autor Pavel Přeučil
01. června 2019 | 18:22
Jedním z důležitých důvodů, proč navštívit Grónsko právě v červnu je i neobyčejně průzračný vzduch a nízká vlhkost. Díky tomu si můžete užívat skutečně daleké rozhledy, jaké v Evropě nezažijete. Města, hory, ledovce a fjordy se zdají být mnohem blíž, než ve skutečnosti. Počasí na tomto konci světa je opravdu téměř dokonalé. Od června už si můžete užívat i zdejší půlnoční slunce, výjimkou nejsou ani časté polární záře a na pobřeží můžete sledovat i tah velkých hejn velryb.
Země neobyčejných kontrastů
Grónsko je obrovská země, která by klidně pokryla většinu západní Evropy. Je autonomní součástí Dánského království, platí zde dánská koruna, ale země má svoji vlastní vládu i parlament. Hlavním městem je Nuuk. Na celém tomto obrovském území žije pouze necelých 60 000 obyvatel. Grónsko je země plná kontrastů. Ve větších městech se setkáte se všemi vymoženostmi moderního městského života a v těch nejmenších vesnicích najdete dům, ozdobený satelitní anténou s obří televizí nejmodernějšího typu a hned za dveřmi čekají tažní psi na masové dobroty, které se právě porcují ve velkém na zakrvácené, kamenné podlaze kuchyně.
Nové a staré se v Grónsku neustále střetává a tvoří neobyčejné kontrasty, které stojí za to poznat. Rozdíly jsou vidět jak v populaci, vývoji i v přírodě. Sever je obydlen především lovci, jih zase chovateli ovcí. Východu země kralují vysoké hory a západní část je pokryta skalními útesy, které jsou němými svědky poslední doby ledové, kdy odtud zmizely ledovce.
Grónské kulturní dědictví
Silné kulturní tradice se v Grónsku uchovávají mimo jiné v tradičním mužském i ženském oděvu. Zejména u žen je pestrobarevný národní oděv důležitým kulturním symbolem a je nepostradatelný pro každou slavnostnější příležitost od křtu a svatby, až po promoce a pohřby. I moderní grónské umění se stále inspiruje různými kulturními symboly, vycházejícími z historických kořenů, jako jsou podobizny žen, kajaků, harpun a volně žijících živočichů, ledními medvědy, velrybami a ptáky. To všechno jsou stále nejoblíbenější motivy, vyřezávané například do mrožích klů.
Gastronomie je tradiční i moderní
Tradiční grónská kuchyně se může zdát někomu jednotvárná, protože je postavena především na tom, co dá okolní moře. Ať už jsou to ryby ve všech podobách, od čerstvých, různě nakládaných i sušených, až po maso dalších mořských živočichů a mořské plody. Nicméně od přelomu tisíciletí se začala i grónská kuchyně rychle měnit a tradiční grónské potraviny, jako jsou místní bylinky, ryby a jehněčí maso, se propojily s jídly všech možných koutů světa a tak ve větších městech narazíte i na pravou italskou pizzerii, příjemnou francouzskou restauraci či originální americkou hamburgrárnu.
Co dělat v letním Grónsku
Během léta jsou jedním z nejlepších způsobů, jak Grónsko zažít, plavby kolem pobřeží. Organizuje je celá řada turistických agentur, ale za nějaký ten peníz vás vezmou i na skutečnou rybářskou loď a užijete si i slasti a strasti rybaření. Většině výletníků se při plavbách poštěstí a ocitnou se v blízkosti největších savců oceánů, velryb. Zblízka mohou obdivovat i kolosální ledovce a obří ledové kry. Lodě zajíždějí i hluboko do některých fjordů, kde můžete obdivovat jejich strmé skalní stěny, mnohdy ještě pokryté ledovými závoji. Velmi populární jsou i výlety podél pobřeží na kajacích a nabízí je stále více agentur. Klouzat se na kajaku po tiché hladině místních zátok je asi tím nejlepším způsobem, jak se přiblížit zdejší přírodě.
Oblíbená pěší turistika
Pěší turistika je dalším způsobem, jak poznat zdejší přírodu opravdu zblízka. Obrovské fjordy a dlouhé horské hřebeny, bývalé ledovcové jazyky, nyní kilometry dlouhé šedivé skály, písčité i štěrkové pláže. Zabrousíte i do krásných údolí se šťavnatou trávou a koberci kvetoucích arktických květin. Pro méně zkušené se doporučují výpravy s průvodcem. Mnoho míst v Grónsku má značené turistické trasy s různými úrovněmi obtížnosti, které lze absolvovat třeba za jeden den.
Při svém putování budete míjet malé osady, na které vás už zdálky upozorní zářivé barvy místních domů. Obyvatelé Grónska, podobně jako v jiných severských zemích mají vůbec zálibu v pestrých barvách. Každý domeček září jinou barvou a je to prý tím, že si chtějí tak trochu vylepšit onu celoroční šeď své krajiny.
Jak je to s dopravou
Mezi městy a vesnicemi neexistuje žádné silniční, ani vlakové spojení. Jedinými formami dopravy je ta lodní a pak letecká. Známí a příbuzní se navštěvují, pokud bydlí na pobřeží lodí, ostatní využívají v létě místních malých letadel a vrtulníků. V zimě jsou pak jedinými formami dopravy psí spřežení se saněmi a sněžné skútry. Arktické klima se mnohdy vyznačuje velkými změnami a často dochází k extrémním situacím, což klade velké nároky na bezpečnost. Proto se doporučuje využívat jen služeb oficiálních grónských dopravních společností, které mají svá bezpečnostní pravidla a spolehlivě vás dopraví z místa na místo.
Doporučené přepravní společnosti
Především je to Air Greenland , letecká Grónská společnost, která uskutečňuje většinu přepravy cestujících čtyřmotorovými letadly Dash-7, dvoumotorovými Dash 8-200 a různými typy vrtulníků. Vrtulníky slouží zejména městům v jižním Grónsku, v severním a východním Grónsku, stejně jako v malých vesnicích. Například Dash-7 dokáže pojmout až 50 cestujících a obvykle létá ve výšce 4-5 km, což umožňuje cestujícím fantastické výhledy na horské štíty a ledovce.
Kolem pobřeží vás téměř do každé osady dopraví lodě společnosti Umiaq Line, které jsou v provozu od dubna do prosince. V letní sezóně je dobré si rezervovat lodní lístky v dostatečném předstihu. Na celém západním pobřeží Grónska pak provozuje lodní dopravu s mnoha malými loděmi společnost Disko Line. V jižním Grónsku je to pak Blue Ice Explorer se čtyřmi různými loděmi. V letním období plují mezi Narsarsuaq, Narsaq a Qaqortoq.
Jak se tam dostanete
Počítejte s tím, že letecké spojení s grónskými letišti není z České republiky přímé a čeká vás nejméně jeden přestup s mezipřistáním. Nejlepší spojení má s Grónskem tradičně Dánsko, ale dají se najít i lety z německého Frankfurtu. Ceny se pohybují od 13 000 výše za osobu. V Grónsku pak přistávají letadla jak na letišti u hlavního města Nuuk, tak na venkovských letištích, která kdysi patřila americké armádě. Mezi ně patří například Narsarsuaq nebo Kangerlussuaq. I když je Grónsko tak říkajíc evropskou zemí, spadající pod Dánsko, doporučuje se mít na cestu spíše cestovní pas. Povolení k pobytu pak platí na maximálně 90 dní.