Pobyt

Nepál není jen Mount Everest: Navštivte duši této nádherné země

Národní park Chitwan je přírodní duší celého Nepálu / Shutterstock
Nepál je všeobecně znám především díky Mount Everestu a dalším osmitisícovým vrcholům. Jezdí sem jak horolezecké výpravy, tak cestovatelé, kteří využívají možnosti poznat hory prostřednictvím velkému množství trekových tras. Nepál však netvoří pouze přitažlivý a tajemný Himálaj. Dokladem toho je Národní park Chitwan. Ano, i Nepálci své přírodní bohatství chrání formou národních parků.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

08. října 2019   |   10:39

Národní park Chitwan lze bez přehánění označit jako duši celého Nepálu. Jedná se o nejstarší národní park v zemi (založen v roce 1973)  a od roku 1984 je zapsán na seznamu Světového přírodního dědictví UNESCO. Překvapuje vás, že i relativně chudá země může mít takový úspěch? Nepál až tak zaostalý není a stále více se to projevuje. Pomalu, ale jistě.

Obrovské území v centru země

Národní park Chitwan najdete na jihu centrální části Nepálu. Rozkládá se na ploše 932 kilometrů čtverečních, což není zrovna málo. Nadmořská výška se pohybuje od 100 do 815 metrů, což je horský stát opravdu zanedbatelné. Himálajské štíty však tady nahrazují úplně jiné přednosti, což jako návštěvník brzy poznáte. Ostatně, my Češi patříme ke světové cestovatelské špičce a Nepál je častým cílem výprav.

Nepál není tak zaostalý a stále více se to projevuje

Klimatické pásmo Himálaje zasahuje i sem

Národního parku se přímo dotýká klimatické pásmo Himálaje, což je pro Evropana docela bez problémů zvladatelné. Leží zhruba 170 km od hlavního města Káthmándú. Hranice parku tvoří řeky Gandak a Rapti, chráněná oblast Parsaa tygří rezervace Valmiki. Ta už ovšem patří sousední Indii. Chitwan je bohatý na subtropické listnaté lesy, savany a pastviny.

Divoká zvířata zde žijí v souladu

O divoká zvířata není v Národním parku Chitwan nouze. Žijí zde ve vzájemném souladu a když nejsou hloupě rušena i v souladu s návštěvníky. Jen tak namátkou, tygr indický, levhart obláčkový, krokodýl bahenní, nosorožec, želvy, varani, kobra královská, krajta tygrovitá. Uvidíte množství motýlů a brouků nebo i třeba orla. I šelmy mají svůj instinkt a lidem se obvykle vyhýbají. Nemusíte se tedy přehnaně bát. Stačí mít respekt k přírodě.

A co říkáte na safari?

Něco se vám nezdá? Safari není jen fenoménem afrických plání. Zažít to můžete i zde v Nepálu. Dokonce dostanete na výběr. Klasické safari v otevřených terénních autech nebo zcela jedinečné safari na slonech. Velmi oblíbenou atrakcí je rovněž koupel se slony. Národní park umožňuje jednodenní či vícedenní treky do džungle. Z bezpečnostních důvodů ovšem jen s průvodcem. V celém Chitwanu jsou vybudovány turistické chaty, takže o přístřeší není nouze.

Na dohled od Himálaje

Přestože je celý Národní park Chitwan prakticky v nížině, nebudete o pověstné nepálské horské štíty ochuzeni. Himálaj je na dohled odsud, takže si můžete vychutnat jedinečné výhledy, kteé se nikdy neomrzí. Konec konců, navštívit Nepál a nevidět tak úžasné hory, by byl skoro hřích. A nic nebrání tomu, abyste po návštěvě Chitwanu ještě neabsolvovali nějaký ten trek kolem osmitisícovky.

Dobře si naplánujte čas na cestu

Pro návštěvu Národního parku Chitwan a vůbec celého Nepálu, si dobře naplánujte správné období. I zde mají monzunové období, a to opravdu není pro cestování nejvhodnější. Nejlepší dobou se jeví čas od února do dubna a potom od října do prosince. V těchto měsících budete mít zaručeny vhodné klimatické podmínky a dosytosti si užijete poznávání lákavého Nepálu.

Další zajímavé články
Reklama