Pobyt

Nádherná příroda, safari a divoká zvířata. Botswanu musíte zažít na vlastní kůži

Botswana je ráj pro všechny fotografy / Shutterstock
Toužíte vidět opravdu divokou a nedotčenou přírodu a zároveň si tak trochu připadat jako dávní objevitelé? Pak tedy navštivte Botswanu. Tady můžete zažít neopakovatelnou atmosféru, na kterou budete vzpomínat ještě hodně dlouho po svém návratu.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

04. října 2019   |   09:18

Dnešní Afrika si ještě pořád uchovává, aspoň částečně, svůj původní ráz a vy ho tedy můžete spatřit na vlastní oči. Neváhejte, změny se dotýkají i tohoto kontinentu a kdo ví, jak tomu bude za dvacet let.

Botswana leží na jihu Afriky. Sousedí s Jihoafrickou republikou, Namibií, Zambií a Zimbabwe. Země je třetím nejvyspělejším státem Afriky, za což v dosti velké míře vděčí nalezištím diamantů. Zároveň se jedná o stabilní a bezpečnou zemi, kde jsou návštěvníci vítáni. Úředními jazyky jsou angličtina a tswana.

Deltu řeky Okavango prostě vidět musíte

Původně to byla země Křováků

V současné době má Botswana necelé dva miliony obyvatel. Původně zemi obývali výhradně Sanové, kterým běloši začali říkat Křováci. Ostatně, tento výraz je dnes v Evropě mnohem více znám. Sany postupně vytlačili Bečuánci, a to do oblasti pouště Kalahari. Vzpomínáte si na film Bohové musí být šílení? Má v sobě kus autenticity. Poušť Kalahari zabírá zhruba 70 procent celé Botswany a skrývá jedinečnou přírodu, solné pánve, zvířata i kempy pro turisty. Navštívit lze i vesnici Sanů.

Národní parky dostanou každého

Kdo navštíví Afriku, chce jistě vidět divokou přírodu. Od toho jsou národní parky. V Botswaně je to například NP Chobe, v němž lze absolvovat safari v terénním voze nebo lodí. Je tady největší množství slonů na světě. NP Khutse vám pak nabídne především antilopy, lvy, pakoně či gepardy. Domov nosorožců tuponosých a dvourohých je v NP Khama Rhino Sanctuary. V místě Tsodilo Hills lze spatřit pravěké skalní kresby a na ostrově Kubu Island obrovské stromy baobaby.

Deltu řeky Okavango prostě vidět musíte

Mediálně je hodně známá delta řeky Okavango. Patří k nejvíce navštěvovaným místům v Botswaně a není divu. Jedná se o největší vnitrozemskou deltu na světě a v období dešťů se zde vytváří rozsáhlé mokřady. Najdete tady množství ostrůvků a pochopitelně i divoká africká zvířata. Zvláště pak u napajedel. Období dešťů tady ovšem vytváří i velké záplavy a množství bahna.

Kdy se do Botswany vlastně vydat

Celá Botswana má subtropické podnebí a střídá se zde roční období, ale trochu jinak než u nás. Období dešťů je od prosince do března. Příjemné jsou měsíce duben a květen, a to díky mírným teplotám, které Evropané snášejí lépe. Za období sucha jsou považovány měsíce červen až srpen. V této době nastává hlavní turistická sezona. Vůbec nejtepleji je od září do listopadu (teploty mohou dosáhnout až 40 stupňů Celsia).

Vízum není pro Čechy nutné

Česká republika má s Botswanou bezvízový styk. Musíte mít jen cestovní pas, který má dobu platnosti aspoň dvanáct měsíců po ukončení vašeho pobytu. Do země se dostanete letecky, a to na letiště v hlavním městě Gaborone. Hranice můžete přejet i autem z některého ze sousedních států. A jak už bylo řečeno, domluvíte se anglicky.

Pro fotografy je to prostě ráj

Byl by skoro hřích (a velká chyba), kdybyste si nevzali na cestu fotoaparát. Pro fotografy je Botswana učiněný ráj. Ať už je to příroda jako taková nebo volně žijící zvířata či místní obyvatelé, vždy získáte jedinečné záběry. A hlavně budete mít obrovské osobní prožitky. Afrika se mění velkou rychlostí, využijte tedy ještě chvíle, kdy má svou původní podobu. Botswana ji nabízí štědře.                                                                                       

Další zajímavé články
Reklama