Pobyt

Gambie: Vychutnejte si krystalicky čistou přírodu nejmenšího státu Afriky

Jako hedvábná nit se Gambií vine stejnojmenná řeka / Shutterstock
Vstupní brána do západní Afriky, tak se také říká Gambii, nejmenšímu státečku Afriky. Hned ze tří stran tento malý stát obklopuje Senegal, poslední čtvrtou stranu tvoří pobřeží Atlantického oceánu, které je dlouhé asi 30 kilometrů. Představíme si tuto zajímavou zemi.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

10. května 2019   |   15:49

Jako hedvábná nit se Gambií vine stejnojmenná řeka. V zásadě se dá říci, že zemi přetíná na dvě půlky. Určitě vás zaujme skutečnost, že dvě poloviny takto rozdělené země nespojuje žádný most. Pokud se tedy budete chtít dostat z jedné poloviny země na druhou, nezbude vám, než využít lodní plavby a přeplout z jednoho břehu na druhý.

Ostatně zbývá dodat, že zemi tvoří úzký pás, který většinou nikde nepřesáhne 50 km, takže ty poloviny nejsou příliš velké. Ačkoli největším městem, v němž žije asi 200 tisíc obyvatel, je Serekunda, gambijskou metropolí je o něco menší Banjul. Obživu místním obyvatelům zajišťuje pěstování bavlny, buráků a turistický ruch. Buráky jsou nejlepším vývozním artiklem. Pobřeží nabízí turistům řadu hotelů s dostupným maximálním komfortem.

Nechte se pozvat domů

Místní obyvatelé vás rádi a ochotně pozvou až do svého příbytku. Je docela zajímavé nahlédnout do života zdejších obyvatel, kteří jsou skromní a musí vyjít s málem. Většina lidí se zde živí pěstováním obilnin, rybolovem. Od turisty samozřejmě očekávají, že jim trochu přilepší. Za odměnu vám nabídnou různé služby. Pravda někdy se na pláži nabízejí jako průvodci tak dlouho, až to může být trochu otravné. Předpokládá se totiž, že sem chcete vyrazit kvůli tomu, abyste si užili alespoň trochu klidu a soukromí.

Navštivte místní tržiště

Je ale škoda, abyste zůstávali stále v hotelu jenom kvůli tomu, že občas potkáte nějakého dotěru, který to bude se svojí pozorností vůči vám trochu přehánět. Rozhodně se běžte podívat do rybářských vesnic na pobřeží. Určitě navštivte trhy, kde se dají koupit třeba krásné dřevěné sošky různých velikostí, pěkné mušle, obrázky místních malířů.

Po stopách obchodu s otroky

Pokud vás potěší nějaká zajímavost ze zdejší historie, pak vězte, že ještě před cca 190 lety se tu obchodovalo s otroky. Můžete třeba navštívit ostrov, na kterém shromažďovaly otroky před tím, že odpluli ze své domoviny za svým dalším osudem. Jedná se o ostrov uprostřed v úvodu zmiňované řeky. Právě zde je hlídali, aby neutekli. Tehdy lidé neuměli plavat, takže útek zajatců nehrozil. Britové se mohli spolehnout, že zde najdou všechny. 

Z historických památek upozorníme třeba na tajemné kamenné kruhy Wassu Stone Circles na východě země. Většinu Gambie tvoří savany, narazíte zde na spoustu baobabů, kolem řeky i pobřeží jsou močály a lesy.

Plavba po řece stojí za to

Když chcete vidět nefalšovanou Afriku bez příkras, je návštěva Gambie dobrým tipem. Můžete se podívat i do několika přírodních parků a rezervací. Například Abuko Nutera Reserve a Tanji Bird Reserve nedaleko Banjulu. Můžete tu vidět i skanzen africké vesnice – na soudobé vesnice pak narazíte na pobřeží i ve vnitrozemí. Po řece pak narazíte na Kiang West National Park a Gambia River National Park. A když už jsme u té řeky, plavba po veletoku je také krásným zážitkem.

Další zajímavé články
Reklama