Pobyt

Ojedinělý skvost a architektonická chlouba Evropy. A také pořádně drahá

Most Vasco de Gama je nejen nejdelší most v Evropě. Je i velmi elegantní. / Depositphotos
V zátoce Tejo v moderní metropoli města Lisabon stojí architektonická chlouba Evropy. Jeden z nejelegantnějších mostů, po kterém se na našem kontinentu můžeme projet. Je také nejdelší a jeho stavba byla extrémně drahá.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

11. března 2020   |   11:38

Most Vasco da Gama je nejdelším mostem v Evropě. Byl otevřen v roce 29. března 1998 a jeho výstavba začala o tři roky dříve. Most propojil pobřeží s vnitrozemím. 

Kde se nachází

Stavba se nachází severovýchodně od portugalského hlavního města Lisabonu a vede přes řeku Tejo. Po tunelu pod kanálem La Manche jde o největší civilní stavbu v Evropě. Postavilo ji francouzsko-norsko-portugalské konsorcium. Konstruktéři jej navrhli tak, aby odolal silným seismickým otřesům a jeho životnost se odhaduje na sto dvacet let.

Most Vasco de Gama je impozantní stavba, na kterou jsou Portugalci náležitě hrdí

Stavba století

Portugalci tuto dopravní tepnu nazývají stavbou století. Její význam spočívá především v tom, že spojuje pobřeží s vnitrozemím a umožňuje tak lepší přístup k evropské silniční síti. Díky mostu se zlepšilo také spojení mezi severem a jihem, aniž by bylo zatíženo hlavní město a jeho nejbližší okolí. Starý most přes řeku Tejo, stojící deset kilometrů od nového mostu, byl již neúnosně přetížen.

Šířka mostu je třicet metrů, tyčí se čtrnáct metrů nad hladinou řeky a u Lisabonu se zvedá do výše téměř padesáti metrů. Rozpětí mezi pilíři je osm set dvacet čtyři metry. Jeho základy v korytě řeky Tejo jsou uloženy na osmi stech dvaceti pilotech zapuštěných do hloubky šedesát metrů a o průměru dva metry.

Zajímavosti

 • Projekt celkově stál v přepočtu 24 miliard korun.
 • Pracovalo na něm 3 000 dělníků.
 • Most podepírá celkem 820 pilířů.
 • Byl otevřen k 500. výročí objevení námořní cesty do Indie slavným mořeplavcem Vascem da Gamou, po němž dostal i jméno.
 • Most dosahuje výšky 148 m.
 • Jeho životnost je odhadovaná celkem na 120 let.
 • Šířka mostu činí 30 m.
 • Na most Vasco Da Gama a na všechny budoucí mosty v okolí Lisabonu má právo 28 let konsorcium portugalských, britských a francouzských společností s názvem Lusoponte.
 • S délkou 17,2 km drží status nejdelšího evropského mostu.
 • Denně po něm projede v průměru 52 000 automobilů.
 • Veřejnosti slouží už 22 let.

Lisabon

Když už budete obdivovat ojedinělý architektonický skvost, kterým most Vasco de Gama bezesporu je, nezapomeňte ani na prohlídku Lisabonu. Hlavní město Portugalska leží na samém okraji Evropy, na březích Atlantského oceánu. Neobyčejná atmosféra města vystavěného v kopcích, po kterých si to rachotí starodávné tramvaje, vás zaručeně dostane. Centrum města se rozkládá na strmých svazích nad širokou deltou řeky Tejo. Před třemi tisíci lety se tu usadili Féničané a po nich také další národy – Řekové, Kartaginci, Římané a v 8. století severoafričtí Maurové. Dodnes si můžete prohlédnout labyrint uliček staré maurské čtvrti Alfama, nejstarší a nejkrásnější čtvrti v Lisabonu.

Slavná minulost

Portugalsko kdysi bývalo středobodem světové koloniální říše a obchodu, odkud na své zámořské výpravy vyráželi slavní mořeplavci do Asie či Afriky. Připomínky této slavné éry a zlatého věku naleznete v Lisabonu takřka na každém kroku, nejvíce však v okrajové části Belém, které se ne nadarmo přezdívá „čtvrť objevů“. Nejslavnější období portugalských dějin tu dýchá z monumentálního kamenného Památníku objevitelů, na němž jsou vytesány významné osobnosti mořeplavecké éry, nebo z pevnostní věže Torre de Belém, která nechybí na žádné fotografii města. 

Dechberoucí vyhlídky

Atmosféra je v Lisabonu vskutku nezapomenutelná. Domečky s balkony plnými květin, zdi ozdobené typickými malovanými kachličkami azulejos či chodníky zkrášlené mozaikami. Díky ojedinělé poloze v kopcích najdete v centru Lisabonu také velké množství nádherných vyhlídkových teras, tzv. miradouros, z jejichž laviček obklopených zelení se budete moci kochat panoramatickými výhledy na město pod vámi. Co může být příjemnějšího, než se po náročném dni posadit na terasu obrostlou květinami či olivovníky a dívat se na změť barevných střech pod vámi a vodní hladinu třpytící se v dálce?

Další zajímavé články
Reklama