Pobyt

Fascinující stavba: Největší chrámový komplex na světě ukrytý uprostřed džungle

Nádherný chrámový komplex vám svojí mohutmostí vyrazí dech / Shutterstock
Na planetě je mnoho míst, která nás fascinují. Přitahují k sobě vědce, záhadology i tvůrce konspiračních teorií. Jedním z takových míst je Ankgor Vat v Kambodži. Když tento chrámový komplex objevili první Evropané, mysleli, že koukají na pozůstatky chrámu, který museli vytvořit staří Římané. Tolik je šokovala jeho monumentálnost a rozloha.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

05. září 2019   |   10:06

Největší náboženská stavba na světě Angkor Vat se nachází hluboko v srdci kambodžské džungle a patří k nejkrásnějším stavbám světa. 

Nejpopulárnější památka v jihovýchodní Asii

Chrám se nachází v oblasti zvané Angkor v jihovýchodní Asii. Jde o starověké město považované za jeden z největších divů naší planety. Zdi zdejších posvátných budov pamatují velmi dávnou historii a nejznámější z nich je právě chrám Angkor Vat. Jeho jméno je odvozeno ze sanskrtu a v jazyce Khmérů znamená „chrám v hlavním městě“. Od roku 1992 je Angkor Vat zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Angkor Vat patří k nejkrásnějším stavbám světa

Mystická síla

Podle mnohých návštěvníků je zde cítit neuvěřitelně silná mystická atmosféra. Záhadology však místo přitahuje i z jiného důvodu. Někteří se totiž domnívají, že se na stavbě tajemného chrámu podíleli návštěvníci z vesmíru. Pravda je však mnohem jednodušší. Chrámový komplex dal vybudovat král Súrjavarman II. někdy mezi lety 1113 a 1150. Celý komplex pak měl zobrazovat posvátnou hinduistickou horu Méru, domov bohů. Angkor Wat je vystavěný stupňovitě a do těch nejvyšších „pater“ rozhodně neměl přístup každý.

Naopak, většina obyvatel tehdejšího chrámového města, které centrální chrám obklopovalo, mělo přístup jen do těch nejnižších stupňů. Vše obklopuje obdélníkový vodní příkop o rozměrech 1,5 x 1,3 kilometru, který má představovat mytické oceány omývající Zemi. 

Neuvěřitelné dílo 

Bohatý architektonický koncept chrámu Angkor Vat doplňovaly i různé pestré barvy. Všechny basreliéfy byly pomalovány výraznými barvami a věže chrámu byly pozlaceny.  Chrám samotný tvoří pět hlavních věží, spočívajících na třech stupňovitých patrech.

Ústřední věž je 65,5 metru vysoká a dříve se na ní nacházela zlatá socha boha Višnua sedícího na zádech posvátného ptáka Garudy. Podle kamenného, 350 metru dlouhého, náspu k hlavní bráně, jsou rozmístěny balustrády ve tvarech obřích hadů. Interiéry pak zdobí výjevy z indických eposů Mahábhárata a Rámájana.

Rychlá zkáza

V 15. století se politické centrum moci přesunulo do nové metropole Phnompenhu a Angkor Vat začal velmi rychle upadat. Následně se z něj odstěhovali i všichni jeho obyvatelé a vše nechali napospas okolní džungli. Proč se tak stalo prakticky ze dne na den, je dodnes nevysvětlenou záhadou.

Východ slunce nad chrámem

Chrámový komplex ročně navštíví přes 2 miliony turistů z celého světa. Pokud jej budete chtít navštívit, ubytujte se v Siem Reap. Zde si pak můžete pronajmout oblíbený tuk-tuk nebo si půjčit kolo a dojet vlastní silou. Cesta vám nezabere ani půl hodiny. Co je důležité, vyrazte co nejdříve a to tak, že opravdu co nejdříve. Pokud to totiž stihnete před 5 hodinou ranní, odměnou vám bude nádherný pohled na východ slunce nad chrámem.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama