Styl & Kultura

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným pilotům

Na světě existuje spousta bizarních letišť / Shutterstock
Cestování letadlem se stalo běžnou záležitostí. V současné době se člověk dostane opravdu kamkoli a v mnoha případech letenka vyjde levněji než cestování vlakem či autobusem. Letecké společnosti nabízejí kromě bezpečného doletu do cílové destinace i další služby pro ty, kteří chtějí cestovat komfortněji, pohodlněji a stylově. Už si jen vybrat kam, jak, kdy a koupit si letenku. Ale jak jsou na tom letiště?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

21. srpna 2019   |   09:24

Když cestujeme, tak letiště je jen jakýmsi bodem, vstupní branou, která nám umožní dostat se do cílové destinace své vysněné dovolené. Nikdy jsme těmto místům nevěnovali nějakou extra pozornost. Na světě ale existuje pár letišť, které jsou tak bizarní a nebezpečné svou velikostí a polohou, že právě pro to se stávají hlavní atrakcí. Představujeme vám ty nejnebezpečnější z nich. Neletíte tam i vy?

Letiště princezny Juliany, Svatý Martin

Letiště princezny Juliany patří mezi nejextrémnější letiště na světě. Ostrov Svatý Martin leží jihovýchodně od Miami a je oblíbenou dovolenkovou destinací. Letiště umístěné mezi horami bylo otevřeno v roce 1944 a ročně odbaví přes sedm a půl milionu turistů. V té době nikdo netušil, že ostrov se stane tak populární.

Na světě existuje pár letišť, které jsou bizarní a nebezpečné svou velikostí i polohou

Velká letadla na přistání potřebují dráhu dlouhou minimálně osm tisíc stop. Dráha na ostrově obklopená místními plážemi, veřejnými cestami, budovami a hotely má délku sedm tisíc sto stop. Klobouk dolů před piloty, kteří zde dokáží bezpečně přistát. Atrakcí pro návštěvníky pláže je ovšem skutečnost, že přibližující se letadla vám přelétají doslova pár metrů nad hlavou. A při vzletu zase startují tak blízko od plotu ohraničující letiště, že k oblíbené "zábavě" turistů patří zkouška, zda se udrží plotu v proudu plynů vytékajících z motorů startujících letadel, vytočených na maximální otáčky. 

Madeira

Letiště na portugalské Madeiře nedaleko města Funchal je proslulé obtížným přiblížením za ne zcela ideálních podmínek. Okolo ostrova totiž často vanou silné větry. Poměrně krátká ranvej byla v minulosti prodloužena nadzemní estakádou, takže další zásadní věcí je po přistání letoun včas ubrzdit a nespadnout s ním i s pasažéry do moře.

Courchevel, Francie

Jen 525 metrů má ranvej ve francouzském alpském středisku Courchevel. K tomu přidejte její sklon 18,5 %, sníh a mráz po značnou část roku a máte nebezpečné letiště jako vyšité. Možná právě proto se tu točily scény do dvou bondovek Zlaté oko a Zítřek nikdy neumírá.

Gibraltar

Kousek Anglie na jihu Španělska má zase letiště, které atypicky protíná hlavní silnice ze španělského vnitrozemí k proslulé gibraltarské skále. Když zrovna něco přistává, což se děje jen párkrát za den, zastaví vás světla a závory jako na železničním přejezdu. Hlavní nebezpečí místního letiště ale spočívá v nevyzpytatelném větru, jeho směru, teplotě a vlhkosti. Již zmíněná gibraltarská skála má totiž na proudění vzduchu velký vliv.

Lukla, Nepál

Nejnebezpečnější letiště najdete v nepálské Lukle. Jmenuje se Letiště Tenzing-Hillary a leží v nadmořské výšce 2860 metrů. Pokud na něm chcete přistát, máte na to 460 metrů ranveje do kopce. Na jejím konci vás pak čeká skalní masiv. Máte tedy právě jen jeden pokus. Hodně štěstí!

Kangerlussuaq, Grónsko

Ranvej na grónském letišti Kangerlussuaq o délce pouhých 400m vede od jednoho mořského útesu k druhému a je vyhrazena jen pro malá letadla. Navíc všude okolo jsou ledovce a průměrná teplota se tu v zimním období pohybuje okolo -22°C. Větry a mlhy v blízkosti Severního pólu bezpečnému přistávání také zrovna nepomáhají.

Další zajímavé články
Reklama