Pobyt

Poznejte perlu Pobaltí lotyšskou Rigu

Památek si v Rize užijete dosytosti / Depositphotos
Pobaltské země zůstávají ještě pořád tak trochu mimo hlavní pozornost cestovních kanceláří a také mnoha individuálních cestovatelů. Je to škoda, protože i zde je co vidět, obdivovat a dá se tu rovněž něco zažít. Jasným příkladem je hlavní město Lotyšska Riga. Nemusíte se bát, že se jedná o postsovětskou republiku. S touto částí svých dějin se Lotyši dávno vypořádali a dnes je to milá a hezká země.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

24. října 2019   |   13:23

Podívejme se společně na již zmíněnou Rigu. Dost možná získáte inspiraci pro vaši příští cestu a určitě nebudete litovat. Riga je nejen hlavním městem, nýbrž i historickým velmi zachovalým místem. Tady se můžete procházet dost dlouho a pořád budete mít co obdivovat. Navíc, se jedná o vůbec největší město celého Pobaltí.

Hanzovní a přístavní město

Riga leží u řeky Daugavy, která ústí do Rižského zálivu Baltského moře. Jedná se o někdejší hanzovní město a dodnes je to přístavní město. Díky své poloze je Riga důležitým obchodním centrem. Na tomto faktu nic nezměnila ani léta sovětské okupace. Na svou bohatou hanzovní minulost odkazuje současná podoba historického centra. Již na první pohled je jasné, že Lotyši se v Rize špatně neměli.

Lotyši jsou na svou metropoli náležitě hrdí a počlivě se o ni i starají

Historické centrum na seznamu UNESCO

Stará Riga čili historická část Rigy, je zapsána na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Rozhodně si něco takového zaslouží. Ve městě převládá výrazná secesní architektura, kterou můžete vidět a obdivovat například i ve Vídni, Barceloně či Petrohradě. Všem stavbám tady vévodí Rižský hrad, sídlo lotyšského prezidenta. Aby taky ne, Lotyši jsou na svou metropoli náležitě hrdí a podle toho se o ni i starají.

Památky kam jen oko dohlédne

Památek si v Rize užijete dosytosti. Jistě nepřehlédnete největší katedrálu Rižský dóm. Rižský zámek nechali svého času postavit křižáci, dnes je zde muzeum. Kostel sv. Petra je nejvyšší stavbou ve městě a k návštěvě láká i katedrála sv. Jakuba. S pozůstatkem městských hradeb se můžete seznámit v podobě zachovalé Prašné brány. V centru pak uvidíte soubor kupeckých domů z 15. až 17. století zvaný Tři bratři a rovněž původně kupecký dům Dům černohlavců.

Muzea, která by se vynechat neměla

Jsou instituce, které by cestovatel asi vynechat neměl. Už jen z nějaké pomyslné úcty k místním lidem. Muzeum okupace mapuje především období let 1941 až 1991. Mít lotyšskou národnost tegdy znamenalo být automaticky občanem druhé kategorie. Mnohem veselejší je pak návštěva Etnografického muzea, tedy skanzenu tradičních lotyšských staveb, včetně funkčního mlýna.

Zajímavostem ještě není konec

Při procházce Rigou vám jistě neunikne soubor zastřešených hal. Během 1. světové války tady byly hangáry pro vzducholodě Zeppelin. Dnes je zde největší krytá tržnice v Lotyšsku. Koupíte tu snad úplně všechno – ovoce, zeleninu, ryby, maso, suvenýry, oblečení. A až si budete chtít pořádně odpočinout, vydejte se na místo zvané Jūrmala. O co jde? No přece o krásnou čistou pláž na pobřeží Baltského moře. Kdysi sem ráda jezdila carská rodina.

Do Rigy nejlépe letadlem

Do Rigy se hravě dostanete nejlépe letecky. Město disponuje mezinárodním letištěm. Nemusí však zůstat jen u toho. Samozřejmě lze využít rovněž vlastní automobilové dopravy nebo vlaku. Díky Baltskému moři je příjezd možný i lodí. Lotyšsko jako takové sousedí na jihu s Litvou, na jihovýchodě s Běloruskem, na východě s Ruskem a na severu s Estonskem. Máte tudíž možnost na cestě poznávat i jiné kraje.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama