Roadtrip

Zažijte Ameriku úplně jinak. Navštivte neokoukanou zemi s čarokrásnou a divokou přírodou

Divokou patagonskou přírodu charakterizují zejména ledovce a hory, sahající až do oblak / Shutterstock
Toužili jste se někdy vydat z Evropy za velkou louži? A kterou oblast byste chtěli navštívit? Pokud se nechcete spokojit s tím, co vám obvykle předkládají televizní stanice, vyberte si destinaci, která je neokoukaná, nejsou zde davy lidí a zažijete nevšední věci. Takové místo se nachází v Jižní Americe a říká se mu Patagonie.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

26. května 2019   |   13:31

Patagonie je velká oblast na jihu zmíněného kontinentu a rozkládá se na území Argentiny a Chile. Hraničí s Andami, řekou Rio Colorado a Ohňovou zemí. Její břehy omývají vody Atlantského a Tichého oceánu. Celkově je Patagonie zhruba třikrát větší než Německo. To už samo o sobě stojí za zvážení neobvyklé a zajímavé cesty. Co říkáte?

Chilská a argentinská Patagonie

Jak už bylo řečeno, o Patagonii se dělí Chile a Argentina. Menší chilská část je na západní straně And. Hory stoupají přímo od moře, je zde množství ledovců a fjordů. Převládá chladné a vlhké podnebí. I zde ale najdete obydlené osady. Větší argentinskou část tvoří step, polopouště, nádherná příroda, a to s teplým a suchým podnebím. Největším městem je tady Neuqué na severu Patagonie.

Národní parky prostě vedou

Chile i Argentina si svého území váží o čemž svědčí řada národních parků. Národní park Los Glaciers je královstvím ledovců. Největší ledovec Upsala je 50 km dlouhý a nejznámější ledovec se jmenuje Perito Moreno.

V Patagonii najdete všechny krajinné typy včetně sopek, jezer i ledovců

Sopky a lesy najdete v NP Torres del Paine. Nechybí vysoké skalní věže a průzračná jezera. Opravdovou perlou je NP Pumalin. Lesy, údolí, fjordy, plavby na kajaku. Jedná se o jeden z největších soukromých parků na světě.

Vyberte si aspoň jednu z těchto destinací

Patagonie má svá nej. Patrně se vám nepodaří vidět všechno, ale aspoň něco z toho si určitě vyberte. Magellanův průliv (leží mezi Patagonií a Ohňovou zemí), pucónská pláž Grande (koupání v moři), pevnost Fuerte Bulnes (skanzen osidlování Patagonie), jezero General Carrera či sopka Lanín na chilsko – argentinské hranici. Pozorování tučňáků si užijete v Seno Otway. A pokud chcete spatřit nejkrásnější patagonskou horu, tak se jedná o vrchol Cerro Fitz Roy (3405 m n. m.).

Krásné a bezpečné území

Patagonie je dosud málo navštěvovaným územím, což má své výhody. V klidu si vychutnáte celý svůj program a nebudete prakticky vůbec rušeni. Obecně je zde nedotčená a divoká příroda a bezpečnost zaručena. Počasí bývá proměnlivé, střídají se slunné dny a přeháňky. Často bývá vítr. Ideální dobou pro návštěvu je prosinec až březen.

Letecky i po silnici

Do Patagonie se dostanete letecky, a to z Buenos Aires (Argentina) do El Calafate nebo ze Santiaga de Chile (Chile) do Puerto Montt. Z obou zemí pak můžete jet také vypůjčeným automobilem a v místě dokonce funguje autobusová doprava. Vzhledem k tomu, že se jedná o Jižní Ameriku a ne moc osídlenou oblast, tak se obvykle nedomluvíte jinak než španělsky. Je praktické se naučit aspoň pár základních frází.

Zažít můžete vskutku všechno

Patagonie je vlastně pořád cestovatelské pole neorané. Na jedné straně obrovské nádherné území a na straně druhé oblast stranou obecného zájmu. Je to škoda. Tady můžete zažít vskutku všechno. Nerušeně a na jednom místě. Zatím je to prostě přírodní ráj, který na své „objevení“ stále čeká.

Další zajímavé články
Reklama