Pobyt

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli na co nejnižší cenu

Při včasné rezervaci většinou dosáhnete na nejlepší poměr ceny a úrovně hotelu / Pixabay
Při plánování pobytu nebo dovolené ať už doma nebo v zahraničí si asi každý klade otázku, jaká je nejlepší doba pro rezervaci hotelu za tu nejlepší cenu. Je to ve velkém předstihu nebo na poslední chvíli? Možná vás to udiví, ale správná odpověď je obojí. Vzhledem k cenové politice, kterou používají hotely všude ve světě, je opravdu nejlepší volbou si zarezervovat hotel ve vybrané destinaci třeba rok dopředu nebo i na poslední chvíli.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

18. ledna 2020   |   14:13

Zdá se vám to nelogické? Vzhledem k tomu, že dnes můžete na každém rezervačním portálu najít tisíce hotelů, které nevyžadují při rezervaci žádnou platbu předem a můžete ji kdykoliv bezplatně zrušit, svoji logiku to má. Na poslední chvíli totiž můžete narazit na nabídku, která bude cenově výhodnější než vaše původní rezervace.

Rezervujte zásadně bez platby předem

Začněte tím, že si rezervujete tu nejlepší nabídku, kterou objevíte a to hned ve chvíli, kdy začnete plánovat svoji cestu. Většina těch nejlepších ubytovacích kapacit rychle mizí. Dodržujte přitom zásadu, že budete vybírat jen z hotelů, které nabízejí bezplatnou rezervaci a nabízejí možnost zaplatit až při příjezdu. Pokud vám to připadá poněkud nefér, že zrušíte rezervaci těsně před příjezdem, nemějte obavy. Všechny hotely, nabízející bezplatné zrušení rezervace s tím počítají, je to běžná praxe. Každý si tak může nechat otevřená zadní vrátka pro využití lepší nabídky.

Hlídejte si ceny

Nejlepší, co můžete udělat pro získání lepší ceny, je přihlásit se k odběru nejrůznějších cenových zpravodajů, které velké rezervační portály, jako je například Booking. com., rozesílají svým klientům. Sice vám to trochu bude zaplňovat vaši emailovou schránku, ale věřte, že je to ten nejlepší způsob. Aktuální nabídky sledujte až do doby těsně před odjezdem, abyste zjistili, zda nedošlo u vašeho hotelu k nějakému pohybu ceny směrem dolů, nebo zda se neobjeví výhodnější nabídka od konkurence. Pokud se vám v poště taková výhodná nabídka objeví, chopte se jí a hned rezervujte.

Kontrola na poslední chvíli

Pokud vám zbývá do odjezdu skutečně je pár posledních dní a jste si stoprocentně jisti, že pojedete právě tam, projeďte si ještě speciální nabídky last-minute. Ty nejlepší najdete na internetových stránkách společností, nabízejících ubytování, aniž by uváděly název konkrétního hotelu, ale poskytnou vám o něm všechny důležité údaje, jako jeho kategorii, vybavení, přehled služeb i jeho umístění. Jsou to tzv. "no name" hotelové nabídky. Mezi nejlepší takové portály patří například Hotwire, Priceline, na kterých se výhodné cenové nabídky objevují mnohdy v řádu minut, neustále mizí a objevují se nové.

Na poslední chvíli zkuste "no name" hotelové nabídky, jsou nejlevnější

Navíc, konkrétně tyto dva portály vám nabídnou i ty nejlevnější letenky, nebo cenově nejvýhodnější pronájem auta ve vaší vybrané destinaci. Pokud na nich najdete cenově výhodnou nabídku, vězte, že tady už neplatí možnost rezervace bez platby předem a vaše objednávka bude nezvratná. Nicméně v této chvíli už máte nejspíš jasno ve svých požadavcích a takový nákup na poslední chvíli vám může ušetřit velké peníze.

Zbývá prověřit si recenze

Před oním rozhodujícím krokem, tedy než odkliknete platbu hotelu, si ještě prověřte jeho hodnocení a recenze předcházejících hostů. V případě, že jste si vybrali z last-minute nabídky ubytování, které není přesně definováno, zjistěte si alespoň názory zákazníků na vybranou destinaci i jejich spokojenost s výběrem náhodného hotelu. I když narazíte na výhodnější nabídku, než byla vaše původní rezervace, ujistíte se tak, že nově vybrané ubytování má všechny náležitosti, které vyžadujete, že má vámi preferované vybavení a polohu. Porovnejte obě nabídky a pokud v té nejnovější a nejlevnější bude chybět některý z vašich požadavků, raději zůstaňte u původní rezervace, abyste předešli zklamání.

Menší hotely mívají ceny stabilní

Tato strategie funguje nejlépe pro větší hotely ve větších městech. Kromě jejich většinou předem avizovaných sezónních cen, se menší hotely, penzióny či hostely v menších městečkách či na venkově obvykle nezabývají nějakou dynamickou cenovou politikou, takže to, co vidíte první den, bude pravděpodobně stejné, jako to, co uvidíte na poslední chvíli. Nicméně i tady se někdy vyplatí si na poslední chvíli cenu zkontrolovat.

Nejlepší čas pro rezervaci

Na hotelovém trhu existují poněkud jiná pravidla, než je tomu například při rezervaci letenek. Pokud si kupujete letenku, většinou už nemáte možnost jak ji změnit nebo dokonce vyměnit za levnější. Je množství webových stránek, které vám poradí, kdy je ten nejlepší čas na rezervaci letenky a pokud si ji zakoupíte, je to už definitivní. Hotel si můžete rezervovat i bez předchozí platby, tedy bez stornopoplatků, takže máte možnost volby až do poslední chvíle.

Ceny v řadě případů rostou

Některé hotely sice snižují v různých last-minute akcích ceny ubytování, nicméně s přibližujícím se datem vašeho odjezdu zjistíte, že většina hotelů naopak své ceny upravuje směrem vzhůru. Ubytování které jste si rezervovali například na Booking.com před rokem, může být před vaším odjezdem už o desítky procent dražší. Malý příklad. Sám jsem si rezervoval hotel ve španělském Torremolinos více než rok dopředu a týdenní pobyt vyšel na 12 000 korun. Měsíc před odjezdem se cena stejného hotelu vyšplhala až na 18 000 korun. Včasná rezervace vás tedy ochrání před zvýšením cen, její změnou na poslední chvíli můžete ale ještě více ušetřit.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama