autor Pavel Přeučil
12. února 2019 | 16:08
Fotografie tohoto ostrova se často objevují v nejrůznějších magazínech a co každého upoutá na první pohled, jsou pestrobarevné domy, zářící celou paletou pastelových barev. Vedle italského pobřeží Cinque Terre s jeho barevnými domečky, jde určitě o nejpestřejší místo v Itálii, ne-li na světě. Je zajímavé, že i přes poutavou nádheru ostrova jej podle statistik navštíví pouhá desetina turistů, kteří přijíždějí do Benátek. Je to škoda, protože ostrov Burano má skutečně co nabídnout.
Ostrov proslavily krajky
Ostrov proslavila zejména ruční výroba nádherných krajek, které jsou po staletí největším vývozním artiklem ostrova. Původně rybářská vesnice a útočiště Benátčanů před nepřátelskými nájezdy se radikálně proměnila v 16. století, kdy se zde s výrobou krajek začalo a zejména díky tomuto umění začal ostrov bohatnout. Dnes se sice věnuje tomuto umění jen pár tradičních řemeslných dílniček, ale o to žádanější a dražší zdejší krajky jsou.
Pozor na padělky
Přestože kvalitu a tajemství výroby zdejších krajek si místní zručné krajkářky pečlivě střeží, v řadě obchodů s upomínkami jak v Benátkách, tak i na ostrově můžete narazit na jejich čínské padělky. Zásada je, nekupovat levné krajky, pokud je to levné, jde o padělek. Neuvěřitelně jemná struktura zdejších krajek je nesmírně pracná, a i výroba té nejmenší krajky může trvat celé měsíce a co teprve zhotovení rozměrného ubrusu, na kterém pracuje několik žen i po celý rok. Není tedy divu, že i za tu nejmenší krajku, velikosti kapesníčku, musíte zaplatit až 50 eur. O tom, jak se takové pravé krajky liší od padělaných se nejlépe dozvíte v muzeu krajek, Museo del Merletto.
Barvy měly svůj účel
Dnes má Burano asi 2000 stálých obyvatel, které živí především cestovní ruch. Návštěvníky lákají především barvami zářící domy, kouzelné kanály, hemžící se loděmi a loďkami, zdejší muzeum krajek i chrám San Martino s pořádně nakloněnou věží. Barevné domy jsou zdejší raritou a traduje se, že jde o historické dědictví bývalé rybářské vesnice, kdy jasné barvy usnadňovaly rybářům návrat domů v husté mlze, která občas pokryla lagunu. Jiná legenda praví, že obyvatelé Burana tak chtěli v minulosti přesně označit, kde začíná a končí jejich majetek.
Co vidět a neminout
Centrum ostrova, Via Galuppi, je lemováno obchody se suvenýry či krajkami, bary a restauracemi. Stačí ale zabočit do některé z vedlejších uliček a ocitněte se v úplně jiném světě. Tady vládne klid, pravá italská pohoda, kterou si na zahrádkách malých kavárniček užívají místní do sytosti. Zkuste se zastavit, posadit se a užívat si klid, jaký v Benátkách nepoznáte.
Tady uvidíte domečky jako z pohádky, a klidné kanály, které nebrázdí stovky motorových člunů jako v Benátkách a které se staly modelem pro mnohé malíře, přijíždějící sem z celého světa. Na náměstí najdete vedle muzea krajek i radnici a v obchodech vás určitě upoutá i bohatá nabídka proslulých benátských karnevalových masek. Jejich výroba je dalším ze zdrojů obživy obyvatel Burana. Náměstí ožívá ve středu, kdy se zde koná velký trh a dvě minuty odtud najdete i proslulý rybí trh.
Co v Buranu ochutnat
Na prvním místě bych samozřejmě doporučil mořské plody a rybí pokrmy, kterými je zdejší kuchyně proslulá. Skutečnou pochoutkou je například místní specialita risotto de gò, což je silný rybí vývar, zahuštěný krémovou rýží s kousky masa ryby gó, typické pro benátskou lagunu. Tuhle pochoutku dostanete ve většině místních restaurací, označených jako trattoria buranella. Nejznámější je Trattoria al Gatto Nero, kterou poznáte podle jasně modré fasády, proslulá ručními těstovinami a domácí atmosférou. Trattoria da Primo e Paolo, přímo na hlavním náměstí, je známá zase hlavně rizotem z mořských plodů, stejně jako Trattoria da Romano, také na náměstí. Nezapomeňte na návštěvu některé z cukráren, kde můžete ochutnat zdejší lahodné zmrzliny a dorty, z nichž nejznámější jsou Bussolà a Esse.
Jak se tam dostanete
Letenky do Benátek patří tradičně mezi ty levnější a ceny se pohybují od 1000 korun výše. Akční pak můžete sehnat už od 600 korun. Z Benátek vás na ostrov dopraví místní vodní autobusy, vaporetta. Pravidelnou linkou je č. 12, odjíždějící v Benátkách z Fondament Nove každou půlhodinu. Cestou staví také na ostrově Murano, a tak můžete spojit návštěvu obou ostrovů. Jízda trvá asi 40 minut a zaplatíte za ni aktuálně 7,50 eur. Pokud byste chtěli navštívit více ostrovů v Benátské laguně, můžete si koupit za 20 eur tzv. ostrovní kartu. Můžete si pak zajet i na blízký ostrov Torcello s nádhernou byzantskou katedrálou, kam vás doveze vaporetto č. 9.