepší výhled je z teras Belvedere, Fischetz a nejníže položené Känzeli. Právě tam se přímo pod vámi mohutně bouří Rýn. Je až k neuvěření, že se podařilo postavit terasu takhle nízko.
Připlout můžete i na lodičce
I po procházce můžete zůstat dál objevovat místní okolí. K vodopádům se dá přiblížit třeba na lodičce, se kterou poplujete k ostrůvku uprostřed vodopádů. Pozor plavba je vhodná jen pro silnější povahy. Rýn je skutečně mocný a s lodičkou dokáže pořádně houpat. Kdo raději zůstane nohama na pevné zemi, může se vydat na procházku kolem Rýna. Necelý kilometr od vodopádu lze Rýn překročit přes můstek a z druhého břehu pozorovat Rheinfall, který budete mít jako na dlani.
ViaRhenana
Nachází se tady i jedna část z nejdelší turistické trasy ve Švýcarsku, z ViaRhenany. Zdolat ji celou zabere deset dní. Vede podél historické vodní trati mezi Untersee a Hochrhein a propojuje opravdové divy přírody jako Rheinfall nebo Rheinau patřící ke světovému dědictví UNESCO s kulturními centry evropského významu, jako jsou města Kostnice nebo Basilej.
Na skok do Basileje
Basilej, třetí největší město Švýcarska se rozkládá při hranicích s Francií a Německem. Jedná se o důležité průmyslové, finanční ale i kulturní centrum. Díky své zeměpisné poloze se zde domluvíte velkým spektrem jazyků. Basilej patří mezi nejrychleji se rozvíjející části země. Je největším švýcarským přístavním městem. Řeka Rýn město rozděluje na Malou a Velkou Basilej. Tyto dvě části jsou spojeny hned šesti mosty.
Které památky si v Basileji nenechat ujít?
Přímo u hlavního nádraží si nemůžete nevšimnout baziliščí fontány. Takovýchto fontán se ve městě nachází více než dvacet. Právě bazilišek je totiž symbolem města. Nejznámější památkou Basileje je ale nepochybně nepřehlédnutelná románsko-gotická katedrála Münster. Ta byla vysvěcena už v roce 1019, současnou podobu ale získala až o pět století později. Chrám je z tmavě červeného pískovce a má barevně vzorovanou střechu. Vévodí mu dvě věže sahající do výšky 60 metrů, které pocházejí ze 16. století – Martinsturm a Georgsturm. Přímo v katedrále se nachází mramorová hrobka Erasma Rotterdamského z roku 1536 a zajímavé vitráže z 19. století.
Za pozornost stojí i vstupní brána Spalentor, která byla zachována z doby, kdy se kolem Basileje rozkládala ochranná zeď. Na její fasádě si můžete prohlédnout Madonnu a dva proroky.