Pobyt

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a nabízí úžasnou rekreaci

Na Otmuchowském jezeře se provozují všechny druhy vodních sportů / Pixabay
Pokud hledáte na dobu letních dovolených ideální a přitom neotřelé místo pro rekreační aktivity, pak se zaměřte na našeho severního souseda. Jižní Polsko není zase tak daleko a přitom jsou zde úžasné podmínky pro volnočasové aktivity, kde si přijde na své snad každý, a to samozřejmě i rodiny s dětmi všech věkových kategorií. Stačí se prostě vydat k Otmuchowskému jezeru.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

22. dubna 2019   |   10:06

Otmuchowské jezero je přehradní nádrž na řece Kladská Nisa v jižním Polsku u města Otmuchów, a to pouhých 10 kilometrů od českých hranic na dohled Rychlebských hor. Dostupné je z Javorníku či Vidnavy. Obrovská vodní plocha a okolí dávají jasně najevo, že tady se turistickému ruchu daří a navíc se jedná o nádhernou část polské země, kde se bez problémů domluvíte i česky.

Vodní nádrž vybudovali Němci

Vodní nádrž Otmuchowské jezero vybudovali Němci v letech 1928 až 1933, a to pod názvem Staubecken Ottmachau. Hráz je dlouhá 6 kilometrů a vysoká 20 metrů. Největší hloubka jezera je 18 metrů a celková rozloha činí 20 kilometrů čtverečních. Otmuchowské jezero je tedy vcelku rozsáhlé dílo, což má tu výhodu, že můžete stále objevovat nová a nová místa a zákoutí. Vyplatí se sem jet i několikrát a vždy budete mít pocit, že jste někde, kde jste předtím nikdy nebyli.

Písečné pláže i nádherná příroda

Přehrada slouží primárně k výrobě elektrické energie a Otmuchowské jezero jako takové k rekreačním účelům. Na jeho březích najdete písečné pláže a v přilehlém okolí nádhernou přírodu. Běžně se zde provozuje jachting, surfování, kanoistika a další vodní sporty.

Jezero je rájem vodních sportů i rybářů

Pochopitelně, že koupání je samozřejmostí. Přímo rájem je Otmuchowské jezero pro příznivce Petrova cechu, tedy rybáře. Candáti, štiky, amuři, okouni a třeba rovněž úhoři, záleží na vašem štěstí, co na svou udici chytíte. Kolem nádrže je řada kempů, takže o zázemí budete mít postaráno.

Turistika, cykloturistika i vodní turistika

Hustě zalesněné okolí Otmuchowského jezera přímo vybízí k výpravám. Navíc, Vodní nádrž navazuje na Nýrské jezero, takže vaše plány se mohou rozšířit. Výhledy jsou zde na Rychlebské hory, Jeseníky či Zlatohorskou pahorkatinu. Krajinu můžete poznávat jako pěší turisté nebo cykloturisté a zkrátka nepřijdou ani příznivci vodní turistiky. Proč nevyužít šance plavit se po řece Kladská Nisa? Tato řeka má celkovou délku 195 km a pramení na svazích hory Klepý v pohoří našeho Kralického Sněžníku.

Nezapomeňte na samotný Otmuchów

A když už budete u Otmuchowského jezera, bylo by škoda se nepodívat do samotného Otmuchówa. Městečko má zhruba 5 tisíc obyvatel a první písemná zmínka pochází z roku 1155. Dodnes se zde zachoval významný historický objekt. Jde o zámek, který tvoří dominantu města a současnou podobu získal přestavbou z původního hradu. Dnes slouží jako hotel. Prohlédnout si můžete rovněž přilehlý zámecký park. Otmuchów má velmi zachovalé barokní domy a řadí se tak mezi malebná historická města Polska.

Vydat se můžete i do Kladska

Zmínili jsme se o řece Kladská Nisa. Ta své jméno dostala podle města Kladsko, které se rozprostírá v Kladské kotlině na úpatí hory Bardzkie. Kdysi bylo město součástí Jantarové stezky (první zmínka pochází již z roku 981). Své dětství zde prožil první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Kladsko má zachovalý středověký městský půdorys. Za návštěvu stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, barokní pevnost na Hradním vrchu (z roku 1680) či Muzeum Země Kladské, které sídlí v objektu bývalé jezuitské koleje. Jak vidíte, je toho mnoho a je jen na vás jak pobyt v oblasti Otmuchowského jezera prožijete.

Další zajímavé články
Reklama