autor Miroslav Pospíšil
10. května 2020 | 09:31
Náhorní plošina Altiplano je druhá největší na světě (první je Tibetská plošina). Dlouhá je 960 km a široká 190 km. Zaujímá rozlohu neuvěřitelných 170 tisíc kilometrů čtverečních, a to v nadmořské výšce okolo 3 600 metrů. O toto území se dělí především Bolívie a Peru, v menší míře pak také Chile a Argentina.
V sevření majestátních hor
Při troše fantazie se dá říct, že náhorní plošina Altiplano je v sevření majestátních hor. Odděluje totiž horské masivy západních a východních And. Hory tady uvidíte dost často. Na severu pak leží známé jezero Titicaca a na jihu jedno z nejteplejších míst, a to poušť Atacama. Tady si daly dostaveníčko snad všechny přírodní krásy a zajímavosti dohromady.
Vulkány a jezera v sousedství
Zmíněné horské masivy jsou doplněny o řadu aktivních vulkánů. Nemusíte se však zbytečně bát. Jejich činnost není takového charakteru, aby představovala nebezpečí. Kromě jezera Titicaca je na území Altiplana několik dalších jezer jako například Poopó, Coi Pasa nebo slané jezero Salar de Uyuni. V některých se můžete vykoupat a na jiných zase plavit. Hladinu Titicaca běžně brázdí rákosové indiánské čluny.
Přírodní zajímavosti dostanou každého
Altiplanská příroda je doslova okouzlující. Pro každého má něco. Velmi pozoruhodný je skalní útvar Árbol de Piedra, který patří k nejvíce fotografovaným. Za podívanou stojí geotermální jezírka Sol de Maňana, různé solné pouště nebo nádherné gejzíry. Celkově má krajina různou barvu. Neobvyklé zabarvení způsobují kovy, které se zde vyskytují.
Plošina není pustá země
Možná se to na první pohled nebude zdát, ale náhorní plošina Altiplano není pustá země bez živé duše. I zde žijí lidé, byť je jich tady velmi poskrovnu. Kromě nich a cestovatelů, mají Altiplano za svůj domov i zvířata. K těm nejznámějším patří typický zástupce jihoamerické fauny lama. Ovšem zlatým hřebem tady jsou plameňáci. Jejich hejna u vodních zdrojů se zdají být nekonečná.
Projeďte se místním vlakem
Možná si nyní říkáte, co je na jihoamerickém vlaku zvláštního? Na vlaku jako takovém nic moc. Zvláštnost spočívá v něčem jiném. Mezi městy Cuzco (Peru) a La Paz (Bolívie) je nejvýše položená železniční trať celého amerického kontinentu. Kdy jindy se vám podaří jet vlakem v takové nadmořské výšce? A ta se zde pohybuje v průměru okolo 3 600 metrů.
Pozor na výškovou aklimatizaci
Nadmořská výška náhorní plošiny Altiplano je opravdu vysoká. Zvláště pak pro nás Evropany. My nejsme na takové podmínky zvyklí a ocitnout se najednou ve 3 600 metrech může způsobit zdravotní problémy. Je proto dobré se postupně aklimatizovat a nabírat výšku pomalu. Nikam nespěchat a aspoň dva dny nechat svůj organismus ať si zvyká. Později se vám tento pozvolný start jistě vyplatí.
Altiplano má drsné podnebí
V náhorní plošině Altiplano panují drsné povětrnostní podmínky. Jedná se o převážně chladné a suché podnebí s občasným ledovým větrem. Je tudíž vhodné se na pobyt zde náležitě vybavit. Přesně podle rčení, že neexistuje špatné počasí, ale špatně oblečený turista. Pokud vás zmínka o počasí neodradila, můžete začít plánovat cestu.