Pobyt

Dokonalý ráj. Poznejte zemi, která byla Čechům až donedávna zapovězena

Budhistický klášter Taktsang, známý též jako Tygří hnízdo / Depositphotos
Království Bhútán je výjimečné už tím, že na letišti, v úzkém prostoru mezi lesy a horami, které je považováno za jedno z nejzrádnějších na světě, smí přistávat jen několik pečlivě proškolených pilotů.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

21. března 2020   |   14:22

Bhútán je malinké království na úpatí Himaláje, sevřené mezi Tibetskou autonomní oblastí a indickým státem Assam. V zemi se zachoval tantrický buddhismus, jehož specifické tradice odlišují Bhútán od ostatních buddhistických zemí. Díky nádherným přírodním scenériím se zemi říká poslední ráj na zemi. Samotní Bhútánci nazývají svou zemi Druk Yul, což v překladu znamená Země hřmícího draka. Jazyk, kterým se zde mluví, se jmenuje dzongkha a je příbuzný tibetštině. Rovněž místní buddhismus je podobný tibetskému a v obou zemích uznávají prakticky stejné světce. Všichni Bhútánci chodí v národním kroji. 

Malé království, které se třeba jednou stane velkým vzorem i pro ostatní země

Přísná politika vstupu

Tajemný Bhútán se poprvé otevřel světu v roce 1974. Pro Čechy pak až v roce 1994 a i dnes zemi navštíví jen několik desítek tisíc turistů ročně. Ani těm však není povolen neomezený pohyb. Je řada míst, kam se v Bhútánu turista nepodívá nebo jen se zvláštním povolením. Až na malé výjimky se návštěvníci do Bhútánu musí při vstupu do země zaregistrovat a zaplatit nemalé poplatky v řádech stovek dolarů za každý den pobytu. Odměnou je jim nebeský klid a neposkvrněná příroda.

Za více než 1500 let izolovaného vývoje se v této těžce dostupné oblasti vyvinula jedinečná kultura, která je unikátní jak svou architekturou, tak i místními tradicemi. Právě díky způsobu života Bhútánců a vládě, jež vede aktivní politiku ochrany přírody a zachování unikátního rázu země, je Bhútán ze 72 % své rozlohy pokryt lesy a veškerá moderní výstavba se tu podřizuje tradičnímu vzhledu staveb. Ostatně Bhútán je jedinou zemí na světě, jejíž lesy vstřebají více oxidu uhličitého, než kolik ho její občané svojí činností vyprodukují. Země tudíž není jen uhlíkově neutrální, ale dokonce uhlíkově negativní, což je pro ostatní státy světa naprostá utopie.

Bhútánská města

Thimphu

Thimphu je hlavní město Bhútánu, kde žije 80 tisíc obyvatel. Naleznete zde Tashicho Dzong, 350 let starou budovu, která je v současnosti sídlem vlády a hlavy mnišského řádu, buddhistický klášter Changgankha a pevnost ze 17. století Simtokha Dzong. Ta byla přebudována na univerzitu buddhistických studií. Za shlédnutí stojí i Muzeum folklorního dědictví a  Národní knihovna, která uchovává buddhistické texty a Středisko řemesel.  Jeho součástí jsou obchůdky s ručně vyráběným zbožím.

Paro

Paro je centrem turistů a budete se tu cítit jako v pohádce. Všude čisto a uklizeno, upravené domy se zdobenými krovy. Je zde několik restaurací a hotelů. V údolí Paro leží klášter Taktsang.

Punakha

Bývalé hlavní město Punakha leží v nížině a v jeho okolí se nalézá několik zajímavých chrámů. Ve svatyni Machin Lhakhag jsou uloženy ostatky sjednotitele Bhutánu - Ngawanga Namgyala.

Vzor pro ostatní země

Bhútán je dnes jednou nohou ve středověké minulosti a druhou v kybernetické budoucnosti. Vládnoucí královská dynastie se zbavila své absolutistické moci ve prospěch demokracie, nicméně se u obyvatel, díky osvíceným vládcům, nadále těší až posvátné úctě. Jak by také ne, když se v Bhútánu prosperita země neměří růstem hrubého domácího produktu, ale indexem hrubého národního štěstí, což nemá ve světě obdoby. Možná by nebylo špatné, kdyby se tato malá země stala vzorem i pro ostatní státy světa. Vždyť kdo by nechtěl být šťastný.

Další zajímavé články
Reklama