Pobyt

Navštivte jedno z nejkrásnějších měst v Indii. Má se opravdu čím chlubit

Vodní palác Jal Mahal stojí uprostřed umělého jezera / Shutterstock
Čína, Indie a Rusko. To mají být pro rok 2019 tzv. hitovky, které se budou těšit největšímu zájmu turistů. Předpovídají to odborníci na cestovní ruch a zvýšený zájem o jejich návštěvu zaznamenávají také cestovní kanceláře. Indie je pro většinu českých cestovatelů zemí poměrně neznámou a je to škoda, protože má opravdu co nabídnout. Od himalájských vrcholků, až po pláže Bengálského zálivu a Arabského moře můžete obdivovat nádhernou přírodu, historická města, jejich památky i zajímavou kulturu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

20. prosince 2018   |   14:29

Za jedno z nejkrásnějších indických měst je považován pětimilionový Džajpur, hlavní město státu Radžastan. Někdy se mu také přezdívá Růžové město. Jednak proto, že když jej v roce 1853 navštívil princ z Walesu bylo celé město natřeno na růžovo a za druhé, mnohé paláce jsou vystavěny z přírodně růžového pískovce. V Džajpuru můžete obdivovat honosné paláce maharadžů, vodní palác, stojící uprostřed jezera, široké bulváry či fasády výstavných domů, připomínající krajkoví. Celkově vypadá Džajpur spíše jako směsice orientální nádhery a evropské strohosti. Představíme vám ta nejzajímavější místa v Džajpuru.

Krajkový palác větrů

Havá Mahal, neboli Palác větrů, byl postaven v centru Džajpuru v roce 1799 pro maharadžu Sawai Pratap Singha, který zde umístil svůj rozsáhlý harém. Na fasádě, která je vlastně obrovskou verandou, je umístěno 953 oken, pokrytých mřížkami, což dává fasádě paláce krajkový vzhled. Dámy maharadžova dvora tak mohly mřížkami pozorovat pouliční ruch před palácem bez obav, že by je někdo za mřížkami spatřil. Světle růžová barva paláce pochází z přírodního pískovce, z něhož je postaven. Palác větrů je považován za jednu z nejlepších ukázek indické architektury, zvané rajput.

Vodní palác Jal Mahal

Více než polovina tohoto paláce se ocitla pod vodou, ale stavba vypadá stále úžasně. Nachází se uprostřed umělého jezera Man Sagar, vybudovaného v roce 1596. Nad vodou je dnes vidět pouze jedno poschodí, ale pod vodou jsou další čtyři. Stavba nikdy nebyla zamýšlena jako palác, ale měl to být původně lovecký zámeček pro místního rádžu. V 16. století sužovalo kraj obrovské sucho, a tak byla vybudována přehrada, za kterou vzniklo nové jezero a většina zámečku se ponořila pod hladinu. Palác je dnes nepřístupný, ale plánuje se jeho využití jako restaurace. Nejkrásnější pohled je na něj večer, kdy je slavnostně osvětlován.

Nekonečné schody Chand Baori

Voda hraje v hinduistické mytologii zvláštní roli, jako hranice mezi nebem a zemí. Studny, jako zdroje pitné vody byly často stavěny spolu s chrámy a měly i svá vlastní jména. U nás známe studnu, jako prostou díru do země. V Indii je to společenské místo setkávání, modliteb a očisty. Proto byly mnohé studny budovány jako víceúčelové objekty a chladné svatyně.

Indické studny byly budovány jako svatyně

Po celé Indii byly stovky podobných staveb, dnes už se jich zachovalo jen pár. Jednou z největších je právě studna Chand Baori v Džajpuru. Pohled do ní je neobyčejně působivý. Tato čtyřhranná struktura s obrovským chrámem na jedné ze stran, vyvolává při pohledu na její dno doslova závrať. Až dolů, do hloubky 30 metrů, vede 3500 terasovitých schodů nejrůznějších tvarů a velikostí. Stavba pochází z 10. století a je věnována bohyni radosti a štěstí Harshat Mata.

Posvátný Hanumanův chrám

Růžový, kamenný chrám je idylickou svatyní nedaleko Džajpuru. Tady se hinduističtí poutníci shromažďují, aby se vykoupali v posvátných pramenech a nádržích mohutného komplexu, který se nachází na kopci vysoko nad rovinami Radžastanu. V komplexu se nachází celkem sedm bazénů s přírodní vodou, věnovaných různým božstvům. Chrám věnovaný hinduistickému opičímu bohu Hanumanovi je jedním z nejslavnějších, protože zde sídlí kmen jeho současných opičích příbuzných. Opice jsou všude, visí ze složitých fasád chrámů, skáčou po stromech a způsobují chaos mezi návštěvníky a poutníky. Přesto zde mají výsostně postavení jako posvátní tvorové, příbuzní boha Hanumana.

Jak se tam dostanete

Přímé lety do Džajpuru od nás neprovozuje žádná letecká společnost, a tak musíte počítat s mezipřistáním a přestupem. Ceny běžných letenek jsou poměrně vysoké a pohybují se v současné době kolem 16 000 korun. Nicméně, pokud budete trpěliví, narazíte na akční slevy, nedávno byly například z Vídně do Džajpuru letenky za 9000 korun a objevila se dokonce i nabídka z Prahy s mezipřistáním za 5500 korun. Pokud na tak levné spojení narazíte, neváhejte, protože návštěva Džajpuru stojí opravdu zato.

Další zajímavé články
Reklama