Pobyt

Destinace, kterou si Češi zamilovali a na podzim ji berou útokem. Už jste tam byli?

Dubaj stojí za vaši pozornost / Shutterstock
Dubaji se zcela po právu přezdívá Perla zálivu. A to nejen proto, že se zdejší lidé kdysi živili lovem perel, ale především pro to, jak dnes město vypadá. Není to tak dávno, co tu byla jen vyprahlá poušť. Dnes na tom samém místě stojí město, které je hned v několika ohledech opravdu jedinečné a pyšní se mnoha nej.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

16. října 2019   |   10:08

Dubaj je druhé největší město Spojených arabských emirátů. Ještě na začátku devatenáctého století tady žilo pár rodin. V šedesátých letech tryskající ropa přeměnila dosavadní "vesnici" v pulsující velkoměsto, kde se od té doby stále staví. V Dubaji se můžete pokochat dochovanými historickými památkami a futuristickou architekturou, zažít pestrou noční zábavu či poznávat přátelské a ochotné Dubajce. Zastavte se a vychutnávejte si město plnými doušky.  

Tam, kde ještě před pár lety byla poušť, je teď jedno z nejmodernějších měst světa

Luxus všude kolem vás: Věž Arabů

V městské části Jumeirah najdeme nejkrásnější stavbu Dubaje a symbol Spojených arabských emirátů – hotel Burj Al Arab. Tento nádherný hotel v designu vzedmuté plachty stojí na uměle postaveném ostrůvku a jeho základní pilíře sahají do 40 metrů pod mořské dno. Burj Al Arab neboli „Věž Arabů“ je také synonymem luxusu a přepychu. Na výzdobu bylo použito 10 000 m² plátkového zlata. V hotelu se nachází i královské apartmá o rozloze 780 m². Hosté zde přistávají ve vrtulnících na střeše, odkud je pozlacený výtah odveze do restaurace pod vodní hladinu. V hotelu se nachází i exkluzivní nákupní středisko a lázně s nejrůznějšími procedurami. Pravda, pro většinu z nás je to trochu nad finanční možnosti, ale i pouhá prohlídka stojí za to.

Burj Khalifa

Nejvyšší mrakodrap nelze přehlédnout. Burj Khalifa je jednoznačně největší dominantou metropole. Ten pravý údiv ale nejlépe zažijete až při jeho základech, nebo ještě lépe, přímo v něm. Za dobrého počasí se vám ze 124. poschodí nabídne neuvěřitelný výhled. Komu by to snad bylo málo a praští se trochu přes kapsu, ten se může vydat do Top Sky Lounge na 148. poschodí. 

Ostrovy ve tvaru palmy

Skutečně gigantickým projektem jsou zdejší umělé ostrovy. Vybudovat tuhle nádheru samozřejmě nebylo nic jednoduchého. Lodě sem dopravily na sto milionů metrů krychlových písku, a aby si ostrov v budoucnu zachoval tvar, z masivního kamene tu vyrostlo umělé pobřeží. Nejzajímavější je Palm Jumeirah, který byl dokončen v roce 2005. V roce 2009 zde bylo postaveno speciální metro které propojuje ostrov s pevninou a má několik zastávek – finální zastávka je v samotné koruně palmy u hotelu Atlantis, kde najdete obrovské mořské akvárium, ve kterém se můžete potápět.

Dubaj Arena

Pokud máte rádi koncerty nebo sport, navštivte největší víceúčelovou klimatizovanou halu. Dubaj Aréna má kapacitu až 17 000 lidí, pořádají se tu akce od velkých koncertů až po různé sportovní události, tj. tenis, basketbal, box, volejbal a lední hokej. Aby se usnadnil vstup do arény a předešlo se hlavně davům lidí po akci, má hala chodník, který spojuje halu se stanicí metra Burj Khalifa/Dubai Mall. Odjezd a příjezd z vystoupení tak bude pohodový a pohodlný.

Dubaj Museum

Láká-li vás kultura a historie, neměli byste minout Dubai Museum, sídlící v bývalé pevnosti Al-Fahidi. Nechte si dostatek času i na prohlídku mešity Juma Grand Mosque s působivým 70 m vysokým minaretem.

Mešita Jumeirah

Díky své architektuře je nejkrásnější mešitou Dubaje. Od roku 1998 jsou dveře této mešity otevřené také veřejnosti. Průvodce vám kromě ukázky interiéru také vysvětlí postup modlitby a zodpoví veškeré zvědavé otázky.

Úžasné nakupování

Mercato Mall

V případě, že vás omrzí slunce a pláže a rádi byste vyrazili někam na stylové nákupy, doporučujeme Mercato Mall. Toto nákupní centrum se liší od ostatních moderních center architekturou a prostředím. Bylo totiž postaveno ve stylu italské renesanční architektury. Ostatně nakupování je jeden z mnoha důvodů, proč navštívit právě Dubaj. Málokde je totiž totiž nakupování tak zajímavé a tak výhodné. Obchody v Dubaji se absolutně vymykají všemu, co jste doposud viděli a zažili.

Souk Madinat

Zastavit se můžete třeba v nákupním centru Souk Madinat, kde vás po uměle vytvořených točitých vodních cestách sveze od jednoho obchodu k druhému tradiční vodní taxi. Mimo to zdejší obchody nabízejí největší výběr suvenýrů v Dubaji vůbec.

Ski Dubai

I když v Dubaji panují tropické teploty, neznamená to, že byste přišli o potěšení z pořádné zimní lyžovačky. Velké zimní centrum nabízí celkem 5 sjezdovek (nejdelší má 400 metrů), freestyle park, lanovku a tobogán. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama