Pobyt

Víkend v Edinburghu: Letní sídlo britské královny je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy

Prožít alespoň jeden předvánoční víkend v Edinburghu je nyní snadnější než kdykoliv předtím / Shutterstock
Edinburgh je považován za jedno z nejkrásnějších měst Evropy. Není to jen jeho velkolepý zámek, letní sídlo britské královny, ale jsou to i jeho slavné festivaly, nikdy nekončící noční život či kosmopolitní kuchyně. Je to i historický význam tohoto města, srovnávaného často s Aténami, jeho muzea, galerie, rozlehlé parky a zahrady. V posledních letech je Edinburgh považován také za jedno z nejkrásnějších vánočních měst, které si tyto svátky dokáže skutečně užít.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

05. prosince 2018   |   17:08

Prožít alespoň jeden předvánoční víkend v Edinburghu je nyní snadnější než kdykoliv předtím. Letenky od Rynairu nebo Easyjetu na přímé lety jsou nyní na historickém minimu a zpáteční vás přijdou na nějakých 1600 korun. Až do konce roku můžete navštívit některý z mnoha edinburských vánočních trhů, z nichž nejvyhlášenější je Evropský trh v East Princess Street, kde najdete ty nejhezčí dárky i vynikající jídlo a pití z celé Evropy. Určitě nevynechejte ani Skotský trh v St Andrew Square Garden, kde můžete obdivovat i nakupovat místní skotské výrobky a pochutnat si na domácích specialitách.

Něco pro milovníky historie

Pro turisty je samozřejmě nejpřitažlivější Staré město, rozkládající se od edinburského hradu až ke královskému paláci Holyroodhouse na úpatí dlážděné Royal Mile, pověstné historickými puby a tavernami v originálním skotském stylu. Prohlídku Edinburghu můžete začít v nepřehlédnutelném hradním areálu, v němž sídlí i Národní válečné muzeum, soustřeďující zejména památky na dvě světové války.

Z hradu je nejkrásnější pohled na celé město

Z hradu se vám také naskytne úžasný, 360°výhled na celé město. Ceny vstupenek se pohybují od 10,20 liber do 17 liber. Nelze vynechat ani Národní skotské muzeum, které je domovem rozsáhlých sbírek umění a designu, vědy a technologie, představující i celou historii Skotska. Do muzea je vstup volný.

Městem se projdete pěšky

Na úpatí Royal Mile stojí budova skotského parlamentu s výrazným designem, která je pro návštěvníky přístupná. Rezidence královny v hlavním městě, palác Holyroodhouse , leží odtud v docházkové vzdálenosti, stejně jako spousta dalších historických památek. Ostatně, všechno, co je v Edinburghu nejzajímavější, se dá absolvovat pohodlně pěší procházkou i když městská doprava je dokonalá a spolehlivě vás dopraví kamkoliv. Nudit se nebudete určitě ani večer, kdy se zaplní místní restaurace, kluby a bary z nichž se řine hlučná hudba všech žánrů. Bavit se tak můžete až do svítání.

Centrum zážitků Summerhall

Jedním z ideálních míst, kde poznáte tu pravou atmosféru edinburského společenského života je multikulturní komplex Summerhall, místo konání řady festivalů, jimiž je Edinburgh proslulý. Tady probíhá prakticky nepřetržitě spousta kulturních akcí a představení. Součástí komplexu je i proslulý The Royal Dick bar. Je to nevšední bar s moderním designem vyzdobený zajímavými a zvláštními artefakty z celého světa. Bar nabízí obrovský výběr nápojů, včetně piva ze svého pivovaru, Barney's Beer. V Summerhallu můžete také ochutnat proslavený Pickerings Gin, který se zde pálí a je dostanete jej také v The Royal Dick. V baru nechybí ani dobré jídlo, podávají tu obědy i večeře.

Strašidelné podzemí města

Odtud můžete pokračovat do nedaleké St. Stephen Street s řadou vinoték, zajímavých obchodů, kolem kterých se vrátíte se zpátky do centra. Zbývá ještě navštívit Skotskou národní galerii moderního umění, umístěnou ve dvou unikátních budovách stojících v jedné ulici. Pokud toho ještě nebudete mít dost, vypravte se do Edinburských podzemních sklepů vybudovaných koncem 17. století. Sklepy sloužily především jako skladovací prostory pro pašované zboží, nacházely se v nich i tajné nelegální hospody a dozvíte se i pár strašidelných historek, jak se v nich ukládaly i mrtvoly.

Kde se ubytovat

Stejně jako ve většině velkých měst, je i v Edinburghu spousta možností pro zotavení unavených nohou po brouzdání edinburskými ulicemi. Najdete zde jak levné ubytovny, tak luxusní hotely, které by vám za jednu noc vyluxovaly bankovní účet. Cenově výhodné možnosti pro ubytování najdete v oblasti Grassmarket a inteligentní volbou je například zejména mezi mladými cestovateli známý Kick Ass Hostel Cowgate. To totiž není jen tak ledajaký hostel, ale zároveň kulturní centrum, plné zábavy a akcí, které jej oživují téměř každý den. Zkusit můžete i nedaleký hostel Argyle Backpackers. Oba se nacházejí v samém centru města.

Další zajímavé články
Reklama