Pobyt

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při návštěvě Maďarska

Balaton je největší jezero ve střední Evropě / Pixabay
Maďarsko není jen Balaton. Je to země lázní, vína, bohatého kulturního dědictví a kuchařského umění, o kterém kolují legendy. Pokud jste v Maďarsku ještě nebyli, prozradíme vám pár důvodů, proč byste se tam měli letos určitě vydat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

07. července 2020   |   10:29

Maďarsko u nás bývalo tak před čtvrt stoletím oblíbeným místem dovolených pro ty, kteří nelpěli na slané mořské vodě. Ale tato malá země vám toho nabízí mnohem víc. Stačí jen vědět, kam se vydat.

Pramátky UNESCO

V Maďarsku se nachází 8 památek zapsaných na seznamu UNESCO. Stačí si vybrat a začít odškrtávat. Jedním z lákadel je i přírodní oblast Aggtelek na severu Maďarska s více než tisícovkou jeskyní. Fyzicky nejnáročnější je prohlídka jeskyně Béke, jež zabere až 5 hodin a neobejde se bez holínek a ochranné helmy na hlavě. I tak však prohlídku zvládnou i malé děti a starší lidé.

Dovolenou v Maďarsku si užijete na plné pecky

Travnaté pláně Hortobágy jsou místem, kde se zachovala jedna z největších travnatých stepí v Evropě. Spatříte tu tisíce jeřábů, divoké husy, kachny a další brodivé ptáky. Opravdovým rájem ptactva je i Neziderské jezero, jediné velké stepní jezero v Evropě. Na seznamu nechybí ani hřbitov z období raného křesťanství v Pécsi, klášter Pannonhalma, jenž je už tisíc let sídlem benediktinského opatství, a řada dalších.

Dovolená u Balatonu

Veřte, že dovolenou u Balatonu si užijete. Největší jezero ve střední Evropě nabízí nejen místo na koupání a vodní sporty, na své si přijdou také cyklisté a milovníci památek. Kolem jezera vede cyklostezka Balaton Bike Ring s množstvím restaurací a stánků s občersrvením. Díky skvělému značení navíc jen tak nezabloudíte. Za památkami či na romantickou večeři vyrazte do města Keszthely. Prohlédněte si baziliku, synagogu a Muzeum Balatonu, zlákat vás můžou i menší muzea (např. muzeum marcipánu, Cadillaců nebo panenek). Za městem pak najdete zříceniny hradů Rezi a Tátika. Ve vesničce Tihany, která se pyšní snad nejlepším výhledem na Balaton, narazíte na nádherná levandulová pole. 

Tokajská oblast

Určitě jste se někdy setkali s tokajským vínem. Oblast Tokaj, odkud víno pochází, je pod ochranou UNESCO a byla první uzavřenou vinařskou oblastí na světě. V Tokaji najdete spoustu rodinných vinných sklepů, nejznámějším z nich je Rákocziho sklep přímo na náměstí. Zúčastnit se můžete i řady akcí, jako jsou jarní slavnosti vína, Festival tokajského vína nebo podzimní slavnost zahájení vinobraní, kde nechybí průvod v krojích, přehlídka vinařů a folklorní program.

Termální prameny

Na co byste při své cestě rozhodně neměli zapomenout, to jsou termální prameny. Lázeňská tradice je v zemi mimořádně dlouhá. Množství lázní si můžete vychutnat i v Budapešti. Ne nadarmo se jí mnohdy přezdívá hlavní město lázní. Termální prameny tu objevili už Římané, ostatně dodnes tu najdete římské stopy: lázně, tábory a vodovody. Mezi velmi důležité lázeňské oblasti patří Egerszlok a Balf a za pozornost stojí také unikátní komplex jeskynních termálních lázní Miskolc-Tapolca. 

Šoproň

Víte, kde končí Rakousko a začíná Maďarsko? V Šoproni. Zdejší obyvatelé se po první světové válce rozhodli v referendu k příslušnosti k Maďarsku a vysloužili tak Šoproni titul “nejvěrnější město.” Jako jediné maďarské město má Šoproň neporušené historické jádro a vchází se do něj tzv. Bránou věrnosti. Dominantou města je Požární věž, ze které za pěkného počasí můžete dohlédnout až na rakouské Alpy. Neměl by vám uniknout ani Kozí kostel a barokní domy na náměstí. Za pozornost stojí i jedna z nejstarších synagog v Evropě.

Budapešť

Pokud jste máte rádi ruch velkoměst, je pro vás Budapešť rozhodně výborná volba. Dominantou města je budova Parlamentu u Dunaje, která je třetí největší stavbou svého druhu na světě. Za návštěvu stojí i Bazilika sv. Štěpána, Královský palác nebo Rybářská bašta. Asi nejkrásnější fotky se pořizují právě tady na Rybářské baště. Není se čemu divit, z této neogotické a částečně i neorománské reprezentativní terasy je vidět na řeku i majestátní budapešťský parlament. Musíte ale počítat s tím, že i mimo sezónu je tady velké množství lidí. Vyrazte sem proto raději brzy ráno. U Rybářské bašty je i nádherný Matyášův chrám. Nebojte se, nemůžete ho minout. 

Další zajímavé články
Reklama