Pobyt

Navštivte jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Francouzské Benátky uchvátí snad každého

Kouzelný pohled na alsaské Benátky se vám naskytne z paluby lodi / Shutterstock
Francouzi tvrdí, že tohle alsaské město, připomínající spíše středověkou vesnici nebo filmové kulisy, je nejkrásnějším ve Francii. Se svými vodními kanály, pestrobarevnými hrázděnými domy, zdobenými tisíci květin i dlážděnými uličkami uchvátí každého návštěvníka, a ne nadarmo se mu také přezdívá francouzské Benátky. Nachází se na severovýchodě Francie, nedaleko německých a švýcarských hranic.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

22. března 2019   |   10:10

Přestože leží ve Francii, připomíná Colmar spíše historická německá města a jeho dějiny jsou poznamenány opakovaným střídáním územní příslušnosti. Byla to odjakživa sporná oblast, což se projevilo zejména v obou světových válkách. Alsasko-Lotrinsko, přestože se zdejší obyvatelstvo cítilo spíše Němci, bylo předmětem zájmu francouzských králů, Ludvíka XIV. i XV., kteří je opakovaně připojili k Francii. Za druhé světové války bylo území připojeno jako jedno z prvních k Německu a až po válce se znovu vrátilo do francouzských rukou, a to jako poslední osvobozené město.

Lodí i na kole

Největším tahákem je samozřejmě směsice dokonale zachovalé, středověké architektury, která dává městu doslova pohádkový ráz. Můžete se hodiny toulat úzkými, křivolakými uličkami města, projíždět se loďkami po kanálech, navštěvovat malebné hospůdky a obchůdky, plné starožitností, suvenýrů, ale i místních dobrot.

Nejkrásnější pohledy se vám otevřou z paluby lodi

To, co nevynechá nejspíše žádný z návštěvníků města, je projížďka lodí po Malých Benátkách, malebné čtvrti, protkané vodními kanály. Je to zejména během jarních a letních měsíců skvělý způsob, jak poznat město z vodní hladiny, odkud je nejkrásnější. Ti aktivnější mohou využít jednu ze spousty půjčoven kol (10 eur na den) a vyrazit do dokonale značené cyklostezce kolem města a navštívit třeba i nádhernou vesničku Eguisheim, vzdálenou jen pár kilometrů.

Objevujte historii města

V Colmaru můžete obdivovat spoustu historických budov i církevních památek, poznamenaných zejména německou gotikou a renesancí. Jednou z dominant je například historický Koïfhus, spojující gotiku i renesanci, který byl vystavěn v 15. století jako celnice. Dnes jde o chráněnou památku, pořádají se zde výstavy a najdete tu i restauraci. Jedním z nejobdivovanějších domů německé renesance je Maison Pfister, pocházející z roku 1537.

Navštívit můžete i největší kostel ve městě Église Saint-Martin, dokončený v roce 1365, v kterém můžete obdivovat pestrobarevné vitráže, gotické i renesanční sochy v jeho interiéru. Pokud vás více zajímá historie a umění, zajděte si do Unterlinden muzea, jednoho z největších v Alsasku, kde uvidíte rozsáhlou sbírku středověkých, renesančních a barokních obrazů, archeologické nálezy i moderní umění z celého regionu.

Ochutnejte alsaskou kuchyni

Přestože Colmar nepatří mezi velká města, má necelých 70 000 obyvatel, je považován za gastronomickou velmoc, o čemž svědčí i několik michelinských restaurací, které se zde nacházejí. Nicméně myslím, že stejně dobře a levněji se najíte i v řadě místních hospůdek, lemujících ulice a uličky města. Ochutnat zde můžete proslulé alsaské foie gras, nejrůznější slané koláče tarte flambé či flammkuchen na desítky způsobů a samozřejmě pokrmy s kyselým zelím, které jsou pro Alsasko typické.

Nezapomeňte navštívit některou ze zdejších vyhlášených cukráren, jejich specialitou jsou zejména francouzské makronky. A co by to bylo za posezení ve francouzské restauraci bez dobrého vína. Toho si tu můžete užít do sytosti, protože Colmar je také střediskem alsaského vinařství. Ochutnejte například zdejší vynikající muškát nebo pinot.

Výlety do okolí

Colmar můžete navštívit během jednodenního výletu, nebo zde přenocovat v některém z útulných, butikových penzionků a vypravit se i do okolí. Určitě byste měli navštívit některý z vinných sklepů v okolních vinicích, kde si můžete vychutnat pohodu venkova, vydat se do malebného hrázděného Eguisheimu nebo opevněného města Riquewihr. Za návštěvu stojí i nedaleký, středověký hrad Haut Koenigsbourg z červeného pískovce, vypínající se nad městem St. Hippolyte.

Jak se tam dostanete

Nejjednodušší způsob, jak se dostat do Colmaru, je vlakem. Je to přibližně 2,5 hodiny jízdy z Paříže vysokorychlostním vlakem, nebo sem můžete dojet od nás vlakem přes Štrasburk. Pokud byste se vydali na cestu autem, čeká vás z Prahy asi osmihodinová jízda po německých dálnicích, přes Norimberk, Karlsruhe a Štrasburk, během které ujedete 670 kilometrů. Je to také jedna z nejhezčích tras vedoucích do Francie, pokud máte v plánu navštívit Paříž.

Další zajímavé články
Reklama