Pobyt

Nelákají vás přeplněné Benátky? Zkuste jejich menší, ale stejně krásnou sestřičku

Pohled na vodní kanály v Chioggii je snadno zaměnitelný s pohledem na Benátky / Pixabay
Benátky jsou především během hlavní sezóny beznadějně přeplněny turisty a město už začalo jejich příval omezovat. Nedaleko Benátek se ale nachází jejich menší kopie, rybářské město Chioggia, které si s Benátkami, co se týká jejich rázu, nijak nezadá. Nemá sice tolik historických památek, zato se zde nebudete tlačit mezi davy návštěvníků a hlavně přeplácet ceny, jak se to děje v benátských restauracích či obchodech.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

07. února 2020   |   14:49

Chioggia, přístupná trajektem a autobusem z Benátek a nachází v deltě řeky Po, nedaleko Padovy a asi 25 km od Benátek a stejně jako Benátky je protkána spoustou vodních kanálů. Město se rozkládá na dvou ostrovech asi 900 metrů dlouhých a 200 metrů širokých, oddělených širokým kanálem, zvaným „Canale Vena“. Návštěva Chioggie obvykle začíná v severní části města, kde přistává většina lodí a malých trajektů z Benátek. Po příjezdu vstoupíte do města podloubím na Piazzetta Vigo, přejdete klenutý most Vigo a ocitnete se v samém centru náměstí vysokým sloupem s Levem svatého Marka

Město obdivovali umělci

Chioggia žila po staletí ve stínu Benátek, což možná napáchalo nenapravitelné škody na historickém rázu města. Samozřejmě, že existují pouze jedny Benátky, ale Chioggia má svou vlastní identitu, svou historii, své historické postavy, své umění a hlavně svůj „genius loci“.Chioggia zaujímá jižní stranu benátské laguny, kterou na severu uzavírají Benátky.

Chioggii si zamilovali zejména malíři a také dramatik Carlo Goldoni

Právě pro svoji kouzelnou atmosféru byla v minulosti a je i dnes Chioggia vyhledávána umělci a podobu města zachytila celá řada významných italských malířů, miloval ji i proslulý italský dramatik, Carlo Goldoni. Během návštěvy města můžete obdivovat jeho umělecké památky, historické budovy a rušný život na nábřežích, nebo si jen vychutnávat kouzelnou atmosféru laguny a posadit se na kávu v některé z mnoha kaváren.

Historické památky města

Pokud vás zajímají památky, Chioggia jich sice nenabízí tolik jako Benátky, ale navštívit můžete například zajímavý kostel svatého Ondřeje s jeho zvonicí z 12. století, a obdivovat sousední Palazzo Comunalere postavený v polovině 19. století v neoklasicistním slohu. Nedaleko odtud se nachází palác Granaio Pubblico ze 14. století, úžasná neogotická stavba, se zajímavými špičatými okny.

Kousek za palácem se nachází rybí trh, dnes už skutečně jedna z historických památek Chioggie, kde najdete čerstvé ryby všemožných druhů i nepřeberné množství ostatních darů moře. Pokračovat pak můžete na další náměstí, Piazzetta 20. září, s Filipínským kostelem z druhé poloviny 18. století, v němž se nacházejí obrazy ze 17. a 18. století významných malířů Paola Pellesiny, Antonia Vianella a Giacoma Casa. Zajímavá umělecká díla pak najdete i v dalším kostele Nejsvětější Trojice, přestavěném počátkem 18. století.

Kouzelné kanály a muzea

Co je ale pro město charakteristické, jsou jeho kanály, po kterých se neustále hemží desítky menších či větších lodí. Překlenuje je několik mostů, které vypadají úplně stejně jako ty benátské. Také tady si můžete posedět v některé z kavárniček a sledovat rušný provoz. Pokud se vydáte podél Canal Vena ke Campo Marconi, můžete navštívit tamější Městské muzeum, v kterém jsou bohaté sbírky archeologických nálezů z římského období a z období renesance.

Další významné muzeum se nachází v Biskupském paláci, najdete v něm například díla Palma il Vecchio nebo Cima da Conegliano. Když si přivstanete, vydejte se na návštěvu zdejšího tradičního rybího trhu, na kterém prodávají rybáři své úlovky rovnou z lodí, a pak se zastavte na oběd v jedné z mnoha vynikajících restaurací se zaručeně čerstvými mořskými plody.

Co navštívit v okolí

Co se ví opravdu málo je fakt, že Chioggia je také jedním z nejznámějších přímořských letovisek na pobřeží Jaderského moře a může se pochlubit úžasnou písečnou pláží, asi deset kilometrů dlouhou. V okolí najdete spoustu ubytovacích možností od jednoduchých penzionů, až po luxusnější hotely, z nichž mnohé se nacházejí v historických palácích. Milovníci přírody mohou podnikat výlety mezi kanály, zasahujícími hluboko do vnitrozemí a navštívit přírodní rezervace v okolí, mezi něž patří kupodivu i hluboké lesy a rozlehlé močály.

Na čem si pochutnáte

Vzhledem k tomu, že Chioggia je typické rybářské město jsou rybí pokrmy tím hlavním jídlem, které najdete na jídelních lístcích místních restaurací. Na své si tu přijdou i ti největší gurmáni, kteří tu najdou obrovský výběr místních specialit z mořských plodů, včetně lahůdky granseole, což je krabí maso s olivovým olejem, citronem a kořením. Dalšími dobrotami jsou například bigoli in salsa, to jsou špagety s česnekovou omáčkou, olejem, cibulí, petrželkou a ančovičkami, nejrůznější druhy škeblí, jídla připravená s místní vyhlášenou čekankou, nebo tzv. „černé sépie, což jsou olihně nakrájené a vařené s cibulí, česnekem, bílým vínem a rajčaty.

A pokud byste se vydali do Chioggie během prvních deseti dnů v červenci, můžete zde navštívit proslavený Festival slaných ryb, na kterém můžete kromě jiných místních produktů ochutnat i pár skleniček výborných vín, jako Merlotu, Cabernetu nebo Prosecca, pocházejících z místní produkce.

Další zajímavé články
Reklama