autor Miroslav Pospíšil
18. prosince 2018 | 10:25
První písemná zmínka o Opavě pochází z roku 1195 a v roce 1224 byla povýšena na město. Do roku 1928 byla hlavním městem českého Slezska. Sídlil zde Zemský sněm a jednalo se o knížecí město. Jen samotná procházka Opavou jasně ukazuje, že historie má tady své kořeny sahající do dnešních dnů. Hned v centru města na první pohled zaujme budova radnice zvaná jako Hláska z roku 1618. Přímo naproti je pak Slezské divadlo a kousek vedle katedrála Nanebevzetí Panny Marie. V kryptě kostela svatého Ducha jsou uloženy pozůstatky opavských Přemyslovců. Dodnes je zde klášter minoritů.
Nejstarší muzeum střední Evropy
Bývalá šlechtická sídla jsou zastoupena například Sobkovým palácem z roku 1733 (dnes sídlo Lesů ČR) nebo Blücherovým palácem z roku 1737 (muzejní pracoviště). Zdaleka ne všichni, kdo sem přijíždějí ví, že v Opavě je nejstarší muzeum ve střední Evropě, a to Slezské zemské muzeum (vstupné 65 Kč základní, 30 Kč zlevněné, 125 Kč rodinné). Založeno bylo již roku 1814. Opava je mimo jiné rodištěm básníka Petra Bezruče, žil zde vynálezce barevné fotografie Karl Schinzel, studoval tady zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel.
Zámky i vojenská opevnění
Během celého roku jsou skoro denně pořádány akce v rámci Opavského kulturního léta, festivalu Další břehy nebo festivalu Bezručova Opava. Výstavy můžete navštívit v Domě umění či v budově Opavské kulturní organizace zvané prostě OKO. Jako milovníci kultury se tedy nemusíte omezovat prakticky vůbec. V nedalekém Hradci nad Moravicí se nachází nejpohádkovější zámek České republiky (130 Kč dospělí, 90 Kč děti, 350 Kč rodinné, 110 Kč skupinové), další zámky jsou v blízké Raduni (120 Kč dospělí, 80 Kč děti, 320 Kč rodinné) a Kravařích (40 Kč dospělí, 20 Kč děti).
Okolí ve všech případech tvoří hodnotné zámecké parky. Pokud se zajímáte o vojenství, máte příležitost v Památníku 2. světové války v Hrabyni nebo v areálech československého opevnění z 30. let 20. století v Milostovicích a Darkovičkách. Ostatně, bunkrů je v okolí nepočítaně, ne všechny jsou však přístupné a některé jsou ve špatném technickém stavu.
Koupání venku i pod střechou
Každý rekreant, výletník či cestovatel je rád, když může aspoň občas své tělo příjemně svlažit, obzvláště, jeli horké léto. K tomu účelu slouží nově zrekonstruované koupaliště s tobogány, velkým bazénem, dětským bazénkem, volejbalovým hřištěm a minigolfem v Městských sadech (60 Kč dospělí, 40 Kč děti).
Kdo se spokojí s menším pohodlím, může využít nedaleké Stříbrné jezero, jemuž se také říká Sádrák. Blízký Hlučín vás pak přivítá velkým sportovně – rekreačním areálem zvaným Štěrkovna, který je jako stvořený pro koupání a vodní sporty. Nechybí zde ani nudistická pláž. Menší koupaliště najdeme i v Bolaticích a Hradci nad Moravicí. V případě špatného počasí je v Opavě krytý bazén a v Kravařích moderní krytý aquapark (od 85 Kč dospělí, od 60 Kč děti, od 205 Kč rodinné).
Spousta příležitostí ke sportu
Lidé toužící po aktivním odpočinku se mohou vyřádit na několika umělých lezeckých stěnách, ve fitcentrech, na vodáckém umělém kanálu a mnoha školních hřištích, jež jsou k dispozici veřejnosti. Kousek od koupaliště je pak velká sportovní víceúčelová hala a skatebordový areál. Jako golfisté máte šanci v Kravařích a Šilheřovicích, kde jsou skvělé podmínky.
Cyklistům slouží řada stezek vedoucích městem. Další možnosti nabízejí ty, které vedou mimo město do okolí. Mezi nejvýznamnější patří Jantarová stezka, Slezská magistrála, Moravice, Prajzská cesta. V Hlubočci žije Vítězslav Dostál, který na kole objel svět a podnikl další vytrvalostní cyklistické akce. Nikdy se nestalo, že by na své farmě nepřivítal náhodné cyklisty, kteří se rozhodnou s ním setkat.
Provedou vás naučné stezky
Pěší turisté jistě rádi využijí příležitosti projít se Naučnou stezkou Moravice (vede údolím řeky Moravice), Naučnou stezkou Hanuše (okolí zámku v Hradci nad Moravicí) nebo Naučnou stezkou Hvozdnice (okolí Slavkova a Otic). Za pozornost stojí Přírodní rezervace Hněvošický háj či Přírodní památka Otická sopka. V těsné blízkosti Hradce nad Moravicí je pak jakubčovická rozhledna Šance. Když je dost vody, dá se Opavou proplout po řece Opavě, takže ani vodáci se nemusí strachovat o využití své záliby.
O ubytování není nouze
Možností ubytování a stravování je celá řada, a to samozřejmě nejen přímo v Opavě. Například v Kajlovci u Hradce nad Moravicí je autokemp. Slezská metropole disponuje jak velkými hotely na úrovni, tak malými komornějšími pensiony. Hospůdky a restaurace jsou prakticky na každém kroku. Bílá Opava, jak se také městu přezdívá, jistě nezklame žádného návštěvníka, který se sem vypraví. Třeba potom doporučíte celé Opavské Slezsko i svým známým a kamarádům.