Pobyt

Navštivte jeden z posledních rájů divoké přírody. Nebudete litovat

Národní park Denali se těší velkému zájmu / Depositphotos
Koluje ve vašich žilách dobrodružná či romantická krev? Máte rádi přírodu v její nespoutané panenské podobě? Pak se vydejte na Aljašku. Tady se vám vaše cestovatelské sny a touhy splní měrou vrchovatou. Možná až zde pochopíte, proč zdejší obyvatelé žijí právě na Aljašce a nejsou to přitom příslušníci indiánských či inuitských (eskymáckých) kmenů. Bez přehánění lze tuto zemi považovat za jeden z posledních rájů divoké přírody. Vítejte na severu.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

25. října 2019   |   13:44

Aljaška je vskutku jedinečná. Ostatně, kdo by ji neznal aspoň z nějakého filmu či knihy. Lidé s toulavou vášní určitě ano a jakmile se k tomu přidá kus fantazie, je to dobrý začátek k naplánování návštěvy. Nikdy jste neměli aspoň maličkou touhu se vydat do nejsevernějšího státu USA? Sny jsou přece od toho, aby se plnily.

Velká země a málo lidí

Aljaška je největším státem USA (1 717 856 km čtverečních), ale trvale zde žije jen zhruba 750 tisíc obyvatel. Na východě hraničí s Kanadou (teritorium Yukon a provincie Britská Kolumbie) a její břehy omývají vody Severního ledového oceánu a Tichého oceánu. Přibližně třetina Aljašky leží za polárním kruhem. Spojeným státům patří Aljaška od roku 1867, kdy ji za 7 milionů dolarů koupily od Ruska. Ač se to tehdy nezdálo, byl to mimořádně výhodný obchod.

Aljaška je vskutku jedinečný kout naší planety

Lidé žijí hlavně ve městech

Zdejší lidé žijí především ve městech. Hlavním městem Aljašky je Juneau (30 tisíc obyvatel), ale úplně největší je Anchorage (300 tisíc) a dále pak Fairbanks či Sitka nebo Nome. Je úplně normální, že jednotlivé usedlosti mimo města jsou od sebe vzdáleny i stovky kilometrů. Země je proslulá těžbou ropy, ale nejvíc ji proslavilo zlato. Právě přes Aljašku putovali lidé do Dawson City v Kanadě (roku 1897) a brzy poté se našlo zlato i přímo na Aljašce, a to v Nome.

Příroda je zde opravdu na prvním místě

Drtivá většina území Aljašky je divoká příroda. Tu tvoří horské pásmo Kordiller, arktická tundra, rozsáhlé lesy, jezera, ledovce. Volně tady žijí medvědi grizzly, jeleni karibú, losi, vlci. U aljašských břehů lze pozorovat velryby. Nejvyšší horou je vrchol Denali (6 190 m n. m.) a největší řeky jsou Yukon a Kuskokwim. 

Národní park Denali se těší velkému zájmu

Najdete zde několik národních parků, ovšem vůbec největší a nejvíce navštěvovaný je NP Denali (24 585 km čtverečních), kde se i nachází zmíněná nejvyšší hora. Na území parku jsou štíty Kordiller či pohoří Mackenzie. Můžete zde absolvovat různé treky, výstupy či plavby po vodních tocích. Samozřejmě i v NP Denali žijí volně medvědi grizzly. Je proto vhodné se předem seznámit s doporučeními pro pobyt v divočině.

Ostrovy a plavby kolem pobřeží

K Aljašce patří i mnoho okolních ostrovů jako například Aleutské ostrovy nebo ostrov Kodiak. V tom druhém žije medvěd kodiak. Běžně se konají plavby podél pobřeží a i díky tomu lze spatřit nejen ony majestátní velryby, ale i nádherné ledovce, které spadají až do mořských vln. Ledovci je pověstný Národní park Glacier Bay.

Fotografové nebudou vědět kam dřív skočit

Rádi fotografujete? Pak je pro vás Aljaška tím pravým místem a je jedno, kde se zrovna budete nacházet. Velmi atraktivní je fotografování medvědů grizzly na řekách při jejich lovu táhnoucích lososů. Stejně tak jsou úchvatné vodopády, údolí, horské štíty nebo zdejší květena či další divoká zvířata. 

Na cestu nejlépe koncem našeho léta

Aljašku je nejvhodnější navštívit nejlépe koncem našeho léta. Vyhnete se tak největšímu návalu nepříjemných komárů a zažijete ještě teplé období. Města jako Anchorage, Fairbanks nebo Juneau mají mezinárodní letiště, takže můžete cestovat na Aljašku letadlem. Samozřejmě je i varianta půjčeným autem z USA či Kanady. Věřte, že své cesty nebudete litovat.

Další zajímavé články
Reklama