Pobyt

Na víkend ve městě, v kterém se setkává celý svět, si připravte plnou peněženku

Ženeva v dáli s pověstným, 140 metrů vysokým vodotryskem / Shutterstock
Ženeva je proslulá po celém světě jako domov mnoha mezinárodních organizací, například OSN, Mezinárodního červeného kříže, CERNu a samozřejmě významných bankovních domů, jejichž věhlas však v posledních letech pomalu pohasíná. I když hlavním městem Švýcarska je Bern, Ženeva stále zůstává pojmem, jako centrum země peněz, hodinek, mléka a čokolády.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

26. listopadu 2018   |   20:29

Ženeva je pohraniční město, ležící přímo na hranici s Francií, což je vidět zejména v jeho dvojjazyčnosti. Nicméně nemusíte mít obavy, že se nedomluvíte. Téměř každý zde mluví i anglicky. Město není nijak rozlehlé, a tak ho můžete v pohodě celé projít pěšky. Zapomeňte přitom na sprint a chovejte se spíše jako pařížský flanér, toulající se ulicemi, sbírající zážitky a dojmy. Zajděte si na nějaké to typické jídlo, poseďte s místními v zapadlé hospůdce a projeďte se parníčkem po ženevském jezeře. Pak můžete s klidem říci, ano, byl jsem v Ženevě.

Nejdražší bulváry světa

Pokud se však budete chovat jako běžný turista, který nedočkavě vyrazí na některý z ženevských bulvárů, jako například Rue de Rhóne, počítejte s tím, že se domů vrátíte s prázdnou peněženkou. Pokud jedete do Ženevy se zájezdem, buďte si jisti, že vás do této turistické pasti průvodce zavede. Právě Rue de Rhóne je totiž považována za třetí nejdražší ulici světa.

Ženeva patří mezi nejdražší města Evropy

Oslní vás zářící výlohy s tím nejluxusnějším zbožím, jaké si dokážete představit, butiky s novinkami předních světových salonů a snobské restaurace, kde dáte za polévku sumu, kterou byste jinak projedli za týden. Proto také většina samotných Ženevanů nenakupuje ve svém městě, ale na francouzské straně hranic, kde je všechno zboží daleko levnější.

Město milované celebritami

Ženevské jezero a město na něm byly vždy přitažlivé pro nejrůznější světové celebrity. Audrey Hepburnová, Charlie Chaplin a Freddie Mercury jsou jen tři z hvězd, kterým Ženeva učarovala a pořídily si zde rezidence. Když se například ptali novináři Audrey Hepburnové, proč nežije jako většina tehdy slavných celebrit v Paříži, odpověděla, že „Paříž je určitě dobrý nápad, ale Ženeva je ještě lepší.“

Roli zde hrálo zejména to, že oproti Paříži je Ženeva malým městem, dosahujícím velikosti jednoho z pařížských okresů. Ani vy nemusíte naštěstí chodit daleko od luxusních bulvárů a bohatých fasád bankovních domů, abyste se ocitli ve Starém městě a našli spoustu dostupných příležitostí pro všechny peněženky, i ty nejhubenější.

Nejstarší část Ženevy

Staré Město by mělo být součástí trasy každého návštěvníka Ženevy. Barevné kavárničky, rázovité hospůdky a umělecké galerie, jsou nedaleko od hlavní nákupní oblasti, jejímž jádrem je Place de la Fusterie. Procvičte si trochu nohy zdoláním schodů na věž katedrály svatého Pierra, odkud si můžete vychutnat ten nejlepší pohled na město.

Jakmile se pokocháte panoramatem, můžete navštívit archeologické naleziště pod kostelem, abyste se seznámili s historií města, případně blízká muzea. Bylo by chybou nenavštívit ani velkolepé, ženevské sídlo OSN. Návštěva Palais des Nations vám umožní pohled na každodenní aktivity organizace a také vyhlídku na vzdálené Alpy. Ujistěte se, že dorazíte brzy, protože fronty u vstupu bývají dost dlouhé a nezapomeňte na svůj pas pro nezbytnou bezpečnostní kontrolu u vchodu.

Vodotrysk i budhistický klášter

Pravděpodobně nejznámější ženevský orientační bod spatříte už z okna svého letadla, než se jeho kola dotknou švýcarské půdy. Je jím obrovský vodotrysk na hladině ženevského jezera Jet d'Eau, který je jedním z hlavních symbolů Ženevy. Voda z něho tryská až do výšky 140 m. Tato podívaná je nejlépe vidět z některého mouette, výrazně žlutých, vodních taxíků, brázdících nepřetržitě jezero.

Nejlepší vyhlídku na město si vychutnáte z hory Mont Salève

Jeden z nejhezčích pohledů na Ženevu vám nabídne vyhlídka z hory Mont Salève, nacházející se sice na francouzské straně hranice, ale místní obyvatelé ji považují za svou vlastní. Nahoru vás pohodlně vyveze lanovka a můžete si prohlédnout i zdejší budhistický klášter, Shedrub Choekhor Ling, který je centrem tibetského buddhismu.

Čtvrť červených luceren

Za návštěvu stojí i Plainpalais, kde se nacházejí ženevské univerzity. Můžete se projít po tamějším bleším trhu, kde seženete snad všechno, na co si vzpomenete. Pokud vás už unaví prohlížet si staré kliky, knihy, neumělé obrázky a vycpaná zvířata, zajděte si na místní trh a dejte si svačinku v podobě horké vafle, plněné čokoládou, což je jedna z výjimečných ženevských lahůdek.

Koho přepadnou poněkud jiné choutky, může večer navštívit čtvrť červených luceren Pâquis. Ženevě, kde prý působí na 5000 prostitutek, se totiž také přezdívá Nevěstinec Evropy. Prostituce je zde legální a provozují ji většinou Francouzky, dojíždějící sem denně za přivýdělkem. Tvrdí, že ve Francii je to dnes příliš nebezpečné řemeslo a Ženeva je k nim vstřícná.

Prosincové slavnosti L'Escalade

Pokud si vyberete Ženevu za cíl svého příštího eurovíkendu, doporučuji vám zkusit termín 7. – 9. prosince, kdy se koná v Ženevě jeden z největších svátků L'Escalade. Ženevané během festivalu vzpomínají na rok 1602, kdy se savojská vojska pokoušela dobýt protestantskou Ženevu. Obvykle se slaví 11. – 12. prosince, ale letos je první víkend poněkud dříve. Nicméně velkolepé oslavy, kdy se město promění v jeden velký karnevalový mumraj, ulice se zaplní stánky s dobrotami a lidmi v historických kostýmech, trvají celý týden.

Součástí festivalu je i tradiční Escalade Run, běh večerní Ženevou, jehož se v dobových kostýmech a maskách zúčastní tisíce běžců. Všude pak můžete ochutnávat marcipánové cukroví v podobě zeleniny, prodávané z čokoládových kotlíků. To na památku ženevské občanky Catherine Cheynelové, která na savojské vojáky, lezoucí na hradby vylila plný kotel vroucí zeleninové polévky.

Jak se tam dostanete

Díky tomu, že je Ženeva jak sídlem řady mezinárodních organizací, tak i proto, že je jakousi branou do Alp, je zdejší mezinárodní letiště dobře propojeno se všemi evropskými letišti a samozřejmě i tím pražským. Nejlevnější zpáteční letenky do Ženevy seženete v akcích už od 1500 korun. Pokud preferujete cestu vlakem, doporučuji vám navštívit českou verzi webu německých drah DB a koupit si lístek u nich. České dráhy totiž prodávají jízdenku z Prahy do Ženevy s jedním přestupem v Bernu za 2600 korun, u německých drah je to o tisícovku méně, jede se také z Prahy, ale přes Mnichov.

Další zajímavé články
Reklama