Pobyt

Chcete se za sychravého počasí končícího léta pořádně ohřát? Nemusíte jezdit daleko

Za teplou termální vodou nemusíte jezdit daleko / Shutterstock
Maďarsko je pověstné svými termálními lázněmi a navíc je pro naše turisty jednou z nejlevnějších zemí. Za teplou termální vodou nemusíte jezdit daleko, jedno z nejnovějších a nejmodernějších termálních koupališť se nachází hned na slovenských hranicích, v maďarské Ostřihomi. Snadno se sem z Prahy nebo Brna dopravíte přímým vlakem, stačí si koupit lístek do slovenského Štúrova.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

20. října 2019   |   10:58

Do samotné Ostřihomi pak můžete přejít po mostě Marie Valerie, pojmenovaném po nejmladší dceři císaře Františka Josefa I. Do Ostřihomi vás dopraví ze Štůrova za dvě eura během sezóny i turistický vláček, nebo taxík, mající stanoviště přímo u vlakového nádraží, za který dáte jen o euro více.

Jedny z nejmodernějších v Maďarsku

Termální a zážitkové lázně Aquasziget v Ostřihomi se rozkládají na ostrově, obtékaném z jedné strany Dunajem a z druhé jedním z jeho ramen. Zdejší akvapark zabírá plochu 15 000 m2 a najdete v něm celkem 10 bazénů s různě teplou termální vodou. Najdete zde bazén v umělé jeskyni, zážitkový bazén s gejzírem, masážní bazén s bublinkami i celý vodní ráj pro děti.

V areálu si zaplavete v bublinkách i v umělé jeskyni

Provoz komplexu je celoroční, jen letní koupaliště skončilo 31. srpna. Celoročně si můžete užívat velký plavecký bazén a relaxační bazén, propojené s vnitřními bazény, takže ani v zimě se nemusíte obávat, že byste museli přebíhat ve studeném vzduchu. Za celodenní vstupné do akvaparku zaplatíte 3600 Ft, tedy asi 280 Kč. Studenti, děti a senioři mají vstupné 1700 Ft, tedy 132 Kč.

Voda je opravdu pořádně teplá

Teplota vody v bazénech se pohybuje od 26 do 36°C. Za chladnějšího počasí si můžete užívat relaxace ve vnitřních zážitkových lázních, kde dosahuje například v perličkovém bazénu teplota vody až 37 °C. V krytém komplexu najdete 5 bazénů, mezi nimiž nechybí ani bazény s tobogány. Součástí komplexu je i rozlehlé wellness centrum, kde najdete dokonalou relaxaci v saunách, vířívkách či v unikátní infrasauně a užít si můžete i orientální pohodu v pravých tureckých lázních Hammam. Pokud byste neměli koupání v ostřihomském akvaparku dost, stačí přejet přes most do Štúrova, kde se nacházejí další obrovské termální lázně Vadaš.

Kde se dobře najíte

Stravovat se můžete buď přímo v areálu termálních lázní, kde najdete samoobslužnou restauraci i bar, nebo v blízkých restauracích a originálních maďarských csárdách, nabízejících onu vyhlášenou maďarskou kuchyni. Pochutnat si můžete na známém perkeltu, rybí polévce halászlé nebo na pravém, maďarském guláši. V blízkosti jsou i restaurace, nabízející evropskou a také středomořskou kuchyni. V Ostřihomi najdete i cenově výhodné ubytování, mnohdy výrazně levnější než na protějším břehu Dunaje, ve slovenském Štúrově. Týdenní pobyt pro dvě osoby tu pořídíte už od 5000 korun.

Slavná Ostřihomská bazilika

Samotná Ostřihom je jedním z historických maďarských měst a určitě stojí za poznání. Vévodí jí světoznámá Ostřihomská bazilika Nanebevzeti Panny Marie a sv. Vojtěcha, postavená v roce 1822. Stojí na Hradním vrchu hned vedle rozlehlého komplexu zdejšího středověkého královského hradu. Město bylo jedním z opěrných bodů Římské říše na Dunaji a v historii Maďarska i hlavním městem Uherského království. Bazilika je největší křesťanskou stavbou v zemi a třetí největší v Evropě a z její kupole ve výšce 80 metrů je dokonalý výhled na Dunaj, slovenské Štúrovo i na samotnou Ostřihom. Vstup do katedrály je zdarma, ale výstup do kupole a zvonice, kde se nachází také nejstarší zvon v Maďarsku, si musíte zaplatit. Vstupné je 700 Ft, což je asi 54 korun.

Hradní vrch i podhradí

Hradní vrch je také místem, kde se odehrávaly důležité události v dějinách Maďarska. Stával zde palác knížete Gejzy a byl také rodištěm budoucího maďarského krále, svatého Štěpána I. Dnes je středověký palác plně obnoven a najdete v něm hradní muzeum s dobovou výbavou, organizující řadu příležitostných výstav. Za vstupné do hradu zaplatíte 1600 Ft, což je nějakých 124 korun. Celý Hradní vrch je i významným poutním místem Maďarů. Jednou z jeho dominant je i bělostné obří sousoší, znázorňující korunovaci sv. Štěpána ostřihomským arcibiskupem Dominikem.

Když už budete v Ostřihomi, nezapomeňte si prohlédnout i město pod Hradním vrchem. Hned pod ním se nachází impozantní Katedrální knihovna z roku 1853, skrývající statisíce vzácných svazků. Navštívit můžete zdejší Dunajské muzeum nebo bohaté sbírky Křesťanského muzea, nacházejícího se v Primaciálním paláci. Projděte se i po pěší zóně v centru města, kde najdete řadu příjemných restaurací a kavárniček, zvoucích k posezení.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama