autor Pavel Přeučil
12. října 2018 | 09:28
Lisabon se rozkládá na řadě kopců v okolí řeky Rio Tejo a nabízí všechno, co si jen může městský cestovatel přát. V 15. století byl jedním z nejbohatších měst Evropy. Proslulí portugalští mořeplavci a objevitelé neustále rozšiřovali impérium a přiváželi ze svých cest nesmírné bohatství.
Pak ale přišel osudný 1. listopad roku 1755, kdy silné zemětřesení, následné tsunami a požáry zničily 88% města a zabily na 90 000 jeho obyvatel. Po této katastrofě se začalo s velkolepou obnovou města, vznikla velká náměstí a místo bývalých prašných uliček se budovaly dlážděné, širší ulice, jako v centru města Baixa a elegantní čtvrti Chiado.
Jak se tam dostat
Letenky přímo z Prahy jsou poměrně drahé a jejich ceny se pohybují okolo 4000 korun. Doporučujeme tedy využít raději letů z polských Katovic, kde se můžete s nízkonákladovými aerolinkami dostat i na cenu okolo 1500 korun. Podobně levně se do Lisabonu dostanete z Berlína, kde začínají ceny někde na 1700 korunách za obousměrný let.
Navštivte nejstarší čtvrti
Jednou z nejatraktivnějších čtvrtí je Alfama, východně od Baixy. Tohle rozevláté, maurské bludiště, vdoucí až ke Castelu, je nejstarší částí města, která odolala katastrofě z roku 1755. Tohle je to pravé místo, kde poznat život Lisabonu, zejména večer, kdy z řady hospůdek, ale i domů zaznívá hudba a zpěv. Další zajímavou čtvrtí je Bairro Alto, severozápadně od Baixy. Pastelově zbarvené domky a obchůdky, kavárničky a lidová bistra se zahrádkami jsou místem, kde si můžete až do pozdních hodin pochutnávat na vynikajícím portském víně, a to za ceny, více než příjemné.
Můžete tu ochutnat místní kávu, kterou dostanete pod názvem bico, název espresso Portugalci nikdy nepoužívají. Pochutnáte si na vynikajících domácích koláčích a naučíte se milovat ginjinhu, což je neuvěřitelně sladká třešňová brandy. Pozor na couvert, který vám přinesou téměř v každé restauraci, obsahující většinou olivy, sýr, chléb, či rybí pomazánku. Couvert se vždy platí, a to poměrně dost.
To nejlepší z Lisabonu ve třech dnech
Den 1: Tramvají a pěšky
Klasicky začíná putování Lisabonem tramvají č. 28. Tahle trasa, vedoucí místy i mezi vinohrady, táhnoucími se až k vrcholu kopce Castelo de São Jorge, je nejatraktivnějším způsobem poznání města. Chce to jen vyrazit včas, abyste se vyhnuli davům turistů, kteří tuhle atrakci většinou dobře znají.
Na trase se můžete posilnit nějakým tím bicem, navštívit maurský hrad, kde zaplatíte 7,50 eur za vstupné a rozhlédnout se z jedné z nejkrásnějších vyhlídek na město, známé jako Miradouro de Santa Luzia. Poté můžete pokračovat dolů do čtvrti Alfama, kde si můžete pochutnat téměř na každém rohu na grilovaných sardinkách a skončit u řeky.
Den 2: Památky a musea
Začněte v pobřežním předměstí Belém, kam se dostanete z centra tramvají č. 15. Tady určitě nevynechejte cukrárnu Antiga Confeitaria de Belém, která je v provozu už od roku 1837 a ochutnejte místní pudinkové koláče, pastéis de nata . Skutečná lahůdka a vydatná snídaně. V Belému pak můžete obdivovat Mosteiro dos Jerónimos, kde je hrobka proslulého objevitele Vasca da Gamy.
Kostel je zdarma, sousední klášter navštívíte za 7 eur. Pokračovat pak můžete až k Torre de Belém, věži, která kdysi stála uprostřed řeky. Za výstup na vrcholek s vyhlídkou zaplatíte 5 eur. Zpět do centra se zase vrátíte tramvají č. 15. Cestou se můžete zastavit v Museu do Oriente, kde zaplatíte vstupné 5 eur, ale v pátek večer je vstup zdarma.
Den 3: Z paláce do paláce
Závěrečný den věnujte výletu mimo Lisabon. Severozápadně od města se nachází na vrcholu kopce město Sintra, bývalé královské letní sídlo. Je to jednodenní výlet. Vlaky z Lisabonské stanice Rossio tam jedou 45 minut a za cestu zaplatíte € 2,15. Sintru pak nejlépe poznáte pěšky a pokud na chození příliš nejste, použijte autobus 434, který projíždí mezi památkami. Sintra je památkově chráněnou rezervací UNESCO a její největší chloubou jsou výstavné paláce.
Jedním z nejkrásnějších je Palácio da Pena z poloviny 19. století, jehož vnitřek je zachovaný tak, jak jej královská rodina opustila v roce 1910. Vstupné je zde 13,30 eur. V centru Sintry pak určitě nevynechejte Palácio Nacional de Sintra, který býval jedním královských sídel. Vstupné je zde 9,50 eur. Za návštěvu určitě stojí i maurský hrad Castelo dos Mouros z 8. století, kde zaplatíte vstupné 7,60 eur.
Tip pro šetřílky
Chcete-li ochutnat v Lisabonu vynikající regionální vína, stavte se ve ViniPortugal, zastrčeném v podloubí na náměstí Terreiro do Paco. Mají otevřeno od úterý do soboty od 11:00 do 19:00 a ochutnávky jsou zdarma.